Dokument - Kontroverzné "éčka". Prečo sú postrachom pre ľudí?

Nadmerná konzumácia prídavných látok, hlavne konzervačných látok, náhradných sladidiel a syntetických farbív, samostatne alebo v určitých kombináciách, môže mať nepriaznivé zdravotné dôsledky.

Dokument - Kontroverzné "éčka". Prečo sú postrachom pre ľudí?

Dokument: Kontroverzné "éčka" (potravinové aditíva) - české znenie, 26 minút

Prídavné látky povolené Európskou úniou majú pridelené tzv. E kódy alebo E čísla (preto hovorový názov „éčka“). Číslo E pozostáva z písmena E a troj-alebo štvormiestneho číselného kódu. "Éčka" môžu mať prírodnú ako aj syntetickú podobu. 

Hlavnými dôvodmi pužívania "éčiek" je zvýšenie trvanlivosti a odolnosti potravín, ich lacnejšia výroba, zlepšenie výzoru, chute, vône a pod.

Nadmerná konzumácia prídavných látok, hlavne konzervačných látok, náhradných sladidiel a syntetických farbív, samostatne alebo v určitých kombináciách, môže mať nepriaznivé zdravotné dôsledky najmä u ľudí trpiacich na migrénu, precitlivelosť na niektoré látky, alergie, astmu, hyperaktívnych detí a pod. Niektorým prídavným látkach sa pripisujú dokonca aj rakovinotvorné účinky.

Kombinovanie rôznych "éčiek" a ich vplyv na zdravie je ďalšou nepreskúmanou oblasťou. Aj preto majú "éčka" vo všeobecnosti zlú povesť a sú postrachom pre mnoho ľudí.

 

Zoznam prídavných látok v potravinách ("éčiek") nájdete ako súčasť Potravinového kódexu SR (pozri svps.sk). Mnoho "éčiek", ktoré sú v EU povolené, sú v iných krajinách zakázané ako zdraviu nebezpečné. Situácia sa mení v závislosti od rôznych výskumov. Alternatívne web portály rozdeľujú "éčka" na bezpečné, pravdepodobne škodlivé a nebezpečné (pozri zoznam nebezpečných "éčiek" ). 

Zdroje:
[1] Image courtesy of satit_srihin at FreeDigitalPhotos.net
[2] youtube.com
[3] dokumenty.tv

Mohlo by vás zaujímať: 
Prídavné látky v potravinách, potravinové aditíva alebo ľudovo "éčka" 
Dokumenty o potravinách - ich výrobe a kvalite
Dokumentárny film: Na jedle záleží – si to, čo ješ
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie 
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend 
Existuje "dobrý" a "zlý" cholesterol? 
BIO alebo NEBIO?

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S