Muzikoterapia – hudba a zvuk ako liek

Existuje mnoho spôsobov sebavyjadrenia a uvoľnenia emócií. Hudba je jedným z nich. Liečba zvukom a hudbou označovaná ako muzikoterapia má dlhú históriu.

Muzikoterapia – hudba a zvuk ako liek

Existuje mnoho spôsobov sebavyjadrenia a uvoľnenia emócií. Hudba je jedným z nich.

Liečba zvukom a hudbou označovaná ako muzikoterapia má dlhú históriu. V najrôznejších podobách sprevádzala človeka od najstarších dôb až po súčasnosť. Jej cieľom je pomocou zvukov priaznivo ovplyvniť psychický a fyzický stav človeka. Tóny a ich spájanie do celkov podľa istých hudobných a psychických zákonitostí sú neverbálnym komunikačným a relačným médiom a nesú v sebe informácie s diagnostickým a terapeutickým významom. Muzikoterapia je preto druhom alternatívnej psychoterapie.

Hudba ovplyvňuje vegetatívne funkcie: srdcový rytmus, krvný tlak, činnosť pľúc, dýchanie, svalový tonus, motoriku, termoreguláciu a pod. Používa sa na zmiernenie bolesti, úzkosti, strachu, pri poinfarktových stavoch, pri liečbe dlhotrvajúcich chorôb, závislostí a depresií. Často sa využíva aj pri liečbe telesne a duševne postihnutých detí. Hudbou je možné vyjadriť celú škálu emócií. A práve toto vyjadrenie hudbou a hudobné vnímanie dokážu muzikoterapeuti, ktorí sú zároveň skúsenými hudobníkmi, rozpoznať a pracovať s ním. Liečenie preto veľmi závisí na vzájomnej spolupráci muzikoterapeuta s pacientom. 

Európska muzikoterapeutická konfederácia stanovuje kvalifikačné požiadavky muzikoterapeuta 1. alebo 2. stupňa vysokoškolského vzdelania a muzikoterapeuta supervízora a pripravuje celoeurópske pravidlá kontinuálneho profesijného rozvoja muzikoterapeutov prostredníctvom ďalších výcvikov.

Katalóg muzikoterapeutov na Slovensku 

Zdroj: muzikoterapia.eu

Mohlo by vás zaujímať:
Arteterapia - liečba umením
Aromaterapia - voňavé zdravie
Bachova kvetová terapia
Meditácia
Zenová meditácia a zen terapia
Psychoterapia - veda o duši
Homeopatia
Zdravie z pohľadu vedeckej a alternatívnej medicíny

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S