Muzikoterapia – hudba a zvuk ako liek

Existuje mnoho spôsobov sebavyjadrenia a uvoľnenia emócií. Hudba je jedným z nich.

Liečba zvukom a hudbou označovaná ako muzikoterapia má dlhú históriu. V najrôznejších podobách sprevádzala človeka od najstarších dôb až po súčasnosť. Jej cieľom je pomocou zvukov priaznivo ovplyvniť psychický a fyzický stav človeka. Tóny a ich spájanie do celkov podľa istých hudobných a psychických zákonitostí sú neverbálnym komunikačným a relačným médiom a nesú v sebe informácie s diagnostickým a terapeutickým významom. Muzikoterapia je preto druhom alternatívnej psychoterapie.

Hudba ovplyvňuje vegetatívne funkcie: srdcový rytmus, krvný tlak, činnosť pľúc, dýchanie, svalový tonus, motoriku, termoreguláciu a pod. Používa sa na zmiernenie bolesti, úzkosti, strachu, pri poinfarktových stavoch, pri liečbe dlhotrvajúcich chorôb, závislostí a depresií. Často sa využíva aj pri liečbe telesne a duševne postihnutých detí. Hudbou je možné vyjadriť celú škálu emócií. A práve toto vyjadrenie hudbou a hudobné vnímanie dokážu muzikoterapeuti, ktorí sú zároveň skúsenými hudobníkmi, rozpoznať a pracovať s ním. Liečenie preto veľmi závisí na vzájomnej spolupráci muzikoterapeuta s pacientom. 

Európska muzikoterapeutická konfederácia stanovuje kvalifikačné požiadavky muzikoterapeuta 1. alebo 2. stupňa vysokoškolského vzdelania a muzikoterapeuta supervízora a pripravuje celoeurópske pravidlá kontinuálneho profesijného rozvoja muzikoterapeutov prostredníctvom ďalších výcvikov.

Katalóg muzikoterapeutov na Slovensku 

Zdroj: muzikoterapia.eu

Mohlo by vás zaujímať:
Arteterapia - liečba umením
Aromaterapia - voňavé zdravie
Bachova kvetová terapia
Meditácia
Zenová meditácia a zen terapia
Psychoterapia - veda o duši
Homeopatia
Zdravie z pohľadu vedeckej a alternatívnej medicíny


Zdieľajte článok na sociálnych sieťach


 

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Kurzy, semináre, akcie
Ďalšie kurzy, semináre, akcie
ONLINE SEMINÁRE - čínska medicína, feng-shui, osobnostný rozvoj, ...
Výchova detí metódou NEVÝCHOVY
Pôrod bez obáv - online video kurz
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist