Ženšen pravý (všehoj ázijský, ginseng, lat. Panax ginseng) patrí k najznámejším exotickým liečivým bylinám.
Jeho liečivú silu poznali Ázijci už od 12. storočia. Všemocný koreň tejto rastliny a niekedy aj celá rastlina sa označuje ako koreň ginseng.
Liečivé látky sa zjednodušene nazývajú ázijský ženšen, čínsky ženšen a kórejský ženšen, podľa toho, kde sa pestuje.
Okrem všeobecného adaptogenného pôsobenia (nastolenie rovnováhy v tele) má ženšen naviac ešte vlastné špecifické účinky (zvýšenie potencie a plodnosti, liečebný a preventívny účinok u civilizačných chorôb ako hypertenzia, obezita, cukrovka, či dokonca rakovina). Tradičná čínska medicína (TČM) a tibetská medicína považujú ženšen za najvzácnejší zo všetkých tradičných liekov, pretože pôsobí okamžite, dlhodobo aj preventívne.
Indický, americký a sibírsky ženšen majú podobné účinky ako ženšen pravý (ázijský, čínsky, kórejský). Indický ženšen (Ašvaganda, Ashwagandha) sa používa hlavne pri týchto zdravotných problémoch: artritída, rakovina, tuberkulóza, astma, bronchitída, leukodermia, fibromyalgia, menštruačné ťažkosti, chronické choroby pečene (steatóza, hepatitída a pod.). Mnoho ľudí ho používa aj na zlepšenie funkcií mozgu, potláčanie bolestí a zápalov, zvyšovanie plodnosti a znižovanie úzkosti alebo nespavosti. Americký ženšen (Panax quinquefolius) považuje TČM za viac jin ( "chladnejší") ako ženšen pravý a je menej preskúmaný. Sibírsky ženšen obsahuje iné aktívne látky ako pravý ázijský alebo americký ženšen. Je známy hlavne svojimi účinkami na chrípku a prechladnutie a tiež na zvyšovanie energie, výdrže, vitality a dlhovekosti. Pri jeho užívaní je však potrebné byť opatrný, pretože nie je vhodný pre všetkých!
Zdravotné účinky ženšenu z pohľadu tradičnej čínskej medicíny a tibetskej medicíny
Účinok ženšenu sa prejavuje buď krátkodobo pri nárazovom podaní v prípade úrazov, únavy z vyčerpania, pri nevyspaní, pásmových chorobách a pod. Ženšen dodáva vitalitu a zvyšuje energiu dovtedy, kým sa organizmus nevrátí do rovnováhy. Tradičná čínska medicína a tibetská medicína však nasadzujú ženšen hlavne dlhodobo (viac ako 1 mesiac) a pravidelne pre zvýšenie imunity a vitality. V takom prípade sa výraznejšie prejavia jeho vynikajúce účinky na zlepšenie pamäti, bystrosti, fyzickej výdrže, plodnosti, potencie, na zníženie stresu z prepracovania, na rýchlejšiu rekonvalescenciu po chorobe a pod. Ženšen pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu organizmu (pôsobí adaptogénne), čo je podľa tradičnej čínskej medicíny a tibetskej medicíny považované za stav zdravia.
Ženšen ako účinný adaptogén
Tradičná čínska medicína sa zhoduje s vedeckou západnou medicínou v tom, čo sa radí medzi fyzické príznaky stresu: vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, migrény, nespavosť, únava, nesústredenosť, znížená imunita, častá chorobnosť, žalúdočné ťažkosti, srdcové ťažkosti, pocit neustáleho napätia atď. Práve pri takýchto zdravotných problémoch pomáhajú bylinky zaradené do kategórie adaptogény. To znamená, že pomôžu organizmu adaptovať sa na situáciu, v ktorej sa nachádza. A práve ženšen sa považuje za jeden z najúčinnejších adaptogénov. Pomáha telu prijať viac kyslíka, rozvádzať viac krvi, premieňať viac cukru, vyrábať viac energie atď. Tradičná čínska medicína a tibetská medicína radia medzi správanie, ktoré človeku neprospieva aj nedostatok spánku, nedostatok odpočinku, chirurgické výkony, otravu organizmu jedom či alkoholom alebo nadmerné užívanie liekov. Aj pri takýchto indikáciách môže pomôcť ženšen - všeliek čínskej a tibetskej medicíny. V starobe je možné užívať ženšen denne a v strednom veku sa odporúča užívať ho každý rok 1-2 mesiace na spomalenie stárnutia.
Ženšen sa dá kúpiť čerstvý alebo sušený v lekárňach a v špecializovaných obchodoch s výživovými doplnkami. Dostať ho vo forme čaju, prášku, ženšen kvet, ženšen koreň, sirup alebo ženšenový extrakt. Pozor na produkty, ktoré okrem ženšenu obsahujú aj nežiadúce zložky, ako je cukor, rôzne ďalšie lacnejšie bylinky, kofeín a alkohol.
Zdroje:
[1] vysetrenie.zoznam.sk
[2] nefdesante.sk
[3] badatel.net
[4] Obrázok – pixabay.com
Mohlo by vás zaujímať:
Rozhovor s Mariou Heraleckou - Prečo sme chorí a prečo práve deti?
Tibetská medicína
Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus)
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Tradičná čínska medicína
Chia semienka – charakteristika, použitie a recepty
Kokosový olej – využitie pri stravovaní, v kozmetike aj liečbe
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...