Ako môže prírodná liečba a cvičenie pomôcť počas šestonedelia

Čo je to rané (skoré) a neskoré šestonedelie? Ako môže prírodná liečba v podobe homeopatie a byliniek pomôcť počas šestonedelia? Ako žena zistí, že má diastázu? Význam stravy a cvičenia v tomto období

Ako môže prírodná liečba a cvičenie pomôcť počas šestonedelia

Šestonedelie (puerperium) je obdobie, ktoré nastáva po pôrode.  

Rané (skoré) šestonedelie trvá odo dňa pôrodu do 10. dňa po pôrode a počas neho sa hoja pôrodné rany, začína sa laktácia (tvorba mlieka) a postupne sa stabilizuje celý organizmus.

V tomto období by ženy mali veľa odpočívať (ležať). Hojenie rán a hormonálne zmeny sa dajú výborne ovplyvniť prírodnou liečbou, hlavne používaním éterických olejov (všetky oleje z kvetov a dreva), byliniek, homeopatík, čajových zmesí atď.

Neskoré šestonedelie sa končí približne 6 až 8 týždňoch po pôrode. Mamičky sa v tomto období prispôsobujú životu s miminkom a vytvárajú si spoločný denný režim. Počas neskorého šestondeleia sa môže začať aj s cvičením.

Najväčšie zmeny sa počas šestonedelia dejú s maternicou, ktorá sa počas tehotenstva mnohonásobne zväčšila a musí sa znova dostať do pôvodného stavu. Tomuto procesu sa hovorí zavinovanie maternice. Najmä v prvých dňoch po pôrode môžu mamičky pociťovať kontrakcie, ktoré sú signálom zavinovania maternice a ktoré sa často zosilňujú pri dojčení. Keď sa maternica zavinuje správne, do 10 dní je na svojom pôvodnom mieste. Zmršťovaním maternice dochádza k uzatváraniu ciev v nej, čo vedie k odkrveniu a odumretiu sliznice maternice. Tá potom odchádza von v podobe krvácania, ktoré trvá spravidla okolo 6 týždňov. Tomuto krvácaniu sa hovorí očistky a má charakteristický sladkasto mdlý zápach. Krvácanie je intenzívnejšie v prvých dňoch a postupne sa zmierňuje. Prvé 3 až 4  dni sú očistky červené, lebo v nich prevažuje krv, neskôr sa menia na hnedé. Koncom 2. týždňa sú očistky žlté a v závere majú podobu priesvitného hlienu. Očistky zvyšujú kyslé pH v pošve, preto je v šestonedelí veľmi dôležitá hygiena rodidiel. Na gynekológa by sa mamičky mali obrátiť vždy keď majú pocit, že krvácajú viac, ako je normálne, keď sa v krvi objavujú aj krvné zrazeniny (okrem prvých dňoch krvácania), keď očistky veľmi zapáchajú a sú sprevádzané zvýšenou teplotou a silnými bolesťami v podbrušku atď. Po skončení šestonedelí by každá žena mala navštíviťsvojho gynekológa, aby všetko skontroloval.

PRÍRODNÁ LIEČBA POČAS ŠESTONEDELIA :

(1) Homeopatia pre prvé dni po pôrode (v ranom šestonedelí)

ARNICA MONTANA 9 CH
- dávkovanie: 5 granulí 2x denne
- použitie: urýchlenie hojenia rán, vstrebanie hematómov, odstránenie pocitu pomliaždenia; liek má špecifický účinok na svaly a kapiláry a používa sa aj pri silných popôrodných sťahoch

CHINA 5 alebo 9 CH
- dávkovanie: 5 granulí 2x denne
- použitie: únava spôsobená veľkou strátou telesných tekutín (krv, plodová voda)

STAPHYSAGRIA 5 alebo 9 CH
- dávkovanie: 5 granuli 2x denne
- použitie: na hojenie rezných chirurgických rán (nástrih hrádze, cisársky rez)

PYROGENIUM 9 alebo 15 CH
- dávkovanie: 5 granulí 1x denne
- použitie: prevencia hnisavých komplikácií

SEPIA OFFICINALIS 9 alebo 15 CH
- dávkovanie: 5 granulí 1x denne
- použitie: na odstranenie pocitu „prázdneho" brucha, v prípade popôrodných depresií

Podľa problémov je možné užívať niektoré z uvedených homeopatík po dobu 7 dní.

Pri silných popôrodných sťahoch (kŕčoch) je možné použiť tieto homeopatika: Arnica, Caulophyllum, Chamomilla, Cuprum metallicum, Kalium carbonicum, Secale a iné.

V prípade príliš silného krvácania počas šestonedelia sa odporúčajú studené obklady a vyhnúť sa liekom proti bolesti, pretože ovplyvňujú zrážanlivosť krvi a tým posilňujú krvácanie. Odporúčajú sa napríklad tieto homeopatiká: Arnica, Belladonna, China, Ferrum metallicum, Ferrum phosphoricum, Hamamelis, Milefolium, Phosphorus, Sabina, Secale, Sepia atď.

Príliš slabé krvácanie v šestonedelí je väčšinou spojené so zlým zavinovaním maternice. Dá sa to vyriešiť častým prikladaním dieťatka. Ďalším riešením sú špeciálne cviky, nahrievanie brucha, masáže, bylinky a horúci sedací kúpeľ. Z homeopatík sa dá použiť napr. Bellis perennis, Sepia, Pulsatilla atď.

(2) Schüsslerove tkanivové soli v ranom šestonedelí

Ferrum phosphoricum je najlepšia minerálna soľ na doplnenie železa, posilnenie po pôrode a ako prevencia mastitídy a zápalov maternice.

(3) Bachová kvetová terapia v šestonedelí

Krízová esencia (Rescue Remedy):

  • prostriedok 1.voľby na spracovanie traumatického pôrodu,
  • pomáha telu rýchlejšie spracovať „dozvuky“ narkózy alebo epidurálu a vylúčiť z tela anestetiká, 
  • psychická podpora a urýchlenie stabilizácie po pôrode,
  • pomáha lepšie zvládnuť stres spojený s novou rolou, 
  • včasné podanie môže zabrániť rozvoju popôrodnej depresie (vždy je ale zároveň nutná konzultácia s odborníkom!), 
  • rieši problémy s kojením,
  • prostredníctvom materského mlieka môže pomôcť ukľudniť podrážděné a neustále plačúce miminka.

Oliva (Olive):

  • na veľkú fyzickú únavu a vyčerpanie po pôrode,
  • ak je matka veľmi unavená z nočného vstávania a starostlivosti o dieťa.

Vlašský orech (Walnut):

  • na ľahšie prispôsobenie sa novej situácii,
  • pomáha vyrovnať sa so všetkými zmenami.

Bledavka okolíkatá (Star of Bethlehem):

  • na šoky, traumy a ich následky, napr. odber plodovej vody a iné vyšetrenia, císarsky rez (sekciu), pôrod kliešťami alebo vakuumextraktorom (vákuovou pumpou), extrémne bolestivý alebo vyčerpávajúcí pôrod, 
  • šokové stavy pri pôrode a po ňom (krvácanie, infekce, zástava srdca, embólie, alergické reakcie na lieky,…),
  • ak je pôrod rodičkou subjektivne vnímaný ako traumatizujúcí aj napriek tomu, že z medicínskeho hľadiska nedošlo k žiadnym komplikáciám.

Pagaštan pleťový (Red Chestnut):

  • na strach o druhých, v tomto prípade o miminko. 

Borovica lesná (Pine):

  • ak matku prepadajú výčitky (napr. ak nemôže kojiť)

(4) Aromaterapia v šestonedelí

Hojivé sedacie kúpele a sprchový olej na popôrodné poranenia
Drobné poranenia pôrodných ciest sa zvyčajne hoja rýchlo. V prípade väčších trhlín vagíny a hrádze je nutná pravidelná hygiena, teda sprchovanie či sedacie kúpele. Levanduľa a čajovník pomôžu vydezinfikovať a zahojiť rany a jazvy. Na tieto účely sa odporúčajú tieto oleje v kombinácii so soľou z Mŕtveho mora vo forme sedacieho kúpeľa. Príprava je nasledovná: 1 hrsť soli z Mŕtveho mora sa zmieša s 2 kvapkami levandule a čajovníka a dá sa rozpustiť do teplej vody. Sedací kúpeľ by mal trvať 10 minút.

Do hojivého sedacieho kúpeľa sa dajú použiť aj éterické oleje z harmančeka (rumanček kamilkový), ruže, ružového geránia a rebríčku.

Okrem éterických olejov sa na hojivé kúpele dá použiť aj dubová kôra a rumanček kamilkový (hovorovo harmanček - ten až v neskorom šestonedelí), prípadne odstriekané materské mlieko. Prvé 3 dni po pôrode je lepšie ak je voda na sedací kúpeľ vlažná. Na hlboké rany je vhodné použiť aj nechtíkovú alebo kostihojovú mastičku.

Pri sprchovaní sa môže použiť olej, ktorý sa namieša takto: do 4 lyžíc mandľového, olivového alebo sezamového oleja sa kvapnú 2 kvapky éterického oleja z levandule a 2 kvapky čajovníka, zamieša sa to a používa ako sprchový gél na intímnu hygienu.

Pozor! Nikdy sa nepoužívajú neriedené éterické oleje, pretože sa nerozpúšťajú, plávajú na hladine a mohli by sa dostať do genitálií a spôsobiť podráždenie. Preto je nutné ich miešať s emulgátorom, napríklad s morskou soľou, mliekom, medom, smotanou alebo rastlinným olejom.

Masážne oleje v šestonedelí
Masážny olej na rýchlejšie zavinovanie maternice v šestonedelí by mal obsahovať éterické oleje z:  grapefruit, geránium, rebríček, jalovec a cypriš. Dôležité je, aby sa brucho masírovalo najskôr hviezdicovito v smere hodinových ručičiek a na záver v tvare ležatej osmičky smerom dole. Je vhodné premasírovať aj bederné kĺby.

Pri silných popôrodných sťahoch (kŕčoch) majú ženy dobré skúsenosti s tokolytickým masážnym olejom podľa receptúry Ingeborg Stadelmann, ktorý obsahuje majoránku, levanduľu a linaloové drevo.

Precitlivelosť, nervozita a zábudlivosť v neskorom šestonedelí
Pri pôrode a následne po ňom nastávajú v organizme veľké hormonálne zmeny, ktoré veľmi silno pôsobia na psychiku žien. Tie sa stávajú citlivejšími, náchylnejšími na plač, zraniteľnejšími, úzkostlivejšími. Často sa rozplačú bez zjavnej príčiny. Vo väčšine prípadov pomôžu rozhovory so ženami, ktoré už pôrod zažili, alebo s niekým blízkym. V tomto období sa tiež osvedčila aromaterapia (prírodné éterické oleje z levandule, medovky, neroli, pačuli) kombinovaná s Bachovou kvetovou terapiou alebo homeopatiou.

(5) Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus) v šestonedelí

Posilňujúci nápoj pre prvé dni po pôrode je možné pripraviť zo semien tekvice hokkaidó. Dve lyžice týchto semien sa zľahka nasucho opražia, zalejú 0,5 litrom vriacej vody, povaria 30 minút, scedia a nápoj je hotový. Pre maximálny účinok by sa mal piť 7 dní.

Veľmi vhodná pre prvé dni po pôrode je aj čajová zmes z alchemilky a listov maliníku (alchemilka je prospešná v období hormonálnych zmien a maliník čístí čreva).

Na podporu tvorby materského mlieka a proti nadýmaniu sú vynikajúce bylinkové čaje pre kojace / dojčiace matky, ktoré obsahujú plod feniklu obyčajného (Fructus foeniculi), plod anízu obyčajného (Fructus anisi vulgaris), plod rasce lúčnej (Fructus carvi), vňať medovky lekárskej (Herba melissae), vňať jastrabiny lekárskej (Herba galegae), senovku grécku (Trigonellla foenum graecum), benedikt lekársky (Cardo benedicto) atď. 

VÝZNAM STRAVY POČAS ŠESTONEDELIA

Počas šestondelia je nutné dbať na pestrú a vyváženú stravu, v ktorej nesmie chýbať čerstvé ovocie a zelenina. Dôležitý je aj dostatočný pitný režim. Počas dojčenia sú nutričné nároky dokonca vyššie ako počas tehotenstva, preto sa odporúčajú aj rôzne čaje a vitamíny upravené špeciálne pre potreby dojčiacich matiek. Počas dojčenia je vhodné vyhnúť sa určitým potravinám, nápojom a bylinkám, podobne ako počas tehotenstva, lebo všetko prechádza do materského mlieka (pozri článok Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení).

Šestonedelie zvyčajne sprevádza aj zápcha. S týmto problémom môže pomôcť nápoj z ľanového semena, ktorý sa pripraví tak, že ráno sa zaleje 1 polievková lyžica ľanového semena 2 dl studenej vody a nechá sa to odpočívať do večera, kedy sa to celé vypije. Ráno by sa mala dostaviť hojná stolica.

Ako prevencia proti anémii v neskorom šestonedelí sa odporúča pravidelné užívanie tekvicového oleja.

Vypadávanie vlasov je veľmi častým problémom matiek na konci šestonedelia. Je to však iba dočasná situácia. Po pár týždňoch vlasy opäť začnú rásť a dokonca sa stáva, že sa zmení aj ich štruktúra. Jemné vlasy sa spevnia, rovné zasa zvlnia a naopak. S týmto problémom môže pomôcť  zvýšený prísun vitamínov skupiny B, vitamínu E, A, zinku, kremíka a železa.

 

VÝZNAM CVIČENIA POČAS ŠESTONEDELIA

V ranom šestonedelí sú vhodné iba jednoduché cviky - pozri popis cvikov na clinic24.eu/cvicenie-po-porode.

Počas neskorého šestonedelia je možné začať aj s inými cvikmi. Cvičenie by sa malo zamerať hlavne na posilnenie:

  • prsných svalov (tým sa podporuje aj tvorba materského mlieka),
  • svalov panvového dna (pozri Kegelove cviky v článku Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva),  
  • šikmých brušných svalov (posilňovanie priamych brušných svalov je možné iba v prípade, ak nedošlo počas tehotenstva k ich rozostupu, čiže k tzv. diastáze (diastasis recti).

Ako žena zistí, že má diastázu? Veľmi jednoducho, zmeraním, na koľko prstov sú jej brušné svaly rozostúpené. Ak si žena ľahne na chrbát s pokrčenými nohami a pomaly začne zdvíhať hlavu, svaly na bruchu sa začnú sťahovať. Vtedy je možné nahmatať otvor medzi týmito svalmi a vložiť tam pár prstov. Ide o oblasť od spodných rebier až po stydkú kosť. Dôležité je merať vtedy, keď sa svaly začnú sťahovať a merať to viackrát. Ak je tam po pôrode priestor na 2-3 prsty, je to normálne. Mierna popôrodná diastáza môže totiž odísť sama od seba, ak nedôjde k jej zväčšeniu napr. v dôsledku zvýšenej námahy alebo ďalšieho tehotenstva. V ostatných prípadoch, čiže ak je rozostup viac ako 2-3 prsty a ovísajúce brucho, existujú iba 2 možnosti: správne cvičenie alebo priame zošitie svalov, tzv. abdominoplastika, tá sa však neodporúča, hlavne ak žena plánuje ďalšie deti. 

Cviky na diastázu sú v podstate rôzne dýchacie cvičenia, pri ktorých sa žena snaží brušné svaly tlačiť k sebe a dozadu ku chrtici. Odporúča sa cvičiť aj Kegelove cviky (pozri článok Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva), mať správne držanie tela, správne vstávať z postele (z polohy na chrbte sa prevaliť nabok, potom sa nadvihnúť na lakte, spustiť nohy a rukami sa dvihnúť do sedu) a správne zdvíhať bábätko a ťažšie predmety (pri každom zdvíhaní si pokľaknúť (čupnúť) a tak nadvihnúť záťaž, nezohýbať sa s rovnými nohami a v predklone).

Video ukážka v češtine, ako samovyšetrením zistiť, či má žena diastázu a ako správne cvičiť na odstránenie diastázy:

Existujú aj cviky so sťahovacím pásom. Nosenie sťahovacieho pásu samo osebe totiž nestačí. Pri cvikoch na diastázu sa dajú veľmi dobre využiť aj rôzne balančné pomôcky ako fitlopta, bosu (balančná podložka), overball a pod. Pri balančnom cvičení dochádza k aktivácii tzv. hlbokého stabilizačného systému, kde patria aj svaly panvového dna, chrbtové svaly, svaly chrbtice a šije. To pomáha nielen pri diastáze, ale aj k lepšiemu držaniu tela a zabraňuje bolestiam chrbta. 

 

Cvičenie v šestonedelí by nemalo bolieť a malo by prinášať dobrý pocit. S cvičením je vhodné začínať pozvoľna, najlepšie po dojčení.

Vhodné je napríklad Pilates cvičnie po pôrode, ak žena nemá problémy s diastázou - pozri video ukážku dole:

 

Alebo Joga po pôrode na spevnenie panvového dna a brušných svalov

Zdroje:
[1] Ingeborg Stadelmann – Zdravé těhotenství a přirozený porod
[2] babyweb.sk
[3] tehotenstvo.rodinka.sk
[4] vilcakul.estranky.cz
[5] youtube.com

Mohlo by vás zaujímať: 
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod
Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov
Videá: Zrod a vývin nového ľudského života
Tehotenstvo a alternatívne terapie
Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva
Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení
Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia
Výživa v tehotenstve
Päť zásad na koliku a plač miminka
Koncept kontinua a indiánska výchova detí
Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S