Mäkké a mobilizačné techniky - o čo ide ?

Mäkké a mobilizačné techniky predstavujú jednu z foriem manuálnej terapie (mechanoterapie), ktorá sa používa na uvoľnenie mäkkých tkanív a mobilizáciu kĺbnych štruktúr.

Mäkké a mobilizačné techniky - o čo ide ?

Mäkké a mobilizačné techniky predstavujú jednu z foriem manuálnej terapie (mechanoterapie), ktorá sa používa na uvoľnenie mäkkých tkanív a mobilizáciu kĺbnych štruktúr.

Mäkké techniky

Mäkké techniky ovplyvňujú reflexné zmeny vo svaloch a v podkoží. Aplikujú sa pri bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov. Uvoľňujú svalové spazmy, zatuhnutia a kĺbne blokády z rôznych príčin. Úspešne sa mäkké techniky využívajú aj na uvoľnenie jazvy po čerstvých operáciách alebo úrazoch, hneď po vybratí stehov. Súčasťou mäkkých techník je aj postizometrická relaxácia, strečink a iné relaxačné techniky. Mäkké techniky vykonáva fyzioterapeut, ktorý využíva niektoré techniky čiastočne porovnateľné s masážnymi prvkami. V mäkkých technikách sa využíva: palpácia, trenie kože, pretiahnuteľnosť tkanív v riase, pretiahnutie fascií, pôsobenie tlaku, vyšetrenie a ošetrenie bolestivých bodov (tzv. spúšťové body alebo trigger points) a aplikácia tepla, ktorá spôsobí zmäknutie tkaniva a jeho lepšiu poddajnosť v terapii.

Pri mäkkých technikách sa pracuje s mäkkými štruktúrami ako sú: koža, podkožie, fascia. Sú to významné štruktúry, ktoré ovplyvňujú vznik a priebeh pohybu. Pružnosť a pohyblivosť týchto mäkkých tkanív výrazne ovplyvňuje priebeh a programovanie pohybu. Tak ako sa pri pohybe musia správne pohybovať kĺby a svaly, musí sa pohybovať i koža, podkožie a fascie. Každá porucha mäkkých tkanív vedie k zmene pohybu, pričom väčšinou sa jedná o obmedzenie rozsahu, a to v zmysle kvantity alebo kvality. Rovnako môže byť zmenená aj koordinácia pohybu. V klasickej myoskeletálnej medicíne sa ovplyvňujú mäkké tkanivá najmä za účelom obnovenia ich vzájomnej posunlivosti a pružnosti a tým sa reflexne i mechanicky mení rozsah pohybu v kĺboch i svalové napätie.

Mobilizačné techniky

Mobilizačné techniky ovplyvňujú pohyblivosť kĺbov končatín a chrbtice, vrátane joint play (kĺbnej vôle). Pod pojmom mobilizácia treba chápať postupné obnovovanie pohyblivosti kĺbu pri jeho funkčnej poruche. Vykonáva sa opakovanými, nenásilnými pohybmi v smere obmedzenia pohybu. Pri mobilizácii sa využíva facilitačný (stimulačný) a inhibičný (tlmivý) vplyv dychu na svalový systém. Môže sa využiť aj pohyb očí a kombinácia týchto metód. Výrazne úľavovo pôsobia trakcie. Ide o nešpecifickú mobilizáciu v osi chrbtice alebo končatiny. Ťah sa prevádza takou silou, aby nedošlo k obrannému spazmu svalov v okolí ošetrovaného miesta.

Funkčné obmedzenie kĺbnej pohyblivosti býva pravidelne spojené s výskytom tzv. spúšťových svalových bodov (trigger points). Tieto samé osebe obmedzujú pohyblivosť v kĺboch a bývajú hlavnou príčinou blokád, prenesenej bolesti a reťazenia funkčných porúch.

Pre ošetrenie spúšťových bodov vo svaloch sa používajú tieto mobilizačné techniky:

Mäkké a mobilizačné techniky sú účinnou a uznávanou technikou v liečbe a prevencii porúch pohybového aparátu. Ich využitie je hlavne pri liečbe akútnych i chronických ochorení pohybovo-oporného systému a v športovej medicíne.

Video ukážka - mäkké techniky:

 

Katalóg terapeutov vykonávajúcich mäkké a mobilizačné techniky na Slovensku - možnosť vyhľadania terapeuta podľa konkrétneho mesta.

Zdroje:
[1] fyzioterapia.net
[2] primarehab.sk
[3] Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Lymfatická masáž (manuálna lymfodrenáž)
Kryoterapia - liečba chladom
Thajská masáž
Shiatsu
Reflexná terapia (reflexológia)
Klasická švédska masáž
Bankovanie a banková masáž
Osteopatia - terapia rukami
Ajurvédske masáže
Dornova metóda a Breussova masáž

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S