Ajurvédska výživa - aké jedlo, taká myseľ

Ajurvédska výživa sa drží starého známeho princípu: “Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život…“ Poukazuje však aj na to, že nie je dôležité iba čo jeme, ale aj ako jeme a kombinujeme.

Ajurvédska výživa - aké jedlo, taká myseľ

Ajurvédska výživa sa drží starého známeho princípu: “Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život…“

Poukazuje však aj na to, že nie je dôležité iba čo jeme, ale aj ako jeme, ako kombinujeme jednotlivé potraviny a aké máme trávenie (tráviaci oheň agni).

Dobré trávenie znamená nemať po jedle pocit ťažkosti, plynatosť, pálenie záhy, mať pravidelnú stolicu a zdravý pocit hladu. 

Vzhľadom k tomu, že ajurvéda pristupuje ku každému človeku indivuduálne, vie doporučiť aj stravu na mieru. Individualitu rozlišuje podľa troch základných životných energií (dóš) a ich kombinácií.

Každý človek má v sebe tieto 3 dóše v rôznom pomere, preto máme rôzne vlastnosti aj potreby. Aj preto všeobecné doporučenia o zdravej výžive a pitnom režime nemusia byť vhodné pre každého.

Jedálniček sa v ajurvéde volí tak, aby vyhovoval základným zásadám ajurvédskeho stravovania, medzi ktoré patrí v prvom rade výber stravy podľa ročných období a podľa prevládajúcej individuálnej konštitúcie.

Ak chcete vedieť svoju súčasnú konštitúciu/dóšu, urobte si orientačný dóša test na tejto stránke joga-ajurveda.sk. Pokiaľ porozumiete svojej konštitúcii, môžete vhodnou stravou, detoxikáciou, denným režimom či bylinnou liečbou obnoviť narušenú či stratenú rovnováhu (zdravie). Naše telo síce vie, čo potrebuje na udržanie rovnováhy, ale aj my musíme byť schopní rozumieť nášmu telu. Porozumenie konštitúcie a úprava stravovania často pomáha ľuďom aj pri rozpoznávaní zdravých a nezdravých “chúťok” a pri chudnutí.

 

Základné zásady stravovania podľa ajurvédy:

• vyberať si jedlo podľa ročných období a podľa svojej konštitúcie

• nejesť krátku dobu po predchádzajúcom jedle

• hlavným jedlom by mal byť obed, lebo vtedy je najsilnejšie agni (tráviaci oheň)

• nenútiť sa do jedla, ak nie je pocit hladu (to sa týka aj detí)

• neprejedať sa

• jesť v kľude, pomaly a veľa prežúvať

• nejesť pri emocionálnom rozrušení

• nepiť pred jedlom a po jedle, počas jedla vypiť max. 2dl tekutín (väčšie množstvo tekutin riedi tráviace enzýmy, čo zhoršuje proces trávenia) 

• nejesť pred 7 hodinou rannou a po 7 hodine večernej

• jesť približne rovnaké porcie každý deň, aby bolo telo pripravené potravu dobre stráviť

• studené a ľadové nápoje škodia, ochladzujú agni a spomaľujú metabolizmus

• niektoré kombinácie jedál sú nevhodné a môžu prispievať k zlému tráveniu a k tvorbe tzv. ámy (toxínov) – napríklad ovocie sa nekombinuje s iným jedlom, nekombinuje sa príliš veľa potravín, nekombinuje sa čerstvá a varená zelenina, ... (viac o nevhodných kombináciách sa dozviete v článku Ajurvéda a kombinácie potravín)

• jesť čerstvé potraviny, vyhýbať sa polotovarom, smaženým jedlám, konzervovaným potravinám, rafinovanému cukru a častému ohrievaniu jedál

 

Delenie jedál a chutí podľa ajurvédy

Ajurvéda rozoznáva jedlá sátvické, rádžasické a támasické.  

Sátvické jedlá očisťujú telo a upokojujú myseľ. Do tejto skupiny jedál patrí čerstvá strava, hlavne ovocie a zelenina, obiloviny, nepasterizované mlieko a ghí (maslo, ktoré sa praží a odparuje).  

Rádžasické jedlá stimulujú telo a myseľ k akcii. Bielkoviny, biele mäso, káva a pálivé korenia sú z tejto kategórie.

Támasické jedlá otupujú myseľ a spôsobujú únavu. Príkladom sú smažené alebo konzervované jedlá, tvrdé syry, červené mäso, príliš veľa cibule a cesnaku. Ajurvédu nezaujímajú vitamíny, minerály a iné prvky obsiahnuté v strave.

Ajurvédu zaujímajú chute. Pozná konkrétne 6 chutí, ktoré by mali byť obsiahnuté v každom jedle. Sú to sladká, slaná, kyslá, horká, pálivá, trpká (zvieravá ) chuť. K podnieteniu tvorby agni (tráviaceho ohňa), k prečisteniu tela a aj k obohateniu chuti pomáha v ajurvéde správne vybrané korenie (hlavne kurkuma, rímska rasca, koriander, kardamon, zázvor, zmes korenia garam masala, …). 

 

Ajurvédske stravovanie podľa ročných období

Striedanie ročných období pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu organizmu v súlade s cyklami prebiehajúcimi na Zemi. Podľa ajurvédy sa telesná konštitúcia správa v rôznych ročných obdobiach rôzne.

Pokiaľ je človek zdravý, tak je v zime jeho schopnosť tráviť väčšia, pretože agni je vtedy silnejšia. V tomto období si človek ľahšie poradí s ťažším jedlom a aj s väčším množstvom potravy. Často si môžeme všimnúť, že naozaj v zimnom období jeme viac. Začínať s pôstom nie je v zimnom období vhodné. Nevhodné sú taktiež mrazené potraviny, studené nápoje a studené potraviny. Zima je vhodná na prípravu teplých varených obilovín ako ryža a ovos, polievok a jedál bohatých na bielkoviny. Ďalej je v zime dobré konzumovať strukoviny, horúci čaj, teplé mlieko a med. Veľa ľudí počas zimy priberie dve až tri kilá ako izoláciu proti náhlemu zníženiu teplôt, čo je prirodzená reakcia. Toto ročné obdobie často prináša hojnosť hlienu v podobe nachladnutí, kašľa či chrípky. 

Jar je obdobím nových začiatkov a časom pre uvoľnenie prebytočnej energie, ktorá sa nahromadila počas zimy, čo sa často prejaví aj znížením váhy. Často sa naruší aj sila trávenia a to potom spôsobuje rôzne odchýlky od rovnováhy, ktoré sa prejavia ako senná nádcha, jarná chrípka a prechladnutie. V tomto období je vhodné pripravovať ľahké, ostré a čerstvé jedlá, hlavne tmavú listovú zeleninu. Je to vhodný čas pre fyzické cvičenie, pôsty a detoxikáciu. V tomto období je vhodné sa vyhýbať ťažkým, mastným, sladkým a kyslým jedlám. Počas jari aj jesene je výborný nápoj zázvorový čaj. Zahrieva telo a posilňuje agni.

V lete prevláda energia ohňa, ktorá zanecháva v tele prebytok sucha a tepla. Je zaujímavé, že aj napriek tomu, že energia ohňa je často spojovaná s tráviacim ohňom agni, letné horúčavy vlastne agni poškodzujú. Metabolizmus pod vplyvom tepla zlenivie a potrebuje hlavne schladiť. Preto v lete potrebujeme jesť omnoho menej a konzumovať hlavne ľahkú a studenú stravu ako napríklad čerstvé ovocie, ryža, tofu, mätový čaj a pod. Výbornou letnou liečivou bylinou je aloe vera, ktorá tonizuje pečeň a chladí celý organizmus. Ajurvéda tiež zdôrazňuje, že v lete je lepšie sa vyhýbať konzumácii alkoholu, prípadne ho poriadne zriediť vodou. Podobne nepriaznivo vplývajú aj jedlá korenené, pálivé, ostré, kyslé, mastné  a slané.

Jeseň je obdobím chladného vetra, preto má byť strava výživná, teplá a uzemňujúca. Prevládajúcimi chuťami by mali byť sladká, slaná a kyslá. Vhodná štruktúra stravy je tekutá, kašovitá, mastná a teplá. Na jeseň sú výborné polievky, smotanové omáčky, cestoviny, celé obilninové zrná, ryža, orechy a semená, sladká zelenina (hlavne tekvica), šťavnaté ovocie (hlavne hrozno a slivky). S postupným ochladzovaním je vhodné začať do jedál pridávať zahrievajúce korenie, napr. zázvor, čierne korenie, rasca, klinčeky, muškátový oriešok a pod. V jeseni telo znesie aj viac tukov, preto si môžeme dovoliť aj smažená jedlá alebo rôzne druhy placiek. Vhodné je taktiež teplé mlieko s korením, maslo ghí, mandle a bylinkové čaje s medom. Nevhodné sú suché a studené potraviny, napr. topinky, lupienky, sušené ovocie, kapusta, studené nápoje a zmrzlina.

 

AJURVÉDSKA VÝŽIVA PRE JEDNOTLIVÉ KONŠTITUČNÉ TYPY

Váta

Ľudia s prevládajúcou konštitúciou váty (živel vetra a vzduchu) majú veľa studenej a suchej energie vetra, a preto by mali jesť teplé, uzemňujúce a výživné jedlá. Najlepšia je pre nich tekutá alebo kašovitá strava, pokiaľ možno dobre a dlho varená a mastná. Mávajú väčšinou problém s trávením surovej stravy, pretože tá pôsobí ochladzujúco. Preto je u ľudí typu váta vhodné používať kvalitný olej v kombinácii s čerstvou zeleninou, šalátmi a klíčkami. Dôležitá je aj pravidelnosť, mali by jesť častejšie a v menších množstvách, lebo sila ich tráviaceho ohňa agni je premenlivá. Pre vátu sú vhodné tieto potraviny: tuky, orechy, maslo, mliečne výrobky, koreňová zelenina, mäso, ryža, cestoviny a čerstvé pečivo. Pretože vietor je studený, potrebujú aj mierne množstvo zahrievacieho a sladkého korenia, vhodná je napr. škorica, rasca, muškátový oriešok a kvet, bazalka, klinček. Vietor je aktívny, a preto zle znáša stimulanty, ako je kofeín v káve a teín v čaji. Môžu si dopriať popoludňajší olovrant. Vátoví ľudia by mali variť s veľkým množstvom vody a masla alebo ghí, aby vyvážili suchú energiu váty a zvýšili tým stráviteľnosť daných potravín. Ryžový nákyp, jedlá pripravené z mungo fazuliek, basmati ryža, celozrnné tortily alebo čapáti spolu s korením, ako je kurkuma, rasca, koriander, fenikel, horčičné semiačka, čierne korenie, zázvor, škorica, šafrán a cesnak, upokojujú vátu. Najvhodnejšia je sladká chuť, potom slaná a kyslá. Jedlá horké, pálivé a trpké sa pre typ váta neodporúčajú.  Taktiež sa neodporúča sušené ovocie. Ľudia typu váta majú sklon k dehydratácii a je pre nich preto nevyhnutné prijímať dostatočné množstvo tekutín. Najlepšia je filtrovaná voda, minerálky a bylinkové čaje. Vhodné sú tiež riedené ovocné šťavy alebo šťava z mrkvy.

Pitta

Ľudia typu pitta (žlč, energia ohňa) mávajú zdravú, pravidelnú chuť do jedla a ich organizmus je schopný stráviť aj väčšie množstvo potravy. Majú silný tráviaci oheň agni, ktorý sa čiastočne dokáže vyrovnať aj s nevhodnými kombináciami potravy. Potrebujú chladnú alebo vlažnú stravu, pretože oheň a žlč sú horúce elementy. Sú pre nich vhodné potraviny sladkej, horkej a trpkej chuti. Minimalizovať by mali slanú, kyslú a štipľavú chuť. Jedlo môže mať varené i surové. Čo sa týka zeleniny, ľudia typu pitta by sa mali vyhýbať nadmernému užívaniu cibule, cesnaku, paradajok a špenátu. Pokiaľ ide o ovocie, vhodné sú zrelé a sladké druhy, mali by však z jedálnička vylúčiť citrusové plody a akékoľvek iné kyslé druhy ovocia. Obilniny ako jačmeň, ovos, pšenica a basmati ryža sú veľmi dobré na vyváženie pitta konštitúcie, rovnako ako aj strukoviny ako fazuľa, mungo fazuľky, cícer, sója a produkty zo sóje. Mlieko a ghí sú tiež vhodné, avšak striedmosť by mala byť v užívaní kyslej smotany, jogurtov a syrov. Olej a soľ by mali byť užívané s mierou. Najvhodnejšie korenia pre pittu sú tie, ktoré podporujú trávenie a ochladzujú. Medzi ne patria koriander, koriandrová vňať, kardamom, rímska rasca, fenikel, mäta a malé množstvo čerstvého zázvorového koreňa. Je potrebné sa vyhýbať čili, kajenskému koreniu, horčičným semienkam, klinčekom a sušenému zázvoru. Nevhodné sú taktiež ostré potraviny, napr. reďkovky, cvikla, cibuľa a cesnak. Olovranty a desiate mu škodia. Ľudia typu pitta potrebujú veľa tekutín, najlepšia je pre nich čistá voda a minerálka. Môžu príležitostne piť čierny alebo zelený čaj, mali by sa však vyhýbať káve a alkoholu. Výborným nápojom je mlieko a tiež ovocné šťavy (okrem kyslých ako napríklad pomarančová či grepová šťava).

Kapha

Ľudia s prevládajúcou konštitúciou kapha (hlien, sliz a energia vody) majú najväčšie zásoby energie v porovnaní s ostatnými konštitúciami, a preto nepotrebujú veľa jedla. Práve tento typ ľudí si však rád jedlo vychutnáva, sú to veľkí gurmáni. Často tiež používajú jedlo ako spôsob odreagovania sa pri citových traumách, čo môže viesť k veľkej nadváhe. Kapha potrebuje suchú, teplú a ľahkú stravu, pretože má slabý tráviaci oheň agni a pomalé trávenie. Mala by sa vyhýbať jedlám príliš tučným, mastným, ťažkým, studeným a mäsu. Najvhodnejšia chuť pre tento typ ľudí je chuť pálivá, horká a trpká. Pozor by si mali dávať na chuť sladkú, slanú a kyslú. Postačia im dve až tri jedlá denne, veľmi prospešný je pre nich pôst, napríklad jeden deň v týždni. Jedlá by mali byť pripravované len s minimálnym množstvom vody, masla, oleja, cukru a soli. Pre kaphu je vhodnejšie využívať "suché" spôsoby prípravy jedál (pečenie, opekanie, grilovanie) ako varenie vo vode a na pare. Mliečne výrobky typu kapha veľmi neprospievajú, lebo zvyšujú v tele živel vody a podporujú tvorbu hlienu. Najviac škodlivé je maslo, zmrzlina a syry. Odporúča sa iba malé množstvo ghí. Stimulanty (kofeín a teín) môžu ľudia typu kapha konzumovať kedykoľvek. Olovranty a desiate im škodia, raňajky môžu kľudne vynechať. Šťavnaté kyslé i sladké ovocie im škodí. Vhodné sú ostré potraviny, napr. cesnak, cibuľa, reďkovky, čierne korenie, štipľavá paprika. Najvhodnejšia je zelenina (okrem šťavnatej, ako sú uhorky, paradajky a cukiny), strukoviny a z obilovín jačmeň, proso, pohánka, raž a kukurica. Vhodné sú aj zemiaky, nevhodná je ryža biela a hnedá, knedle a cestoviny. Nevhodné sú ťažké potraviny, napr. mliečne výrobky, tuky, fazuľa, sója a sójové výrobky. Škodia im omáčky, polievky a maškrtenie medzi hlavnými jedlami. Zahrievajúce korenia, ako je kajanské korenie, kurkuma, zázvor, klinčeky, horčičné semiačka a cibuľa, môžu byť použité v hojnom množstve na podporu trávenia a metabolizmu. Čo sa týka nápojov, kaphoví ľudia by sa mali vyhýbať nadmernému príjmu tekutín a taktiež studeným či ľadovým nápojom. Horúce bylinkové čaje, zelený čaj, zázvorový čaj alebo škoricový čaj sú pre kaphu najvhodnejšie. 

 

Správne stravovanie považuje ajurvéda za najdôležitejši a najjednoduchší spôsob ako ovplyvniť naše zdravie. Ostatné metódy a terapie sú iba pomocné.  

Hlavnou zásadou ajurvédskeho stravovania je umiernenosť. Väčšina alternatívnych spôsobov stravovania je založená na zákazoch. Tieto potraviny sú zakázané a tieto sú povolené. Dodržuje sa buď všetko, alebo nič. To je často problém, ktorý po chvíli nadšenia vedie k nezáujmu väčšiny ľudí o akékoľvek alternatívne stravovanie. Pri ajurvédskom stravovaní platí, že doporučenia by sa mali dodržiavať na 70-90 %. Pokiaľ ich dodržujeme menej, očakávaný výsledok sa buď nedostaví, alebo bude nedostatočný. Pokiaľ všetky doporučenia dodržiavame dlhodobo na viac ako 90 %, ide o extrém, ktorý je tiež škodlivý (výnimkou sú závažné ochorenia).

Už Hippokrates povedal: "Nech je jedlo vaším liekom" a táto múdrosť platí po celé tisícročia.

Zdroje:
[1] 2012rok.sk/wp/ayurveda-a-india/5805-ako-zaobchadzat-jedlom-ajurveda-3
[2] 2012rok.sk/wp/ayurveda-a-india/5809-ajurveda-5
[3] joga-ajurveda.sk/content/18-vyziva-pre-jednotlive-typy
[4] Image courtesy of tiramisustudio at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Ajurvéda a kombinácie potravín 
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy 
Ajurvédsky denný režim ako prevencia chorôb 
Ajurvéda 
Teplá voda s citrónom – kedy áno a kedy nie
Makrobiotika - energetické stravovanie
Delená strava
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Stravovanie podľa somatotypov (typov postavy)
Stravovanie podľa metabolických typov
Čínska dietetika

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S