Meditácia: „Duša občas vyžaduje samotu.“

Čo je to meditácia, alfa stav a karma? Ako to funguje? Prečo má meditácia pozitívny vplyv na telo aj myseľ? Ako môže liečiť a pomáhať v osobnostnom rozvoji ? ...

Meditácia: „Duša občas vyžaduje samotu.“

ČO JE TO MEDITÁCIA, AKO FUNGUJE ?

Meditácia je staroveká technika, ktorú na Východe praktizujú už celé tisícročia. Je založená na sústredenej pozornosti, na upokojení mysle a na jej vyprázdnení od myšlienok. Jednoducho „byť v prítomnosti“.

Existujú rôzne metódy na podporu sústredenia pri meditácii. Väčšinou je to meditácia v sede so sústredením na dýchanie alebo ide o vizualizáciu určitého vnútorného obrazu, prípadne sústredenie sa na konkrétny vonkajší objekt.

O meditácii sa už popísalo mnoho, dokonca je už aj vedecky dokázané, že má merateľný vplyv na ľudský organizmus. Pri meditácii sa mozog dostáva do hladiny alfa (8-13 Hz), čo je stav medzi snom a bdelosťou, resp. začiatok zaspávania, kedy dochádza k zladeniu pravej a ľavej hemisféry. Je to stav spomalenia mozgu a je bez emócií, myšlienok a všetkého materiálneho. Tento stav má pozitívny vplyv na podvedomie, na rozvoj intuície a celkovo blahodárne pôsobí na ducha a tým aj na celé telo.

Keď sa pomocou meditácie človek odpúta od spomienok a starostí spôsobujúcich stres a napätie, zvyčajne nastáva uvoľnenie, a s uvoľnením prichádza liečivý efekt, viac energie a jasnejšia myseľ. Často prichádza aj inšpirácia a riešenie problémov.

 

ČO JE TO KARMA ?

Pojem KARMA môže byť zo sanskrtu alebo tibetčiny preložený ako príčina a následok.

Vysvetľuje sa ako súhrn skutkov vykonaných počas celého súčasného života, o ktorých sa predpokladá, že určujúcim spôsobom ovplyvnia osud človeka v jeho nasledujúcej existencii.

Západné filozofie karmu často vysvetľujú na základe Newtonovho zákona príčiny a účinku: „Každá akcia vyvoláva reakciu.“ Existuje množstvo rôznych názorov na to, do akej miery a či vôbec karma ovplyvňuje náš osud.

 

Meditáciu a karmu krásne popisuje český duchovný učiteľ Eduard Tomáš:

„Meditácia je duchovná cesta smerujúca k poznaniu prapodstaty človeka alebo vesmíru. V prvej fáze sa človek musí naučiť uvoľniť telo a prestať venovať pozornosť rušivým myšlienkam. Potom skoncentruje pozornosť (najčastejšie do duchovného srdca), ponorí sa do ticha, vnorí sa do seba a uvedomí si, že všetko okolo neho – aj on sám – je JEDNOTA. Tak zastaví svoju myseľ a dosiahne Nirvánu. Tento stav je natoľko významný, že ho nie je možné slovami opísať. Pozná ho iba ten, kto ho – hoci len jedenkrát – zažil. V tomto stave si človek uvedomí, že je úplne slobodný, nesmrteľný a že nie je minulosť ani budúcnosť. Všetko je ABSOLUTNO. V tej chvíli si môže vďaka rozšírenému vedomiu uvedomiť celú kontinuitu svojich minulých životov a môže získať aj niektoré zvláštne duchovné (psychotronické) schopnosti. Tie však nie sú cieľom meditácie, sú iba sprievodným javom cesty. Mudrci žijúci v Poznaní o nich väčšinou potom ani nestoja. Naučiť sa správne meditovať nie je vôbec jednoduché. Každý človek by sa mal snažiť pripraviť si svojimi činmi čo najlepšiu karmu pre svoje ďalšie prevtelenie. Človek však nemusí nutne všetko si odtrpieť. Meditáciami môže postúpiť do vyššej karmickej sféry, kde už platia iné zákonitosti.“

 

Meditácia je energia. Je to upokojenie mysle, zastavenie nášho hektického myslenia. Meditáciou je aj precítená modlitba.“ Takto jednoducho vysvetľuje meditáciu Pavel Hirax Baričák, autor Šlabikára šťastia 1. - Návrat k sebe. Pripájame krátku audioukázku o meditácii z jeho knihy.

 

„Svet svetov bol, je a bude vždy taký, aké sú myšlienky bytostí, ktoré ho obývajú. Zásady mieru sú: JEDNOTA, SLOBODA, LÁSKA“. (Eduard Tomáš)

 

Najčítanejšie články v tejto kategórii:
Príčiny chorôb – vonkajšie a vnútorné
Zenová meditácia a zen terapia
Etikoterapia - ako na negatívne emócie a životné postoje
Neurolingvistické programovanie mysle
Psychoterapia - veda o duši
Hypnóza a hypnoterapia
Tradičná čínska medicína
Tibetská medicína
Homeopatia
Joga
Jogová terapia
Ajurvéda

Zdroje:
[1] Dušan Tomek, Josef A. Zentrich - Moře jangů
[2] Serge Kahili King - Mestský šaman

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S