Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Čo sú to prídavné látky v potravinách, potravinové aditíva alebo ľudovo "éčka". Aké sú dôvody ich používania. Prečo môžu byť niektoré éčka nebezpečné a pre koho.

Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Oficiálna definícia potravinového aditíva (prísady) hovorí, že ide o takú zložku potraviny, ktorá sa zámerne pridáva do potraviny z technologických dôvodov, napr. pri výrobe, spracovaní, ošetrovaní, balení alebo skladovaní potravín, čím sa sama alebo svojimi vedľajšími produktami stáva súčasťou potraviny a môže ovplyvňovať jej vlastnosti.

Tieto prídavné látky, hovorovo "éčka", môžu mať prírodnú ako aj syntetickú podobu. Za prídavné látky v potravinách sa nepovažujú látky pridávané do potraviny z dôvodu úpravy výživovej hodnoty, ako sú minerálne látky, vitamíny, stopové prvky a iné.

Potravinárske prídavné látky sú predmetom prísnej legislatívy EÚ a SR, ktorá určuje, ktoré látky do čoho a v akých množstvách sa môžu pridávať a ako sa musia označovať. Prídavné látky povolené Európskou úniou sú uvedené v európskych predpisoch a majú pridelené tzv. E kódy alebo E čísla (preto sa aj začal používať hovorový názov „éčka“). Číslo E pozostáva z písmena E a troj-alebo štvormiestneho číselného kódu.

Akákoľvek prídavná látka v potravinách ("éčko") má za úlohu plniť jednu alebo viac z nasledovných funkcií:

  • zlepšenie podmienok výroby, spracovania, úpravy, prepravy a úschovy potravín,
  • zníženie zdravotného rizika, zvýšenie odolnosti potravín proti chemickým, fyzikálnym a biologickým zmenám a na predĺženie trvanlivosti potravín,
  • na zachovanie a zlepšenie výživovej hodnoty potravín (pridávaním alebo odoberaním niektorých zložiek),
  • zlepšenie organoleptických vlastností ( vlastnosti zistiteľné zmyslami ) potravín a zachovanie ich typických charakteristík, štandardnosti a kvality.

Hlavnými dôvodmi pužívania "éčiek" je teda zvýšenie trvanlivosti a odolnosti potravín, ich lacnejšia výroba, zlepšenie výzoru, chute, vône a pod. Podľa funkcií, ktoré aditíva plnia, ich môžeme zaradiť do rôznych funkčných skupín: farbivá do potravín, náhradné sladidlá, antioxidanty, konzervačné látky, antioxidanty, regulátory kyslosti, zahusťovadlá, stabilizátory, emulgátory, odpeňovače, zvýrazňovače chuti, hnacie plyny, baliace plyny a pod. Niektoré prídavné látky patria do viacerých funkčných skupín. Pri výrobe potravín možno používať prídavné látky len v nevyhnutne potrebnom množstve, najviac však v najvyššom prípustnom množstve (limite).

Podľa potravinového kódexu SR sú výrobcovia na Slovensku povinní na obaloch uvádzať zloženie výrobkov vrátane prídavných látok. Na obaloch mnohých výrobkov sú obvykle uvedené len kódy aditív, na niektorých sú však aj popisy, skupina a chemické názvy. Ale ani konkrétny chemický názov prídavnej látky nemusí byť pre nezasväteného spotrebiteľa zrozumiteľný. A pritom nemusí vždy ísť o chemické látky, niektoré "éčka" patria medzi prírodné látky (napr. E140 je zelené rastlinné farbivo chlorofyl, E160 je karotén – provitamín A, E300 kyselina askorbová – vitamín C). Problematika prídavných látok v dnešnej dobe však nie je len vecou hotových omáčok, instantných zmesí a pod., ale už aj tak základných potravín ako chlieb.

Nadmerná konzumácia prídavných látok, hlavne konzervačných látok, náhradných sladidiel a syntetických farbív, samostatne alebo v určitých kombináciách, má nepriaznivé zdravotné dôsledky najmä u ľudí trpiacich na migrénu, precitlivelosť na niektoré látky, alergie, astmu, hyperaktívnych detí a pod. Niektorým prídavným látkach sa pripisujú dokonca aj rakovinotvorné účinky.

Kombinovanie rôznych "éčiek" a ich vplyv na zdravie je ďalšou nepreskúmanou oblasťou. Aj preto majú "éčka" vo všeobecnosti zlú povesť a sú postrachom pre mnoho ľudí. Hystéria však riešením nie je. Riešením je kupovať potraviny čerstvé, čo najmenej spracované, zaujímať sa odkiaľ pochádzaju a obmedzovať potraviny obsahujúce veľké množstvo prídavných látok.

Video - zaujímavý dokument v češtine o Kontroverzných éčkach:

<

Každý rok zomrie na Slovensku tisíce ľudí na srdcovo-cievne ochorenia, rakovinu, cukrovku a pod. Tieto úmrtia však nie sú spôsobené "éčkami", ale nesprávnymi stravovacími návykami, nedostatkom pohybu a pod.  

Zoznam prídavných látok v potravinách ("éčiek") nájdete ako súčasť Potravinového kódexu SR (pozri svps.sk). Mnoho "éčiek", ktoré sú v EU povolené, sú v iných krajinách zakázané ako zdraviu nebezpečné. Situácia sa mení v závislosti od rôznych výskumov. Alternatívne web portály rozdeľujú "éčka" na bezpečné, pravdepodobne škodlivé a nebezpečné (pozri zoznam nebezpečných "éčiek" ). 

Pre ľahšiu orientáciu zákazníkov niektoré krajiny zavádzajú dodatočné označenie potravín bez zbytočnej chémie. V Českej Republike je to napríklad od r. 2011 logo CEFF (Certified E-Friendly Food), ktoré označuje potraviny bez zbytočnej chémie, čiže bez zbytočných konzervantov, umelých farbív, sladidel a glutamátov.

Zdroje:
[1] ekoporadna.sk
[2] emulgatory.cz
[3] malatina.sk
[4] sportujeme.sk
[5] ceff.info
[6] svps.sk
[7] Image courtesy of satit_srihin at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Dokument - Kontroverzné "éčka" (potravinové aditíva) 
Peklo na tanieri (o jedle zábavnou formou)
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Existuje "dobrý" a "zlý" cholesterol?
Antioxidanty - jednoducho a zrozumiteľne
BIO alebo NEBIO?
Ajurvédska výživa 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S