Bachova kvetová terapia je jednoduchá a zároveň veľmi účinná alternatívna terapia na navrátenie alebo udržanie zdravia, ktorá lieči rôzne negatívne stavy mysle a negatívne emócie. Je vhodná aj na samoliečbu.
Objavil ju anglický lekár, homeopat a bakteriológ Dr. Edward Bach a vychádza z presvedčenia, že fyzické ochorenia sú výsledkom emocionálnej nerovnováhy. Bachova zásada znela: „Liečiteľ je v nás!“
Bachove kvetové esencie pomáhajú v prípadoch, keď sa človek nevie zbaviť stresu, únavy, neistoty, strachu, keď ho trápia náhle zmeny nálad, smútok, precitlivenosť, alebo keď prežíva ťažké životné obdobie.
V terapii sa využíva 38 originálnych esencií, vyrobených zo stromov, nejedovatých divoko rastúcich rastlín a vody z liečivých prameňov. Každá z týchto esencií sa zameriava na niečo iné. Individuálne vybraná kombinácia liečivých esencií má za cieľ harmonizovať negatívne pocity a nastoliť stratenú rovnováhu, čiže zdravie.
Proces harmonizácie vlastne začína už v momente, keď si človek uvedomí, že má nejaký problém a rozhodne sa s ním niečo urobiť.
Dôležité je presné rozpoznanie emócie alebo negatívneho psychického stavu, čo nie je až také jednoduché, preto mnohí vyhľadávajú skúsených terapeutov. Ďalším krokom je priradenie esencií k záporným emóciám a psychickým stavom. Esencií pri liečbe by malo byť maximálne sedem. Z každej vybranej esencie sa do užívacej fľaštičky s objemom 30ml dajú dve kvapky a fľaštička sa doplní nesýtenou vodou. Z takto namiešaného roztoku je potrebné užívať štyrikrát denne štyri kvapky. V prípade nutnosti je možné esencie kvapnúť neriedené priamo pod jazyk, potierať nimi pery, spánky alebo vnútorné strany zápästí. Dĺžka užívania Bachových kvetových esencií je individuálna. Pri krátkodobých problémoch stačí väčšinou jedna užívacia fľaštička, pri dlhodobejších chronických stavoch väčšinou viac fľaštičiek. Zlepšenie stavu neprichádza bezprostredne po prvej aplikácii, je nutné počkať pár dní, možno aj týždeň. Je dokonca možné, že na začiatku liečby sa príznaky na krátky čas zhoršia, podobne ako pri homeopatickej liečbe.
Dr. Bach rozdelil negatívne stavy mysle do siedmich základných skupín:
- strach
- neistota
- nedostatok záujmu o prítomnosť
- ľahké podliehanie cudzím názorom a vplyvom
- osamelosť
- prílišná starostlivosť o blaho druhých
- zúfalstvo a beznádej
V každej skupine sa potom podrobnejšie popisujú jednotlivé stavy. Napríklad v skupine strachu sa rozlišuje päť esencií podľa toho, o aký druh strachu sa jedná. Veľakrát si vo svojom živote ani neuvedomujeme, že emóciu strachu prežívame popri každodenných povinnostiach. Medzi príčinami strachu sa skrývajú pocity: nechaný v úzkych, nevypočutý, zatrpknutý, sklamaný, ohrozený, prehliadaný, vyľakaný, nevítaný a podobne. Tieto pocity môžu v nás aj v podvedomí vyvolať strach aj zo spomienky na určitú životnú skúsenosť. A práve v takomto momente nám je nápomocná Bachova kvetová terapia. V niektorých prípadoch môže byť strach vyvolaný vedomím, napríklad, keď sa hneváme, že sme celkovo preťažený z povinností. Vzniká strach z toho, že nestíhame termíny. V takom prípade je vhodná kombinácia Bachových esencií na zmenu emócie strachu aj hnevu.
Kombinované zmesi na špecifické problémy sa väčšinou nepredávajú, pretože rôzni jedinci, ktorí čelia rovnakej situácii, môžu potrebovať rôzne esencie podľa toho, akú majú povahu a akým spôsobom reagujú. Avšak existuje jedna kombinovaná esencia, tzv. Krízová esencia (Rescue Remedy), ktorá sa používa na emócie, ktoré sa obvykle vyskytujú v krízových a akútnych situáciách.
Hoci je sila kvapiek úžasná, nie sú všeliekom. V prípade zlomenín, zápalu pľúc atď. nemá zmysel hľadať pomoc v kvetoch. Bachove kvetové esencie zaberajú najlepšie pri: nervozite, úzkosti, napätí, strese, depresii, nespavosti, tréme, nedostatku sebadôvery, neistote, strachu, šoku, úrazoch, prepracovaní, únave, smútku, hneve, žiarlivosti, životných zmenách (tehotenstvo, klimaktérium, rozvod, zmena práce), zablokovanej tvorivosti, pocitoch stagnácie v živote, strate motivácie a pod. Zvlášť dobre dokážu odblokovať traumy, energetické bloky a šoky.
Účinkujú dobre aj na deti nepokojné, agresívne, žiarlivé, ustráchané, nesamostatné, tyranské a smutné.
Bachove esencie je možné kúpiť vo vybraných lekárňach, v obchodoch so zdravou výživou, u terapeutov alebo cez internet.
Kvety v sebe neukrývajú len krehkú krásu a príjemnú vôňu, ale aj obrovskú liečivú silu. Tajomná energia kvetových esencií dokáže zharmonizovať telo, myseľ i dušu.
Zdroje:
[1] Katarina Michel: Bachovy květové esence od A do Z
[2] harmoniazdravia.eu/bachova-terapia
[3] bachovky.sk
[4] lesk.cas.sk
[5] Stefan Ball – Pracovní kniha Bachových esencí
Katalóg terapeutov Bachovej kvetovej terapie na Slovensku
Mohlo by vás zaujímať:
Etikoterapia - ako na negatívne emócie a životné postoje
Aromaterapia - voňavé zdravie
Gemmoterapia - zdravie z púčikov
Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus)
Čínska fytoterapia
Psychoterapia - veda o duši
Gestalt psychoterapia ako metóda osobného rastu
EFT – terapia emocionálnej slobody
Homeopatia
Autopatia – terapia informáciou zo sliny alebo dychu
Moxovanie (moxibuscia)
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...