Dokument o čchi a tradičnej čínskej medicíne

Dokument o čínskom liečiteľskom umení, o filozofii a diagnostických metódach tradičnej čínskej medicíny, čínskej fytoterapii a o síle ČCHI.

Dokument o čchi a tradičnej čínskej medicíne

Tradičná čínska medicína (TČM) patrí medzi najznámejšie holistické (celostné) terapie. Na človeka sa pozerá ako na súčasť celku – vesmíru, ktorý naňho neustále pôsobí. Preto je tu človek vnímaný v jednote so svojím prostredím, prírodou, ročným a životným obdobím.

Ochorenie sa chápe ako proces, ktorý sa dá vystopovať oveľa skôr, ako prepukne navonok.

Základným filozofickým podkladom TČM je taoizmus a jej najdôležitým aspektom je životná energia/sila čchi (qi, či, ki), ktorá udržuje rovnováhu medzi jednotlivými orgánmi a celkom a ktorá obieha v tzv. meridiánoch - energetických akupunktúrnych dráhach.

Čhi sa skladá z dvoch protikladných a navzájom sa dopĺňajúcich síl – Jang a Jin. Tento dokument vysvetľuje ako choroby súvisia e energiou čchi a jej prúdením.

V Číne prebieha diagnostika chorôb hlavne pomocou pulzovej diagnostiky, diagnostiky z jazyka, pozorovaním, pohmatom a dotazovaním.

Choroby sa liečia rôznymi metódami, napr. akupunktúra, moxovanie (moksibuscia), bankovanie, akupresúra (manupresúra)čínska masáž TUINA, čínska dietetika, ozdravné cvičenia (Qi Gong, Tajči, ...) a čínska fytoterapia (bylinkárstvo).  

Qi - The Chinese Art of Healing, 51 minút, české znenie

 

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Zdroje:
youtube.com
Image courtesy of Danilo Rizzuti at FreeDigitalPhotos.net

Katalóg terapeutov tradičnej čínskej medicíny na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať:
Päť Tibeťanov – energetické jogové cvičenie 
Ajurvéda 
Meditácia 
Tradičná čínska medicína 
Moxovanie 
Akupunktúra 
Bankovanie a banková masáž
Liečivý ženšen pravý – jeden z najúčinnejších adaptogénov

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S