Jogová terapia alebo terapia jogou je stále vyhľadávanejšou alternatívnou terapiou. Vychádza z tradičnej indickej medicíny (ajurvédy) a z jogy.
Základné princípy jogy a jogovej terapie sú rovnaké.
Joga predstavuje v ajurvéde jednu z hlavných metód zachovania zdravia. Ajurvéda má s jogou spoločné filozofické pozadie, koncept prepojenia tela a ducha a niektoré metódy (ásany, pranajámu, meditácie, očistné techniky, ...).
Mnohí nazývajú jogovú terapiu individuálnou jogou pre každodenný život, pretože ide o individuálne prispôsobenú jogovú prax.
Jogová terapia sa využíva hlavne pri liečbe psychosomatických ochorení a pri pooperačnej rehabilitácii. Ľudom, ktorí majú problém cvičiť jogové ásany, ponúka vhodnú alternatívu v podobe relaxačných techník (prána relaxácia, mantra relaxácia, kruhová relaxácia) a meditácií.
V joge aj v ajurvéde je mostom spojujúcim telo a myseľ tzv. prána, vitálna sila/energia, ktorá je zastúpená v celom vesmíre. Akákoľvek nerovnováha na pranickej úrovni sa môže negatívne prejaviť ako v tele, tak aj v mysli. Silná a vyrovnaná prána posilňuje imunitný systém.
Zdravie sa chápe ako dynamická rovnováha.
Joga učí, že žijeme v neustálej zmene (parináma) a v rámci tohto premenlivého prostredia si vytvárame podmienené vzorce myslenia, cítenia, chovania a jednania (samskáry), ktoré sa stávajú neoddeliteľnou a nevedomou súčasťou všetkých úrovní nášho života.
A preto sa choroba chápe ako prejav nerovnováhy, ktorá vzniká z troch hlavných príčin:
-
asatmja
indrija artha samjoga
–
nesprávne spojenie mysle, zmyslov a vonkajších podnetov
- atijoga – príliš tesné spojenie (prebytok jedla, príliš veľká záťaž svalov a kĺbov pri športe, silné stimuly pre myseľ vedúce k stresu a pod.)
- ajoga – chýbajúce spojenie (nedostatok jedla alebo pohybu a pod.)
- mitjajoga – nevhodné/nesprávne spojenie alebo kombinácia (pobyt na znečistenom vzduchu, konzumácia pokazeného jedla, pohľad na nepekné veci a pod.)
- pradžna aparadha - „pokuta za nedostatok bdelosti/pozornosti“ - považuje sa za najdôležitejšiu príčinu vzniku nerovnováhy, z ktorej pramenia všetky ostatné príčiny
- parináma - zmeny (počasia, ročných období, prostredia, súvisiace s vekom a pod.)
Jogový terapeut sa pri svojej práci zaujíma o veľa vecí, od veku, povolania a životného štýlu konkrétneho človeka až po jeho zranenia, zdravotné problémy, zvyky a vlastnosti. Vychádza pritom z informácií, ktoré mu klient poskytne a z vlastného pozorovania. Jogový terapeut môže okrem jogy a ajurvédy doplnkovo využiť aj svoje znalosti z ďalších odborov (východnej či západnej medicíny, fyzioterapie, psychológie a pod.).
Jogová terapia má tri hlavné nástroje liečby:
- strava (áhára),
- pohybová aktivita/cvičenie a dýchacie techniky (vihára),
- lieky (aušadi).
Tradične majú prednosť prvé dva nástroje, lieky (spravidla vo forme bylín) sú len doplnkom, hoci môžu liečivý proces veľmi podporiť. Úpravou stravy, vhodným a pravidelným cvičením (zameraným predovšetkým na správne dýchanie, zdravú a pružnú chrbticu a vyvážene posilnené posturálne svaly pri chrbtici, tzv. vzpriamovače), sa dajú dosiahnuť veľké úspechy.
Žiadna liečba však nie je dlhodobo úspešná bez účasti mysle a pozitívneho naladenia. Starí jogoví majstri tvrdia, že až keď naša jogová prax postúpi na úroveň ánanda maya kóši, teda do srdca, prinesie hlboké a dlhodobé účinky.
Na základe diagnózy dáva jogový terapeut odporúčania v nasledujúcich oblastiach:
- strava,
- prostredie,
- životný štýl,
- cvičenie/pohybová aktivita (ásany),
- dýchacie techniky (pranajáma),
- mentálne techniky (vrátane meditácie a relaxácie).
Jogová strava vychádza z princípov výživy v ajurvéde, býva obyčajne lakto-vegetariánska, s nízkym obsahom bielkovín a primeraným množstvom obilovín. Často sú súčasťou jogovej terapie aj očistné jogové techniky. Každý z nás má iné telesné a duševné dispozície, iné možnosti a režim, a preto je jogová terapia prispôsobená tak, aby odporúčané cvičenia, stravovacie rady a životospráva boli realistické, zvládnuteľné a aby splnili svoj účel.
Tieto odporúčania smerujú k tomu, aby bola novými návykmi nastolená dynamická rovnováha, teda zdravie. Ide o dosiahnutie rovnováhy v týchto troch základných oblastiach:
- rovnováha medzi silou a pružnosťou tela (zdravý a stabilný svalovo-kostrový systém)
- optimálne fungovanie orgánov a tkanív (fyziologické zdravie)
- jasná a vyrovnaná myseľ (psychické zdravie, správne psychologické postoje)
Jogová terapia, rovnako ako aj joga, je proces založený na osobných skúsenostiach, ktorý vyžaduje a súčasne aj rozvíja vnímavosť k sebe samému a schopnosť sebaregulácie na základe jasnej predstavy o sebe a jasného uvedomenia si vlastných cieľov a možností. Vďaka tomu dokáže jogová terapia prepojiť telo, dych a myseľ, a tým posilniť telesné a duševné zdravie.
Katalóg jogových terapeutov na Slovensku
Zdroje:
[1] yogapoint.cz/o-joze/jogova-terapie-2/jogova-terapie-leceni-a-uzdravovani/
[2] yogapoint.cz/o-joze/jogova-terapie-2/co-je-to-jogova-terapie/
[3] yogapoint.cz/o-joze/jogova-terapie-2/jogova-terapie/
[4] tensegrity.cz/clanky-uvahy/58-jogova-terapie
[5] Image courtesy of digitalart at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Joga
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Šatkrije (šatkarmy) – detoxikačné jogové techniky
Tajči
Ajurvéda
Ajurvédsky denný režim ako prevencia chorôb
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...