Šatkrije (šatkarmy) – 6 tajných detoxikačných techník jogy pre očistu tela aj mysle

Šat krije, nazývajúce sa aj šat karmy, sú staroveké detoxikačné techniky jogy, ktoré boli kedysi tajné. Ich účelom je prečistiť telo a myseľ, teda odstrániť toxíny a negatívne myšlienky.

Šatkrije (šatkarmy) – 6 tajných detoxikačných techník jogy pre očistu tela aj mysle

Šat krije, nazývajúce sa aj šat karmy, sú staroveké detoxikačné techniky jogy , ktorých účelom je prečistiť telo a myseľ, teda odstrániť toxíny a negatívne myšlienky, ktoré by mohli stáť v ceste cvičenca za jeho konečným cieľom – samádhí (zastavenie mysle, kontemplácia, ...).

Kedysi boli jogínske očistné techniky považované za tajné a posúvali sa z učiteľa iba na najlepších cvičencov. Neskôr slúžili ako prípravné cvičenia na jogu a pomáhali adeptom dosiahnuť vyššie stavy vedomia. Dnes sa pre svoj pozoruhodný terapeutický prínos uplatňujú pri liečení, detoxikácii tela a odstraňovaní energetických blokov.

Šat znamená šesť a karma / krija v joge znamená aktivitu alebo pohyb, pri ktorom sa zlepšuje cirkulácia krvi, lymfy a pod. Takže ide o šesť  tradičných jogových techník očisty/detoxikácie:

  1. Džála (jala) néti – výplach nosa slanou vodou
  2. Dhauti – očista tráviaceho traktu
  3. Naulí – masáž brucha pomocou vlnenia brušných svalov
  4. Basti a šankhaprakšálana - očista čriev
  5. Kapálabháti – prečistenie čelovej dutiny
  6. Trátak – očista sústredeným pohľadom na jeden bod alebo na plameň sviečky

Z uvedených techník je dnes najrozšírenejšou a najpoužívanejšou technikou džala néti, výplach nosa slanou vodou, označovaný ako nosná sprcha. Pre moderného človeka je najdostupnejšia a prináša aj najviac okamžitých účinkov. Pre podrobný video návod klikni tu.

Šankhaprakšálana (črevná sprcha) je druhou najpoužívanejšou jogovou detoxikačnou technikou. Ide o kombináciu pitia mierne slanej vody (asi 2 litre) a cvičenia (séria 4 jogových cvikov). Šankprakšálana prečisťuje celý tráviaci systém, od ústnej dutiny až po konečník. Zbavuje telo toxínov, parazitov, hlienu, zlepšuje trávenie a imunitu, je účinná proti alergiám a kožným chorobám (ekzém, lupienka, akné), pomáha odstrániť únavu, dodáva telu novú energiu, prečisťuje a upokojuje myseľ. V porovnaní s jej modernou obdobou, hydrocolonterapiou, je lacnejšia a dôkladnejšia. Pre podrobný postup jogínskej očisty čriev pozri stránku jogaprezdravie.sk.

Okrem týchto základných šiestich techník existuje aj mnoho ďalších jogových detoxikačných techník, ktoré majú za úlohu prečistiť/detoxikovať orgány a otvory v tele. Patria sem napríklad očista jazyka (dživa múla), očista očí, uší, zubov a močových orgánov. Nakoniec sem patria aj techniky očisty energií (tzv. pránická očista), ktoré sú potrebné pre vyššie stupne praxe jogy.

Mnohé krije majú silný detoxikačný účinok a preto je ideálne, ak je možnosť osvojiť si ich prvý krát pod dohľadom skúseného učiteľa na špeciálnych kurzoch tomu určených. 

Význam detoxikácie s celou radou civilizačných chorôb stúpa. Moderná medicína prichádza na to, čo starovekí jogíni poznajú dávno - toxíny, ktoré nemajú prirodzenú cestu von z tela, spôsobujú postupné zanesenie organizmu do takej miery, že prepukne choroba. Moderná medicína lieči hlavne symptómy, málokedy však príčinu. Preto sa človek dostáva do začarovaného kruhu, kedy sa choroba do zaneseného tela stále vracia, a tak vznikajú chronické ochorenia. Sú známe mnohé prípady odstránenia chronických, psychosomatických a civilizačných chorôb pomocou krijí ako formy doplnkovej liečby, napríklad chronické zápaly nosohltana, cukrovka 2. typu, glaukom, tinitus atď.

"Čistotou sa zlepšuje schopnosť poznávania, jednobodovosť mysle, kontrola nad zmyslami a schopnosť vnímať svoju podstatu." (jogasútra)

Zdroje:
[1] Očistné jogínské techniky - Donald Simon; Ian Makowski
[2] jogaprezdravie.sk
[3] jogavdennomzivote.sk

Mohlo by vás zaujímať:
Joga
Jogová terapia
Formy jogy - ktorú si vybrať?
Detoxikácia čreva
Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
Riadená a kontrolovaná detoxikácia podľa MUDr. Josefa Jonáša
Psychosomatika - výpoveď duše telom
Čo je to detoxikácia a prečo detoxikovať

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S