Moxovanie (moxibuscia) - jedna z najpríjemnejších alternatívnych terapií

Moxovanie (moxibuscia) vychádza z filozofie tradičnej čínskej medicíny a patrí z pohľadu pacienta k najpríjemnejším terapeutickým metódam. Je jednoducho aplikovateľné aj pre laikov a úplne bezbolestné

Moxovanie (moxibuscia) - jedna z najpríjemnejších alternatívnych terapií

Moxovanie (moxibuscia) vychádza z filozofie tradičnej čínskej medicíny a patrí z pohľadu pacienta k najpríjemnejším terapeutickým metódam.

Je jednoducho aplikovateľné aj pre laikov a úplne bezbolestné.

Ide v podstate o prehrievanie akupunktúrnych bodov alebo určitých miest na tele moxovacími cigarami, kužeľami, horúcou ihlou a pod. Najrozšírenejšie a najdostupnejšie je používanie moxovacích cigár.

Moxovanie je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá k chorobám pristupuje na základe celostného prístupu, kedy sa sálavým hlboko prehrievajúcim teplom uvoľňujú akupunktúrne dráhy a aktivujú sa akupunktúrne body, čím sa znova nastoľuje rovnováha toku vitálnej energie čchi a v dôsledku toho aj samoliečiaca schopnosť tela.

Moxa je sušený list byliny artemisia vulgaris (palina obyčajná). Vôňa horiacej moxy u väčšiny ľudí navodzuje pocit uvoľnenia. Palina obyčajná má povesť bylinky, ktorá chráni pred zlom a často sa pridáva ako náplň do bylinkových vankúšov. Upravené uhlíkové moxy málo dymia a nezanechávajú pach.  

Cieľom moxovania je odstránenie bolesti, chladu a vlhkosti, uvoľnenie a celková podpora funkcie organizmu.

Z energetického pohľadu ide o doplňovaciu metódu. Využíva sa hlavne na zahriatie oblastí s energetickým nedostatkom. V dnešnej dobe je u väčšiny ľudí v energetickom nedostatku oblast obličiek a spodnej panvy. Tu sa moxa uplatňuje ako veľmi vhodný prostriedok k doplneniu energie. Moxovanie zvyšuje počet erytrocytov, leukocytov, endorfínov, má antihistamínové pôsobenie a tlmí zápaly. Hlavnou oblasťou použitia sú predovšetkým stavy vyčerpanosti, chronické ochorenia dýchacích ciest, poruchy trávenia, gynekologické problémy, poruchy močových orgánov, neplodnosť, bolesti v krížoch, ochorenia kĺbov, reumatické bolesti, pocity chladu v tele, depresie atď. V podstate ide o choroby a bolesti zapríčinené chladom, vlhkom, prievanom a zmenami ročných období. Moxovanie má tiež významný imunostimulačný efekt.

Pri moxovaní sa zapálená moxa môže striedavo približovať k vybranému bodu na vzdialenosť 2-3 cm, pričom oddialenie sa uskutoční vo chvíli, keď bude teplo pre klienta príliš silné.

Pri oddialení sa miesto chladí priložením druhej ruky. Tento spôsob sa nazýva „vtáčie zobanie“. Iný postup je priblíženie moxy nad konkrétny bod a jej držanie nad bodom po dobu niekoľkých minút. Prípadne sa moxou pomaly pohybuje v kruhovom smere. Pri moxovaní ide síce o teplo, ale veľkú úlohu zohráva aj vibrácia horiacej byliny. Preto nahradiť moxu bežnou tabakovou cigaretou neprinesie kladný, ale v tomto prípade veľmi negatívny výsledok.  

Moxovať se doporučuje 1-2x týždenne, pri silnej vyčerpanosti aj častejšie.

Kontraindikácie sú:

Nemoxuje sa tvár, tehotné ženy v krížovej oblasti a v podbrušku, osoby pod vplyvom omamných látok.

Online kurz Moxovania nájdete tu: Moxovanie pre zdravie, prevenciu a dlhovekosť.

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Katalóg terapeutov prevádzkujúcich moxovanie (moxibusciu) na Slovensku

Zdroje:
[1] Dušan Tomek - MOŘE JANGŮ-bod dlouhého života
[2] MUDr. Radomír Růžička - AKUPUNKTURA V TEORII A PRAXI

Mohlo by vás zaujímať:
Tradičná čínska medicína
Akupresúra (manupresúra)
Bankovanie a banková masáž
Akupunktúra
Tibetská medicína
Homeopatia
Joga
Jogová terapia
Ajurvéda

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S