Pilates – aby kríže neboleli

Pilates je unikátne korektívne cvičenie, ktoré kombinuje presné plynulé pohyby so správnym dýchaním, s cieľom zlepšiť silu a pružnosť svalov a tým spevniť celé telo. Pomáha pri bolestiach krížov, ...

Pilates – aby kríže neboleli

Pilates je unikátna pohybová terapia, ktorá kombinuje presné plynulé pohyby so správnym dýchaním, s cieľom zlepšiť silu a pružnosť svalov a tým spevniť celé telo.

Táto cvičebná metóda prebieha na podložke a používa rôzne pomôcky (lopty, pilates kruh, valec, ...) a stroje (reformer, cadillas, wunda chair, …).

Cvičenie pilates je pomenované po svojom zakladateľovi Josephovi Hubertusovi Pilatesovi, ktorý ho vyvinul ako rehabilitačný systém začiatkom 20. storočia. Používal sa hlavne u tanečníkov, ktorí utrpeli úraz počas svojej kariéry.

Neskôr J.H. Pilates spojil svoje znalosti z jogy s gymnastickým cvičením, meditáciou a ďalšími pohybovými terapiami a z úspešného rehabilitačného systému vzniklo komplexné preventívne cvičenie proti bolestiam pohybového aparátu v dôsledku nesprávneho držania a používania tela, ale aj každodenné kondičné cvičenie pre celkovú zdatnosť.

Zásada správneho držania tela bola u J.H.Pilatesa na prvom mieste.

Vzhľadom k tomu, že pán Pilates nemal vyvinutý systém vzdelávania pre pokračovateľov svojho cvičebného systému, je v dnešnej dobe toto cvičenie známe hlavne zásluhou ľudí zo sveta tanca a baletu, ktorí s ním prišli osobne alebo prostredníctvom cvičenia do kontaktu ako napríklad Ron Fletcher, Carola Trier, Romana Kryzanovska, Eva Gentry, Kathleen Stanford Grant, Lolita San Miguel, Mary Bowen a iní. Vymenovaná skupina ľudí je v dnešnom svete pilates známa ako skupina „starších“, ktorí nenechali metódu zaniknúť po smrti jej autora. Nebyť ich, Pilatesova metóda by nebola dnes známa celému svetu a nevyužívala by sa ako vysokohodnotný rehabilitačný prostriedok na dosiahnutie stabilizácie tela a zlepšenia kĺbových rozsahov.

Pilates cvičenie sa ako jedno z mála cvičení sústreďuje na hlboký svalový stabilizačný systém, teda na malé hĺbkové svaly, ktoré držia kostru tela. Pravidelným cvičením dochádza k posilneniu hlbokých brušných a chrbtových svalov a svalov panvového dna (tzv. „centrum tela“).

Pilates sa riadi šiestimi základnými princípmi:

  • koncentrácia
  • kontrola tela
  • centrum tela
  • plynulosť pohybov
  • presnosť pohybov
  • dýchanie

Tak, ako každá iná fyzická aktivita, aj pilates si vyžaduje pravidelnosť. Optimálne je cvičiť pilates aspoň dvaktrát týždenne.

Pilates sa úspešne využíva pri liečbe mnohých ochorení pohybového aparátu, hlavne po operáciách bedrového, ramenného alebo kolenného kĺbu, pri bolestiach krížov a celej chrbtice, pri ochoreniach driekovej a krčnej chrbtice, pri liečbe skoliózy, sklerózy multiplex, pri chybnom držaní tela atď. 

Pilates patrí medzi cvičenia „body and mind“, to znamená, že sa kladie dôraz nielen na zlepšenie fyzickej, ale aj psychickej stránky človeka.

Zdroje:
[1] flowpilates.sk
[2] cvicte.sk
[3] Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

Katalóg / databáza cvičiteľov pilates na Slovensku - vyhľadanie kurzu podľa Vášho bydliska - pre tých, ktorí chcú cvičiť Pilates v skupine a pod dohľadom skúseného cvičiteľa.

Mohlo by vás zaujímať:
Joga
Jogová terapia
Formy jogy - ktorú si vybrať?
Päť Tibeťanov – energetické jogové cvičenie
Qi Gong, Čchi kung – jednota dýchania, tela a mysle
Tajči, Taiqi, Taichi, Taiji Quan, Tai Chi Chuan, …
Psychosomatika - výpoveď duše telom

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S