Ajurvéda - najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete

Ajurvéda (ayurveda) je holistická metóda pôvodom z Indie a je označovaná ako medicína zdravia a dlhovekosti (ájus = život, dlhovekosť; véda = vedenie, veda).

Ajurvéda - najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete

Ajurvéda (ayurveda) je holistická metóda pôvodom z Indie a je označovaná ako medicína zdravia a dlhovekosti (ájus = život, dlhovekosť; véda = vedenie, veda).

Považuje sa za najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete. V Indii je známa a využívaná už viac ako 5000 rokov.

V oblasti výživy sa drží jasného princípu: “Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život… .“

Ajurvéda je založená na 4 hlavných cieľoch ľudskej existencie, na 6 základných princípoch, na učení o 5 prvkov a na 3 energetických dóšach. 

4 hlavné ciele ľudskej existencie podľa ajurvédy:

  • 1. Dharma – nájsť cieľ svojho života a naplniť ho
  • 2. Artha – potreba dostatočného materiálneho zabezpečenia
  • 3. Káma – dostatok pozitívnej energie, relaxácie, sexu, zábavy a odpočinku
  • 4. Mókša – oslobodiť sa od prílišnej závislosti na materiálnych veciach a od túžob; viac sa zaoberať duchovnou podstatou

6 základných princípov ajurvédy:

  • 1. Život v súlade s vlastnou konštitúciou a s prírodnými zákonmi.
  • 2. Všetky živé organizmy sú spojené kozmickou energiou a rovnováha životnej energie v jedincovi súvisí s rovnováhou v okolitom svete. Rovnováha je základnou podmienkou pevného zdravia.
  • 3. Všetky veci sú navzájom prepojené, ovplyvňujú sa a majú priamy vplyv na zdravie a rovnováhu jedinca, telo a myseľ spolu úzko súvisia. Telo, myseľ a duch sú jedným, iba v inej podobe.
  • 4. Individuálne zameranie liečby - sme súčasťou vesmíru a každý človek predstavuje jedinečnú bunku vesmírneho organizmu.
  • 5. Využitie iba prírodných prostriedkov bez nežiaducich účinkov.
  • 6. Podobné zvyšuje podobné a protiklady sa navzájom znižujú.

Učenie o 5 prvkov (elementoch) podľa ajurvédy:

  • 1. Éter – riadi ostatné prvky, reprezentuje nehybný priestor a čistú vedomosť, vo výžive ho predstavujú výhonky, riasy, čerstvé zeleninové šťavy, drogy a alkohol.
  • 2. Vzduch – predstavuje neustály pohyb, vo výžive je zastúpený surovou zeleninou, fazuľami a cícerom.
  • 3. Oheň – spolu so slnkom sú hlavnými zdrojmi energie, predstavuje zmenu, tráviaci oheň „agni“ je dôležitý pre správne trávenie, vo výžive je zastúpený štipľavým korením, citrusmi, bobuľami a alkoholom.
  • 4. Voda - ochladzuje okolie, vo výžive je zastúpená mliečnymi výrobkami, šťavnatým ovocím, zeleninou a soľou.
  • 5. Zem – ochraňuje, poskytuje stabilitu, vo výžive je zastúpená semenami, orechami, koreňovou zeleninou, mäsom, hubami, obilovinami a sušeným ovocím.

3 dóše (životné energie alebo konštitučné typy):

  • 1. VÁTA (éter + vzduch) = pohyb, vietor, krvný obeh, posun potravy, odpadových látok a informácií, ...
  • 2. PITTA (oheň + voda) = energia, oheň, žlč, metabolizmus, enzýmy, hormóny, ...
  • 3. KAPHA (voda + zem) = štruktúra, ochranný hlien, chlad, voda, kostra, svaly, tuky, ...

Každý človek sa rodí s jedinečným pomerom týchto energií (dóš), ktoré sa podieľajú na utváraní jeho fyzickej a psychickej charakteristiky. Väčšina ľudí má zmiešanú konštitúciu, tzn. kombináciu dvoch alebo troch dóš. Zdravie je z veľkej časti založené na rovnováhe týchto troch dóš. Podstata ochorenia je daná ich nerovnováhou. Telo vyjadruje túto nerovnováhu prostredníctvom príznakov sprevádzajúcich chorobu. Pokiaľ poznáme našu vrodenú a súčasnú konštitúciu, môžeme vhodnou stravou, detoxikáciou, denným režimom či bylinnou liečbou odstrániť škodlivý účinok vonkajších vplyvov a obnoviť narušenú rovnováhu. V ideálnej harmónii sa vrodená a súčasná konštitúcia k sebe čo najviac blížia. Vrodená konštitúcia (prakriti) vzniká kombináciou dóš v momente narodenia a v priebehu života sa nemení. Súčasná konštitúcia (vikruti) sa od vrodenej môže líšiť. Ak chcete vedieť svoju súčasnú konštitúciu, urobte si tzv. orientačný dóša test na tejto stránke - joga-ajurveda.sk. Presnú konštitúciu je možné zistiť len konzultáciou a vyšetrením pulzovou diagnostikou u ajurvédskeho terapeuta. 

Ajurvédska diagnostika má široký záber. Zahŕňa nielen osobnú konzultáciu, vzhľad pacienta, jeho spôsob vyjadrovania, gestá, mimiku, hlas, ale aj tvar očí či kvalitu vlasov. Ajurvédsky doktor / terapeut diagnostikuje aj podľa nechtov a jazyka, na ktorých sa odráža kvalita trávenia a celkový zdravotný stav. Základným diagnostickým nástrojom v ajurvédskej medicíne je však PULZOVÁ DIAGNOSTIKA, čím sa určuje nielen stav jednotlivých orgánov, ale aj ktorá z dóš je zvýšená a aký je emocionálny stav pacienta. Pulz sa meria na siedmych úrovniach, u žien na ľavej ruke a u mužov na pravej ruke. Pulzom sa dá urobiť aj prognóza, čiže čo sa stane v najbližšej dobe. Napríklad v dobe vyšetrenia ešte pacient nemusí mať žiadne tráviace problémy, ale pulz už môže ukazovať oslabenie žalúdka, ktoré by sa čoskoro prejavilo aj navonok. Preto pulzová diagnostika slúži aj ako prevenčná metóda

Na základe diagnostiky ajurvédsky terapeut poskytuje odporúčania ohľadne celej životosprávy. Preto ajurvédske terapie zahŕňajú predovšetkým tieto metódy: ajurvédska výživa, aromaterapia, marmaterapia (ajurvédska akupresúra), bylinná liečba, joga, dychové cvičenia a meditácia, ajurvédska detoxikácia, ajurvédske masáže, terapia farbami a kameňmi. Ajurvéda lieči široké spektrum chorôb, od nachladnutia až po chronické choroby ako alergia, chronická únava, vredy, cukrovka, vysoký krvný tlak, kožné choroby (ekzém, psoriáza, vyrážky), zlé trávenie, nespavosť, migrény, bolesti hlavy a duševné choroby.

Ajurvéda sa zaoberá nielen liečbou, ale aj prevenciou chorôb a dlhovekosťou. Nestavia sa proti klasickej medicíne. Oba systémy sa môžu vhodne dopĺňať. V porovnaní s ostatnými alternatívnymi terapiami predstavuje zlatú strednú cestu. Prevencia rovnako ako liečba sú doporučované individuálne podľa konštitúcie. Ajurvéda používa len prírodné liečebné prostriedky bez nežiaducich účinkov. Ak však má byť liečba úspešná, musí byť človek aktívnou súčasťou liečebného procesu.

Zaujímavý dokument v češtine o ajurvéde ako u umení bytia

Katalóg ajurvédskych lekárov/terapeutov na Slovensku

Zdroj: Ajurvéda - MUDr. David Frej; Image courtesy of panuruangjan at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Ajurvédska výživa
Ajurvéda a kombinácie potravín 
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy 
Ajurvédsky denný režim ako prevencia chorôb 
Ajurvédske masáže
Kokosový olej – využitie pri stravovaní, v kozmetike aj liečbe
Jogová terapia
Joga
Formy jogy - ktorú si vybrať ?

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S