O nás

Paula.sk - internetový magazín (blog) o alternatívnych prístupoch ku zdraviu, o detoxikácii, strave a materstve.

 

Sme malý tím ľudí, ktorý verí, že sme tu preto, aby sme sa niečo naučili.

Hlavne naučili viac dávať, pomáhať, ľúbiť samých seba aj iných.

Preto je aj cieľom tohto internetového magazínu (blogu) dávať / poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. 

Ak nás totiž zaskočia zdravotné problémy, máme v podstate dve možnosti: liečbu a detoxikáciu. Ak sa rozhodneme pre liečbu, máme ďalšie dve možnosti. Prvou je alopatická (farmaceutická, západná, vedecká) medicína, druhou je alternatívna (tradičná, prírodná, celostná, nevedecká) medicína. Prípadne ich môžeme aj vhodne skombinovať.

Rozdiel medzi západnou vedeckou medicínou a alternatívnou medicínou je však obrovský, od základných princípov, prístupov terapeutov až po konkrétne terapie.

Holistické (celostné) alternatívne terapie sa zakladajú na predpoklade, že nič v človeku neexistuje oddelene od celku a že človek ako celok má fyzickú, emocionálnu, mentálnu a duchovnú úroveň bytia. Medzi týmito úrovňami by mala byť rovnováha. Preto sa stav nerovnováhy medzi týmito úrovňami označuje ako choroba.

Holistického terapeuta zaujíma celková reakcia človeka a súvislosti na všetkých úrovniach. Jeho úlohou je zharmonizovať všetky úrovne, aby sa stimulovali samoliečebné schopnosti organizmu. Inými slovami to, čo konáme a ako myslíme a cítime, sa fyzicky odrazí na našom zdraví (pozri článok Zdravie z pohľadu vedeckej a alternatívnej medicíny).

Obe medicíny majú svoje klady a zápory.

Mnohé alternatívne terapie sú dokonca akceptované a používané nielen širokou verejnosťou, ale aj západnou vedeckou medicínou. Alternatívou k týmto dvom medicínam je detoxikácia, ktorá sa sústreďuje na pomoc telu, aby sa vyliečilo samé.

Namiesto termínu alternatívna medicína sa niekedy používa aj termín liečiteľstvo, čo vedie k mnohým nedorozumeniam. Liečiteľstvo je totiž činnosť vykonávaná liečiteľom, teda osobou bez odpovedajúceho medicínskeho vzdelania. Naproti tomu alternatívna medicína je súbor špecifických diagnostických a terapeutických metód, bez ohľadu na to, či ich používa liečiteľ alebo lekár.

Zdravotné problémy, hlavne pokiaľ ide o chronické a civilizačné choroby, nevznikajú zo dňa na deň. Je to proces, ktorý začína omnoho skôr, ako sa prejaví na fyzickej úrovni. A niečo, čo dlho vznikalo, nemôže nijakým spôsobom zmiznúť zo dňa na deň, hoci aj to sa niekedy stáva :).

Chronická choroba by vlastne nemala existovať, chronická je preto, že západná medicína nevie odstrániť jej príčinu a vyliečiť ju.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo dochádza k veľkému boomu alternatívnych terapií a k nekonečným diskusiám o ich princípoch a účinnosti. Mnohé alternatívne terapie, spôsoby detoxikácie, výživové systémy, doplnky stravy a výchovné systémy ľudia nepoznajú. Aj to bol jeden z dôvodov vzniku internetového portálu/časopisu PAULA.sk.

Ak sa úprimne zamyslíme nad svojimi problémami, zistíme, že poväčšinou my sami sme pôvodcami svojich problémov a to je tá správna cesta k ich vyriešeniu.

A preto sme presvedčení, že za svoje zdravie je zodpovedný každý sám.

Alternatívne terapie a prístupy ku zdraviu nám však ponúkajú nové možnosti riešenia našich problémov, aby sme mohli opäť nájsť svoju stratenú rovnováhu, čiže zdravie.

Ak však má byť akákoľvek terapia naozaj úspešná a liečebný účinok dlhodobý, nestačí kvapkať si pod jazyk Bachove esencie, brať homeopatiká alebo pravidelne chodiť na masáže, musí byť vyvinutá aj vlastná aktivita a musia byť rešpektované odporúčania týkajúce sa úpravy stravovania, pohybu, prípadne aj celkového životného štýlu.

Dúfame, že vám tento portál pomôžeme zorientovať sa v ponuke alternatívnych a pohybových terapií, aby ste si v prípade potreby mohli vybrať tú, ktorá vám bude osobnostne najbližšia. Neváhajte využiť aj Diskusné fórum a Katalóg alternatívnych a pohybových centier, terapeutov, masérov, výživových a detoxikačných poradcov na Slovensku, s možnosťou vyhľadávania podľa miest a obcí. Do uvedeného katalógu sa môžete aj zaregistrovať (viac info nájdete na stránke Podmienky inzercie).

V sekcii Materstvo nájdete informácie a alternatívne prístupy pri riešení problémov počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, dojčenia / kojenia, starostlivosti o miminká, výživy a výchovy detí atď.

Sekcia Kurzy a akcie upozorňuje na aktuálne festivaly, kurzy, semináre, webináre, workshopy, prednášky, veľtrhy, kongresy a iné akcie súvisiace so zdravím, výživou, duševnou a telesnou krásou, duchovným a osobnostným rozvojom, ezoterikou, alternatívnou medicínou, materstvom, tehotenstvom, pôrodom, výchovou detí a pod.

Ak máte záujem sledovať čo je nové na PAULA.sk, nájdete nás aj na facebooku a twitteri, alebo môžete odoberať RSS správy.

Viac informácii o inzercii (PR-SEO články, Odborný katalóg terapeutov alternatívnej medicíny, ...) nájdete na stránke Podmienky inzercie.

„Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím.“ (Arthur Schopenhauer)

S pozdravom,

Paula a Braňo

na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S