Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení

Počas tehotenstva aj dojčenia by sa ženy mali vyhýbať nadmernému užívaniu väčšiny korenín, vrátane byliniek, čajov a liečivých rastlín. Povieme si, ktoré koreniny a byliny sú vhodné a ktoré nie.

Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení

Počas tehotenstva aj dojčenia by sa ženy mali vyhýbať nadmernému užívaniu väčšiny korenín, vrátane byliniek, bylinkových čajov a liečivých rastlín.

Mnohé koreniny a bylinky sú totiž uterotoniká, čo znamená, že zvyšujú tonus (napätie) maternicového svalstva a vo väčšom množstve by mohli vyvolať kontrakcie; iné obsahujú zlúčeniny, ktoré by mohli poškodiť plod.

Budúce mamičky by si mali dať pozor aj na obsah alkoholu v liečivých sirupoch a tinktúrach (alkohol je najškodlivejší v posledných mesiacoch tehotenstva, kedy sa vyvíja mozog dieťatka).

Nižšie je uvedený zoznam najbežnejších korenín a byliniek rozdelený do štyroch skupín podľa bezpečnosti ich použitia v tehotenstve a pri dojčení. Tento zoznam nie je úplný a informácie v ňom uvedené sa môžu líšiť od informácií z iných zdrojov. Pri neznámych koreninách a bylinkách by sa tehotné ženy mali držať zásady umierneného použitia. Použitie akéhokoľvek liečiva v tehotenstve je najlepšie konzultovať s lekárom, alebo v prípade bylinných liečiv so skúseným bylinkárom / herbalistom.

BEZPEČNÉ BYLINKY A KORENINY

  • Breza biela (Betula alba) – list - má mierne močopudné a potopudné účinky bez rizika poškodenia obličiek, je vhodná aj pri tvorbe močových kameňov a zadržiavaní soli a vody. Pri vonkajšom použití má pozitívny vplyv na mierne ekzémy. Extrakt z pukov nie je vhodný počas tehotenstva a dojčenia, lebo má detoxikačné účinky na pečeň.
  • Brusnica pravá, brusnica čučoriedková (ľudovo čučoriedka, lat. Vaccinium vitis-idaea L., Vaccinium myrtillus) - list – má vysoký obsah trieslovín a pôsobí protizápalovo. Je možné ho použiť na kloktanie alebo obklady, prípadne pri črevných zápaloch. Tiež sa používa ako pomocný liek pri cukrovke. Plod je výborným prostriedkom proti hnačke (aj u detí), tiež pri zápale v ústach a hrdle. Obsahuje protibakteriálne látky proti E. coli a niektorým stafylokokom. Používa sa tiež pri liečbe šerosleposti a proti parazitárnym infekciám (mrle, škrkavky).
  • Čakanka obyčajná (ľudovo cigorka alebo korenie sv. Petra, lat. Cichorium intybus) - koreň - pôsobí priaznivo na funkciu pečene a tvorbu žlče, zlepšuje trávenie. Pôsobí tiež proti častému nočnému budeniu. Vonkajšie použitie je možné pri ekzémoch, vyrážkach a vredoch.
  • Divozel veľkokvetý (ľudovo divizna, lat. Verbascum densiflorum Bertol.) – používa sa na tlmenie dráždivého kašľa, tiež pri chrapote a astme.
  • Ibiš lekársky (ľudovo preskiernik alebo ibišek, lat. Althaea officinalis L.) – koreň – pôsobí na sliznice dýchacích ciest a tráviaceho traktu, uľahčuje vykašliavanie a ukľudňuje podráždený žalúdok a črevá. Napučaním v čreve pôsobí proti zápche.
  • Kôpor voňavý (Anethum graveolens) – zlepšuje trávenie, zvyšuje chuť k jedlu, je vhodný pri črevných kolikách, proti nadúvaniu, zvyšuje tvorbu materského mlieka. Prechodom do mlieka reguluje aj trávenie dojčiat. Jeho účinky sú podobné anízu a feniklu.
  • Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos) – pôsobí protizápalovo, pri chorobách z prechladnutia znižuje teplotu, zlepšuje trávenie.
  • Medovka lekárska (Melissa officinalis) – používa sa pri nervových problémoch, vyčerpaní, nespavosti, pri psychicky podmienenom búšení srdca, tiež proti kŕčom a plynatosti v tráviacom trakte.
  • Nechtík lekársky (Tilia platyphyllos) – používa sa na zle sa hojace rany, preležaniny, odreniny, v tehotenstve tiež na ragády prsníkov.
  • Ostružina malinová (ľudovo malina, lat. Rubus idaeus) - list - udržuje zdravý tonus maternice, podporuje plodnosť, zabraňuje potratu, vhodné užívať pred pôrodom, pretože podporuje tvorbu mlieka, niektoré zdroje ju neodporúčajú používať na začiatku tehotenstva.
  • Pŕhľava dvojdomá (ľudovo žihľava alebo pokriva, lat. Urtica dioica L.) - dobrý zdroj vitamínov, minerálov, vápnika a železa. Využíva sa pri opuchoch, zápalových ochoreniach močových ciest, podporuje tvorbu materského mlieka. Listy obsahujú chlorofyl, ktorý zlepšuje funkciu orgánov. Vzhľadom na obsah minerálnych látok a vitamínov je vhodným doplnkom stravy u ľudí s jednostrannou diétou a pri dlhodobých ochoreniach, tiež u detí v jarnom období a pri anémii. Korene majú menšie uplatnenie – svoje využitie nachádzajú pri hnačkových ochoreniach a v znížených dávkach pri zväčšenej prostate. Vonkajšie použitie je vhodné pri vypadávajúcich vlasoch a zvýšenej tvorbe kožného mazu. Priamy kontakt s rastlinou (šľahanie pŕhlivou časťou) sa aplikuje lokálne na boľavé časti tela hlavne pri bolestiach svalov a kĺbov.
  • Púpava lekárska (Taraxacum officinale) – vhodná pri zlom trávení spojenom so zápchou, podporuje tvorbu žlče a vylučovanie moču a stolice. Je pomocným prostriedkom v liečbe cukrovky.
  • Repík lekársky (Taraxacum officinale) – používa sa pri žalúdočných a žlčníkových ochoreniach, obmedzuje ukladanie tukov v pečeni a má aj protiparazitárne účinky. Vonkajšia aplikácia má protizápalový účinok, napr. na hnisavé vyrážky a zapálené hemoroidy.
  • Rooibos (Aspalathus linearis) - dobrý zdroj minerálov a antioxidantov, upokojuje žalúdok a nervy, pôsobí protialergicky.
  • Rumanček pravý (ľudovo harmanček alebo kamilka, lat. Matricaria recutita) – pôsobí protizápalovo pri ochoreniach dýchacích ciest, tráviaceho traktu, ale aj kože, tiež pri rôznych formách podráždenia (chemických, fyzikálnych) kože aj slizníc. Užíva sa aj ako kloktadlo, tiež pri dlhodobých hnačkách a infekciách močových ciest. Pôsobí aj na zápaly očných spojiviek a rodidiel, tiež ako protialergický liek v celkovom aj lokálnom použití, pri astme, alergických kožných reakciách, v spreji na alergickú nádchu, ako čaj na tehotenskú nevoľnosť.
  • Ruža šípová (ľudovo šípka, lat. Rosa laevigata) – plod - obsahuje vitamíny C, B2, B6, provitamín A a vitamín K. Vo forme čaju má močopudné a potopudné účinky, pôsobí antibakteriálne. Je veľmi dobrým zdrojom vitamínu C a vďaka sprevádzajúcim látkam je tu jeho účinnosť niekoľkonásobne väčšia než u syntetických vitamínových preparátoch. Veľmi cenný doplnok výživy pre tehotné a dojčiace ženy. Užíva sa aj pri poruchách metabolizmu, pri pečeňových chorobách a zvýšenej hladine cholesterolu.
  • Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) – používa sa pri infekcii dýchacích ciest, proti kašľu, má protizápalový účinok v dýchacích cestách, tráviacom trakte aj na koži, vhodný na použitie na rany. Používa sa aj pri vredovej chorobe žalúdka a pri zápalových črevných ochoreniach. Prefiltrovaný odvar sa dá použiť aj na zápal spojiviek.
  • Valeriána lekárska (Valeriana officinalis L.) – pri nervozite, nespavosti, prepracovaní, srdcových a tráviacich príznakoch psychickej príčiny (napr. búšenie srdca, psychogénne hnačky a kŕče), na celkové upokojenie. Tlmivý účinok nezhoršuje koordináciu ani pozornosť, ale skôr napomáha duševnej činnosti. Pomáha aj pri niektorých typoch bolesti hlavy a pri závratoch.

BYLINKY A KORENINY, KTORÉ BY SA MALI UŽÍVAŤ S MIEROU

  • Bedrovník anízový (ľudovo aníz, lat. Pimpinella anisum L.) - stimuluje maternicu. 
  • Čaj čierny (Camellia sinensis) - kofeín zvyšuje krvný tlak a vo veľkom množstve môže poškodiť plod.
  • Čaj zelený (Camellia sinensis) – obsahuje menej kofeínu ako čierny čaj a platí to isté ako pri čiernom čaji, že kofeín zvyšuje krvný tlak a vo veľkom množstve môže poškodiť plod.
  • Čierne korenie (Piper nigrum) - dráždi žalúdok.
  • Dúška tymiánová (ľudovo tymián, lat. Thymus vulgaris) - má antibakteriálne účinky, a to buď v priamom kontakte (výplach úst, kloktanie) alebo pri vnútornom použití. Je vhodná pri kašli, na uvoľnenie hlienov, pri nadúvaní, tráviacich ťažkostiach a hnačkách. Používa sa tiež pri nechutenstve a ako pomocná látka pri parazitárnych infekciách. Vo väčšom množstve stimuluje maternicu.
  • Ďumbier lekársky (ľudovo zázvor, lat. Zingiber officinale) - v primeranom množstve sa odporúča proti nevoľnosti a nádche.
  • Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) - pri závažných infekčných ochoreniach v tehotenstve možno použiť na podporu imunity, je vhodné uprednostniť čajovú formu pred liehovou tinktúrou.
  • Fenikel obyčajný (ľudovo rímsky / vlaššský kôpor, lat. Foeniculum vulgare Mill.) - plod – pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom čreva, uľahčuje vykašliavanie a podporuje tvorbu mlieka. Pri vonkajšom použití sa silica vstrebáva do kože a ničí svrab. Niektoré zdroje uvádzajú, že vo veľkom množstve môže blokovať účinok progesterónu a spôsobiť tak potrat v ranných fázach tehotenstva.
  • Chilli papričky (Kayenské korenie, lat. Capsicum annuum) - stimulujú maternicu.
  • Ibištek (Hibiscus) - neužívať v prvom trimestri, potom s mierou.
  • Kasia senná (Cassia senna) - silné laxatívum, neužívať v prvom trimestri.
  • Káva (Coffea arabica) - kofeín zvyšuje krvný tlak a vo veľkom množstve môže poškodiť plod.
  • Klinček voňavý - má výrazné dezinfekčné a miestne znecitlivujúce účinky. Je možné ho použiť pri bolesti zubu (zápale koreňa) alebo na výplach hnisavých rán (vo forme lieho-vodného roztoku). Lieči prechladnutie. V tehotenstve sa odporúča obmedzené užívanie, pretože niektoré zdroje uvádzajú jeho schopnosť vyvolávať kontrakcie.
  • Krušina americká (Rhamnus purshiana) - laxatívum, užívať veľmi opatrne.
  • Kurkuma (Curcuma longa) - antioxidačné, protizápalové a protinádorové účinky. Spôsobuje prekrvenie maternice, užívať opatrne, niekedy sa používa aj na zastavenie krvácania počas tehotenstva, je to základná zložka kari korenia.
  • Lucerna siata (ľudovo alfalfa, lat. Medicago sativa) - obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ale zároveň má estrogénne pôsobenie a môže fungovať antikoncepčne.
  • Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) – má sťahujúce a protizápalové účinky, pridanie silného odvaru do kúpeľa zlepšuje hojenie rán, napríklad natrhnutia hrádze pri pôrode. Niektoré zdroje neodporúčajú jeho vnútorné užívanie počas tehotenstva.
  • Majoránka (Majorana hortensis) - stimuluje maternicu - môže zosilniť menštruačné krvácanie alebo vyvolať potrat.
  • Mate (Yerba mate) - kofeín zvyšuje krvný tlak a vo veľkom množstve môže poškodiť plod.
  • Materina dúška (Thymus serpyllum) - stimuluje maternicu, môže zosilniť menštruačné krvácanie alebo vyvolať potrat.
  • Mäta prieporná (anglicky pepermint, lat. Mentha × piperita L.) - upokojuje žalúdok, bráni plynatosti, vo veľkom množstve stimuluje maternicu.
  • Miso (sójová pasta používaná na dochutenie polievok a iných jedál) - obsahuje prospešné minerály a enzýmy, pomáha proti rannej nevoľnosti.
  • Morské riasy - dobrý zdroj jódu, železa a vápnika, ale môžu obsahovať ťažké kovy, preto ich treba konzumovať s mierou.
  • Muškátový oriešok (Myristica fragrans) - stimuluje maternicu, pôsobí ako halucinogén.
  • Myrhovník abesínsky (ľudovo myrha, lat.  Commiphora abyssinicaa) - stimuluje maternicu.
  • Pestrec mariánsky (Silybum marianum L., strieborný bodliak, česky Ostropestřec mariánský) - silný antioxidant, detoxikuje a posilňuje pečeň - je vhodný na celoročnú detoxikáciu organizmu, pôsobí proti zápalom, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, posilňuje imunitu, chráni žily a cievy, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče atď. Je vhodný aj pre tehotné a kojace matky, no v rozumnej miere, pretože detoxikácia nie je vhodná počas obdobia tehotenstva a kojenia.
  • Pupkovník ázijský (ľudovo Gotu Kola, lat. Centella asiatica) - zabraňuje usadzovaniu cholesterolu v cievach, zlepšuje krvný obeh, znižuje riziko senility, prekrvuje mozog, znižuje stres a strach, hojí rany, jazvy, vredy, lieči zápal žíl, afty, zmierňuje prejavy celulitídy, pomáha pri psoriáze a pri popáleninách, ... Stimuluje maternicu, preto by sa mal užívať s mierou.
  • Oregano (pamajorán obyčajný, lat. Origanum vulgare ) - pôsobí protikŕčovo, antidepresívne, zlepšuje trávenie a náladu. Má dezinfekčné účinky na tráviaci trakt. Niektoré zdroje ho neodporúčajú použivať v priebehu tehotenstva a pri kojení, pretože vo väčšom množstve blokuje účinok progesterónu a môže tak spôsobiť potrat v raných fázach tehotenstva.
  • Petržlen (Petroselinum crispum) - vňať zosilňuje menštruačné krvácanie, aromatické oleje vo veľkom množstve spôsobujú potrat, nevhodný hlavne pri rizikovom tehotenstve a počas dojčenia, lebo znižuje tvorbu materského mlieka.
  • Podbeľ liečivý (Tussilago farfara L.) – na zápaly horných dýchacích ciest a zlepšenie odkašliavania, zvlášť pri obtiažnom vykašliavaní hustých hlienov. Droga obsahuje zinok. V čerstvom stave obsahuje látky, ktoré môžu poškodzovať pečeň. Preto je potrebné opatrné dávkovanie.
  • Prvosienka jarná (Primula veris) - na zápaly horných dýchacích ciest a zlepšenie odkašliavania, v tehotenstve používať len obmedzene.
  • Rakytník rešetliakový (Hippophae Rhamnoides) - vysoký obsah vitamínu C, A a organických kyselín. V tehotenstve by sa mal užívať opatrne.
  • Rasca lúčna (Carum carvi) - pôsobí priaznivo na zažívací trakt, kŕče tráviaceho ústrojenstva, na srdce, tvorbu materského mlieka, pri menštruačných bolestiach. Zlepšuje krvotvorbu, dezinfikuje črevá a uľahčuje vykašliavanie. Je vhodné ju pridávať k zelenine, ktorá spôsobuje nadúvanie. Rozžutie semena odstraňuje pach z úst. Pri varení zemiakov neutralizuje škodlivý toxín solanín obsiahnutý hlavne v klíčiacich hľuzách. Stimuluje maternicu, preto by jej používanie v tehotenstve malo byť opatrné.
  • Šafrán siaty (Crocus sativus) - stimuluje maternicu.
  • Škoricovník cejlónsky (ľudovo škorica, lat. Cinnamomum sp.) - afrodiziakum, antioxidačné a antibakteriálne účinky, stimuluje maternicu.
  • Tamari omáčka (naturálna sójová omáčka bez konzervantov a syntetických aditív) - v primeranom množstve je zdraviu prospešná.
  • Zelerové semienka/olej (Apium graveolens) - stimuluje maternicu.

BYLINKY A KORENINY, KTORÉ BY SA MALI UŽÍVAŤ VEĽMI OPATRNE (napr. iba pri príprave na pôrod)

  • Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Archangelika lekárska (Angelica archangelica) – ukľudňuje a posiluje nervovú sústavu, zvýšená opatrnosť používania by mala byť počas obdobia tehotenstva a pri dojčení.
  • Baza čierna (Sambucus nigra) - bobule neužívať, čaj z kvetov opatrne - napomáha okysličeniu a prekrveniu, môže vyvolať pôrod. Niektoré zdroje uvádzajú, že môže byť účinnou prevenciou proti SIDS (syndrómu náhleho úmrtia novorodencov).
  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum) - stimuluje maternicu, vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod, podporuje tvorbu mlieka.
  • Borievka obyčajná (Juniperus communis) - stimuluje maternicu, jej silica dráždi obličky, môže spôsobiť potrat, používať len pri pôrode na podporu kontrakcií.
  • Dioskórea huňatá (anglicky wild yam, lat. Dioscorea villosa) - koreň stimuluje maternicu, užívať len pri pôrode.
  • Dráč obyčajný (Berberis vulgaris) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Jablčník obyčajný (Marrubium vulgare) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Kapsička pastierska (ľudovo kokoška, pastierska tobolka, lat. Capsella bursa pastoris) - stimuluje maternicu, používať len pri pôrode na podporu kontrakcií.
  • Kaulofylum žltuškovité (Caulophyllum thalictroides) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Ploštičník strapcovitý (Actaea racemosa) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Pupalka dvojročná (Oenothera biennis) - roztvára krčok maternice, môže vyvolať potrat.
  • Rebríček obyčajný (ľudovo myší chvost, lat. Achillea millefolium) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis) - vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod.
  • Senovka grécka (ľudovo pískavica, lat. Trigonella foenum-graecum) - podporuje kontrakcie, stimuluje pôrod, podporuje tvorbu mlieka.
  • Tuja východná (Thuja occidentalis) - podporuje menštruáciu, vyvoláva kontrakcie, spôsobuje potrat.

NEBEZPEČNÉ BYLINKY A KORENINY, KTORÉ BY SA NEMALI UŽÍVAŤ

  • Aloe vera - laxatívum, stimuluje kontrakcie, môže spôsobiť potrat.
  • Angelika čínska (ľudovo "ženský ženšen", Dong Quai, Tang kuej, lat. Archangelica chinensis) - podporuje menštruáciu, vyvoláva kontrakcie, môže spôsobiť potrat.
  • Damiána (Damiana/Turnera diffusa) - vňať blokuje účinok progesterónu a môže tak spôsobiť potrat v raných fázach tehotenstva.
  • Ďatelina lúčna (Trifolium pratense) - blokuje účinok progesterónu a môže tak spôsobiť potrat v raných fázach tehotenstva.
  • Dub letný (Quercus robur) - kôra sa používa pri liečbe kožných ochorení, nevhodný v tehotenstve aj pri dojčení.
  • Ginko dvojlaločné (Gingko biloba) – pomáha zvýšiť výkonnosť pamäte, podporuje učenie sa, udržiava pozornosť a schopnosť sústredenia. Používa sa aj proti depresívnej nálade. Zvyšuje sklon ku krvácavosti, preto je kontraindikované počas tehotenstva.
  • Hlaváčik jarný (Adonis vernalis) – obsahuje glykozidy, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca a môžu sa prejaviť príznakmi otravy digitálisom.
  • Hloh obyčajný (Crataegus laevigata) - obsahuje glykozidy, ktoré ovplyvňujú funkciu srdca, znižujú tlak a zlepšujú prietok v srdcových vencovitých tepnách. V liehovom extrakte pôsobia ukľudňujúco. Niektoré zdroje uvádzajú jeho nevhodnosť v tehotenstve, iné ho považujú za relatívne bezpečný.
  • Chininovník lekársky (Cinchona officinalis) – neodporúča sa pre obsah chinínu, ktorý spôsobuje kontrakcie maternice a môže vyvolať potrat. Chinín niektoré zdroje považujú za ototoxický, teda v tehotenstve potenciálne spôsobujúci poruchu sluchu u plodu. Chinín je obsiahnutý hlavne v toniku, v ktorom spôsobuje jeho horkú chuť.
  • Imelo biele (Viscum album) - cytotoxické pôsobenie, blokuje účinok progesterónu.
  • Kolové nápoje - obsahujú množstvo cukru, kofeín, kyselinu fosforečnú, poškodzujú zuby, prekysľujú organizmus, môžu zhoršiť tehotenskú nevoľnosť a v krajnom prípade poškodiť plod.
  • Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) - používa sa na ťažko sa hojace rany, pomliaždeniny, hemoroidy, je vhodný na zlepšenie hojenia natrhnutej hrádze. Obsahuje však aj látky, ktoré môžu poškodiť placentu, preto ho mnohé zdroje v tehotenstve neodporúčajú.
  • Krvavček kanadský (Sanguinaria canadensis) - stimuluje maternicu, podporuje menštruáciu, v tehotenstve je nebezpečný, pretože obsahuje alkaloidy ópiového typu.
  • Lapacho čaj (Tabebuia impetiginosa) - jeden z najzdravších čajov na svete. Čistí pečeň, odvádza z tela toxické látky, pomáha ničiť rôzne vírusy, baktérie, plesne, a tým posilňuje organizmus. Čaj obsahuje saponíny a veľa železa, ktoré podporuje vytváranie červených krviniek, bojuje proti leukémii, pôsobí protizápalovo, dokonca sa používa aj ako ústna voda. Lapacho pôsobí aj na redukciu váhy, proti kožným ochoreniam a proti bolestiam hlavy a nervozite. V tehotenstve a pri dojčení je kontraindikovaný, pretože vraj spomaľuje rast buniek, a tým by mohol poškodiť plod alebo vyvolať potrat.
  • Levanduľa lekárska (Lavandula officinalis) - obsahuje cytotoxické esenciálne oleje, ktoré by mohli poškodiť plod a vyvolať potrat.
  • Ličidlo americké (Phytolacca decandra) - môže spôsobiť defekty plodu.
  • Ligurček lekársky (Levisticum officinale) - môže spôsobiť potrat a poškodiť obličky.
  • Mäta sivá (Mentha pulegium) - spôsobuje kontrakcie maternice a následne potrat, môže spôsobiť defekty plodu, neužívať ani pri kojení.
  • Morská cibuľa (Urginea maritima, Urginea scilla) - stimuluje maternicu, môže spôsobiť defekty plodu.
  • Myrhovník molmolový (Commiphora molmol) – použitie pri ranách, infekciách, hemoroidoch, preležaninách a zápaloch v ústach, skúma sa jeho účinok pri liečbe AIDS. V tehotenstve a pri dojčení sa jeho užívanie neodporúča.
  • Oman pravý (Inula helenium) - neodporúča sa pre tehotné a kojace ženy.
  • Pakost smradľavý (Geranium robertianum) - môže poškodiť plod.
  • Palina obyčajná (Artemisia vulgaris) - podporuje menštruačné krvácanie, obsahuje toxický thujón (mutagénny, môže poškodiť plod), neužívať ani pri kojení.
  • Palina pravá (Artemisia absinthium) - obsahuje jedovatý thujón a môže spôsobiť poruchy centrálneho nervového systému a epileptické kŕče, blokuje účinok progesterónu a môže tak spôsobiť potrat v ranných fázach tehotenstva.
  • Puškvorec obecný (Acorus calamus) - stimuluje maternicu, podporuje menštruáciu.
  • Rebarbora lekárska (Rheum officinale) - koreň svojimi horkými substanciami podporuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie a zabraňuje nadmernej tvorbe žalúdočných kyselín, preto sa osvedčuje pri pálení záhy. Nižšie dávky potláčajú hnačku, vyššie naopak pôsobia preháňavo a stimulujú maternicu.
  • Ruta voňavá (Ruta graveolens) - zabraňuje prísunu živín do sliznice maternice (zhoršuje priepustnosť ciev) a spôsobuje potrat v rannej fáze tehotenstva.
  • Sladovka hladkoplodá (ľudovo sladké drievko, lékorica, pelendrek, lat. Glycyrrhiza glabra) - zvyšuje krvný tlak, blokuje účinok progesterónu a môže tak spôsobiť potrat v ranných fázach tehotenstva, tiež je možný negatívny vplyv na intelekt dieťaťa.
  • Srdcovník obyčajný (Leonurus cardiaca) - stimuluje kontrakcie, podporuje krvácanie, neužívať počas prvých dvoch trimestrov tehotenstva.
  • Šalvia lekárska (Salvia officinalis) - estrogénne pôsobenie, stimuluje maternicu, alkoholový extrakt obsahuje toxický thujón (mutagénny, môže poškodiť plod).
  • Voduľka kanadská (Hydrastis canadensis) - pri dlhodobom užívaní znižuje vstrebávanie vitamínov skupiny B, môže stimulovať maternicu a nepriaznivo ovplyvňovať krvný tlak.
  • Vratič obyčajný (Tanacetum vulgare) - niekedy sa používal na vyvolanie potratu, obsahuje toxický thujón (mutagénny, môže poškodiť plod).
  • Železník lekársky (Verbena officinalis) - môže vyvolať potrat.
  • Ženšen pravý (Panax ginseng) - tonizujúca bylinka, ktorej koreň je veľmi vhodný proti civilizačným chorobám, tráviacím ťažkostiam atď. Podporuje produkciu testosterónu, môže poškodiť ženský plod.

Odporúčame unikátnu knihu Medicína výživy od slovenského lekára Borisa Bajera. Vysvetľuje v nej odbornú tematiku ľudskou rečou. Prináša v nej aj svoj osobný príbeh a zároveň skúsenosti zo svojej lekárskej a odbornej praxe.

Zdroje:
[1] fertility.sk
[2] mindandbody.sk
[3] tehotenstvo.rodinka.sk
[4] bylinky.nazdravie.sk

Mohlo by Vás zaujímať:
Omega 3,6,9, ...
Dobré a zlé tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Cukry (sacharidy) a ich metabolizmus
Ako je to s bielkovinami
Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva
Tehotenstvo a alternatívne terapie
Päť zásad na koliku a plač miminka
Výbava pre mamičku a novorodenca do pôrodnice a na doma
Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod
Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia
Videá: Zrod a vývin nového ľudského života
Prírodná liečba a cvičenie v šestonedelí
Výživa v tehotenstve

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S