Bankovanie a banková masáž = vákuová terapia

Bankovanie (vákuová terapia, banková masáž) patrí k uznávaným metódam tradičnej čínskej medicíny.

Prvé zmienky o ňom sú staré viac ako 5000 rokov. Využívalo sa hlavne k náprave chrbtice. Veľkými zástancami bankovania boli aj Hippokrates a Galén. Pôvodnú prírodnú banku z teľacieho rohu nahradili postupne bambus, keramika, sklo, silikón atď.

Banky sa prikladajú na pokožku na určité miesta (reflexné zóny, akupunktúrne body, ...) tak, aby sa prisali pomocou podtlaku.

U sklenených baniek sa podtak vytvorí vtedy, keď sa banka nahriata nad ohňom priloží na pokožku, čím sa schladí. U silikónových baniek s ventilmi sa podtlak dosiahne vypumpovaním. Počas bankovania docháza k vzniku podkožných hematómov, ktoré však nie sú spravidla sprevádzané bolesťou. Hlavným cieľom bankovania je regulovať vitálnu energiu (čchi, prána, ...) a tým posilniť samoliečiace sily organizmu. 

Používanie baniek má účinky všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie krvného a lymfatického obehu, regulácia funkcie autonómneho nervového systému, stimulácia vnútorných orgánov, zlepšenie činnosti potných a mazových žliaz atď.) a účinky miestne (odstránenie bolesti, uvoľnenie stuhnutého svalstva, odstránenie spazmov v okolí kĺbov a pod.).

Banky je možné použiť tromi spôsobmi:

  1. Suché bankovanie - aplikuje sa na zle prekrvených miestach. Dobré výsledky sa dosahujú pri chronických stavoch, stavoch slabosti, kŕčovitých ochoreniach dutých orgánov, poruchách krvného obehu končatín alebo oblastí podkožného tkaniva. Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíka do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne. 
  2. Krvavé / mokré bankovanie - aplikuje sa pri nahromadení tzv. "zlej" krvi. Bankou sa odsáva malé množstvo krvi povrchovým narezaním kože na presne určenom mieste na chrbte, čo následne vedie k pozitívnemu ovplyvneniu cirkulácie krvi a lymfy v mieste odsávania, ako aj k odstráneniu napätia v reflexnej zóne. Krvavé bankovanie sa používalo hlavne v minulosti. V súčasnosti ho môžu prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž. 
  3. Banková masáž - predstavuje mimoriadne jednoduchú a účinnú metódu ošetrovania. Jej účinok ide nielen do hĺbky kože a podkožného tkaniva, ale aj do svalov. Dobré výsledky sa dosahujú pri reumatických stavoch, pri stvrdnutí svalov, pri zápaloch, neuralgiách, bolestiach chrbta, kĺbov a pod. Pozitívne pôsobí aj na lymfatický a imunitný systém, prekrvenie končatín a celulitídu.

Semináre naživo a online semináre v nasledujúcich oblastiach: tradičná čínska medicína, tradičné feng shui, čikung a BAZI - čínska astrológia sú k dispozícii na stránke Semináre Tradičné Feng Shui.

feng-shui-728x906.jpg

Zdroje:
[1] Baňkování a moxování pro maséry - Zdeněk Šos
[2] anandamaja.sk
[3] masaze-poprad.sk

 

Katalóg terapeutov bankovania (vákuovej terapie) na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať:
Tradičná čínska medicína
Akupresúra (manupresúra)
Moxovanie
Dornova metóda a Breussova masáž
Joga
Kryoterapia - liečba chladom
Tajči, Taiqi, Taichi, Taiji Quan, Tai Chi Chuan, …
Qi Gong, Čchi kung – jednota dýchania, tela a mysle
Čínska masáž Tuina
Chiropraktika
Osteopatia - terapia rukami


Zdieľajte článok na sociálnych sieťach


 

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Kurzy, semináre, akcie
Ďalšie kurzy, semináre, akcie
ONLINE SEMINÁRE - čínska medicína, feng-shui, osobnostný rozvoj, ...
Výchova detí metódou NEVÝCHOVY
Pôrod bez obáv - online video kurz
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist