Qi Gong, Čchi kung – jednota dýchania, tela a mysle

Qi Gong, v preklade umenie práce s vnútornou životnou energiou Qi (Čchi, Či). Slúži k harmonizácii tela a duše, upevneniu zdravia, liečeniu, podpore tajči, zvyšovaniu citlivosti a vnímania.

Qi Gong, Čchi kung – jednota dýchania, tela a mysle

Qi Gong, v preklade umenie práce s vnútornou životnou energiou Qi (Čchi, Či).

Ide o viac ako 4000 rokov staré čínske cvičenie, ktoré slúži k harmonizácii tela a duše, upevneniu zdravia, liečeniu, rozvoju sily, podpore tajči, zvyšovaniu citlivosti a vnímania atď.

Cvičenie Qi Gong aktivuje a harmonizuje prúdenie Qi v energetických dráhach (meridiánoch).

Čchi-kung je popri akupunktúre, masážam, čínskej dietetike a čínskej fytoterapii, jedným z piatich pilierov tradičnej čínskej medicíny.

Duchovný aspekt čchi kungu predstavuje spojenie sa s prírodou a vesmírom, lepšie pochopenie života a prebudenie skrytých tvorivých schopností človeka.

Charakteristika Qi Gong:

  • pomalé, plynulé pohyby, ťahavé a posilňujúce
  • hlboké dýchanie
  • meditatívny stav mysle

Patria sem napríklad cvičenia ako 8 kusov brokátu, Hra 5 zvierat, Otváranie brán, Body tapeing, Zhan Zhuan Gong, Cvičenie 12 meridiánov, Hui Chun Gong, Orgánová zostava a pod. Väčšina cvičení je fyzicky nenáročná a jednoduchá, a preto vhodná pre všetky vekové skupiny.

Pozitívne účinky tohto cvičenia sú hlavne pri zdravotných problémoch ako: bolesti chrbta a pohybového aparátu, artritída, cukrovka, hypertenzia, Parkinsonova choroba, úzkosti, depresie, nespavosť, stres atď. Jemné pohyby, preťahovanie a posilovanie svalov, zlepšovanie rovnováhy a pružnosti prispievajú k zlepšeniu cirkulácie krvi a kyslíka v celom tele, čo prispieva k zlepšovaniu imunitného systému.

Qi Gong je jemný spôsob, ako pridať cvičenie do života. Poskytuje vynikajúcu fyzickú a psychickú výhodu.

Vynikajúci Čchi kung ONLINE kurz nájdete tu: Qi Gong a vnútorná alchýmia.

blizsie-info-qi-gong-a-tai-ji.jpeg

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Zdroje:
[1] tanecnaskolaviva.sk
[2] Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

Ak chcete skúsiť Qi Gong na nejakom kurze, vyberte si podľa Vášho bydliska z nášho Katalógu cvičiteľov Čchi kungu na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať:
Joga
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Pilates – korektívne cvičenie
Meditácia a karma
Zenová meditácia a zen terapia
Tajči, Taiqi, Taichi, Taiji Quan, Tai Chi Chuan, …
Tradičná čínska medicína

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S