Dokument o ajurvéde ako u umení bytia

Ajurvéda je holistická (celostná) metóda pôvodom z Indie, ktorá je označovaná ako medicína zdravia a dlhovekosti. Považuje sa za najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete. V Indii je známa a využívaná už viac ako 5000 rokov.

Ajurvéda je založená na 4 hlavných cieľoch ľudskej existencie, na 6 základných princípoch, na učení o 5 prvkov (éter, vzduch, voda, oheň, zem) a na 3 energetických dóšach (váta, pitta, kapha). Každý človek sa rodí s jedinečným pomerom týchto bioenergií (dóš), ktoré sa podieľajú na utváraní jeho fyzickej a psychickej charakteristiky.

Zdravie je z veľkej časti založené na rovnováhe týchto troch dóš, respektíve na ich správnom pomere. Základným diagnostickým nástrojom v ajurvédskej medicíne je pulzová diagnostika, čím sa určuje nielen stav jednotlivých orgánov, ale aj ktorá z dóš je zvýšená a aký je emocionálny stav pacienta. Pulzom sa dá urobiť aj prognóza, čiže čo sa stane v najbližšej dobe. Na základe diagnostiky ajurvédsky terapeut poskytuje odporúčania ohľadne celej životosprávy. Preto ajurvédske terapie zahŕňajú predovšetkým tieto metódy: ajurvédska výživaaromaterapiamarmaterapia (ajurvédska akupresúra)bylinná liečbajoga, dychové cvičenia a meditáciaajurvédska detoxikáciaajurvédske masáže, terapia farbami a kameňmi. 

Správne stravovanie považuje ajurvéda za najdôležitejši a najjednoduchší spôsob ako ovplyvniť naše zdravie.

Ostatné metódy a terapie sú iba pomocné. V oblasti výživy sa drží jasného princípu: „Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život… .“ 

Hlavnou zásadou ajurvédskeho stravovania je umiernenosť. Väčšina alternatívnych spôsobov stravovania je založená na zákazoch. Tieto potraviny sú zakázané a tieto sú povolené. Dodržuje sa buď všetko, alebo nič. To je často problém, ktorý po chvíli nadšenia vedie k nezáujmu väčšiny ľudí o akékoľvek alternatívne stravovanie. Pri ajurvédskom stravovaní platí, že doporučenia by sa mali dodržiavať na 70-90 %.

Ajurvéda používa len prírodné liečebné prostriedky bez nežiaducich účinkov. Ak však má byť liečba úspešná, musí byť človek aktívnou súčasťou liečebného procesu.

Ayurveda - The Art of Being, 122 minút, české znenie

 

Zdroje:
youtube.com
Image courtesy of jk1991 at FreeDigitalPhotos.net

Katalóg ajurvédskych lekárov/terapeutov na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať: 
Ajurvéda 
Ajurvédska výživa 
Ajurvéda a kombinácie potravín  
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy  
Ajurvédsky denný režim ako prevencia chorôb  
Ajurvédske masáže 
Jogová terapia 
Joga 
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Teplá voda s citrónom – kedy áno a kedy nie
Vegetariánstvo a jeho nové formy


Zdieľajte článok na sociálnych sieťach


 

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Kurzy, semináre, akcie
Ďalšie kurzy, semináre, akcie
ONLINE SEMINÁRE - čínska medicína, feng-shui, osobnostný rozvoj, ...
Výchova detí metódou NEVÝCHOVY
Pôrod bez obáv - online video kurz
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist