Naturopatia – ako žiť prirodzenejšie

Naturopatia sa označuje ako prírodná (naturálna) medicína. Verí v liečivú vitálnu silu prírody. Tvrdí, že telo má schopnosť vyliečiť sa samo, ak sa mu na to vytvoria vhodné podmienky.

Naturopatia – ako žiť prirodzenejšie

Naturopatia sa označuje ako prírodná (naturálna) medicína. Verí v liečivú silu prírody, ktorú nazýva vitálnou silou. Podľa naturopatie sa telo má schopnosť vyliečiť samo, ak sa mu na to vytvoria vhodné podmienky.

Naturopatia patrí medzi holistické terapie, čiže lieči človeka ako celok. Nepoužíva sa výraz pacient, ale klient.

V prvom rade sa naturopatia snaží zistiť príčinu problému, nie iba potlačovať alebo zmierňovať príznaky. Naturopati v podstate predpokladajú, že choroby majú jednu základnú príčinu, a to poruchu rovnováhy v ľudskom tele.

Konkrétna choroba môže byť síce spôsobená rôznymi baktériami, vírusmi a inými vonkajšími faktormi, ale tie sú až na druhom mieste. Na prvom mieste je pacientove oslabenie a nedostatok odolnosti, ktoré vyvolávajú nerovnováhu v tele.

Toto oslabenie môže nastať z rôznych dôvodov:

 • nesprávna životospráva,
 • nadmiera toxínov a chemikálií,
 • znížená kvalita životného prostredia,
 • prekyslenie tela,
 • nesprávne stravovacie návyky,
 • nekvalitná strava,
 • nedostatok starostlivosti o telo a ducha a pod.

Preto sa v naturopatii berie do úvahy telesný aj duševný stav klienta a každý prípad sa lieči individuálne.

Naturopati využívajú prírodné liečebné prostriedky a rôzne alternatívne terapie:

Z diagnostických metód sú to hlavne:

 • analýza kvapky krvi,
 • analýza pH moču,
 • iridológia alebo irisdiagnostika (analýza oka),
 • vlasová analýza,
 • pohľadová diagnostika, ...

Naturopatické terapie bývajú často  doplnkovou liečbou ku klasickej západnej medicíne.

V podstate väčšina alternatívnych terapií sa dá považovať za naturopatické terapie.

Veľkú úlohu zohráva aj vzdelávanie klientov. Vedomosť je silný nástroj a keď klient pochopí, čo sa odohráva v jeho tele, ľahšie urobí potrebné zmeny. Klient si taktiež musí uvedomiť vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie.  Ak má byt vyliečenie trvalé, zmena sa musí odohrať na všetkých úrovniach (telo, myseľ a duša) a klient sa musí aktívne spolupodielať.

Pyramída holistickej výživy podľa naturopatie je iná ako tradičné pyramídy zdravej výživy, kde výrobky z obilovín tvoria základ jedálnička. Dnešní naturopati tvrdia, že je potrebné, aby strava človeka bola zo 70% zásadotvorná. A obilniny patria do kategorie kyselinotvorných potravín, takže sú v pyramíde až na treťom mieste.

Rodiskom naturopatie je USA, kde sa tento odbor prírodnej medicíny rozvinul do dvoch smerov:

 • tradiční naturopati,
 • naturopatickí lekári.

Tradiční naturopati využívajú iba prírodné prostriedky a metódy liečenia, naturopatickí lekári kombinujú klasickú alopatickú medicínu a naturopatiu.

Naturopatickí lekári musia mať klasické lekárske vzdelanie a naturopatické vedomosti. Majú licence, ktoré im umožňujú prevádzkovať naturopatickú prax. Silnú tradíciu má naturopatia aj v Kanade, Austrálii a vo Veľkej Británii.

V dnešnej dobe zažíva rozmach aj na Slovensku. Pre jej vykonávanie zatiaľ nie sú stanovené žiadne konkrétne pravidlá ani certifikácie. V našom Katalógu naturopatov na Slovensku si môžete vyhľadať naturopata podľa Vášho bydliska.

Mohlo by vás zaujímať:
Zdravie z pohľadu vedeckej a alternatívnej medicíny
Bachova kvetová terapia
Jogová terapia
Homeopatia
Meditácia
Tradičná čínska medicína
Moxovanie
Akupunktúra
Ľanovo-proteínová liečebná diéta Dr. Budwig
Detoxikáčné kúry proti parazitom v tele

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S