Detoxikácia po čínsky

Aký prístup k detoxikácii má tradičná čínska medicína? Pre koho je detoxikácia organizmu vhodná? Ako vyzerá celoročná detoxikácia orgánov podľa ročného rytmu? Aká strava je vhodná pred a počas detoxu.

Detoxikácia po čínsky

V našom tele prebieha každodenná samodetoxikácia cez pľúca, črevá, pečeň, obličky, kožu a lymfatický systém. Ľudský organizmus je na istú dávku toxicity zvyknutý a zdravý imunitný systém si s toxínami (jedovatými látkami) dokáže ľahko poradiť. Súčasný chaotický svet, hektický životný štýl, neustále sa rozvíjajúca priemyselná výroba, znečistené ovzdušie, konzumácia potravín, ktoré často obsahujú veľa živočíšnych bielkovin, rafinovaných cukrov, aditív ("éčok"), hormónov, antibiotík a trans-tukov (lacné priemyslené oleje a rôzne stužené tuky a margaríny) a mnohé ďalšie faktory však majú na svedomí rapídny nárast toxínov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote. A to už je pre organizmus často neúnosné, detoxikačné orgány nestačia poriadne detoxikovať, toxíny sa hromadia v orgánoch a tkanivách a vznikajú funkčné poruchy a choroby. Nepriaznivo je ovplyvňovaná aj psychika, hlavne emócie.

Pre koho je detoxikácia organizmu vhodná
Existujú štyri základné okruhy "pacientov". Prvý okruh tvoria zdraví jedinci, ktorí sa detoxikujú preventívne, vzhľadom k tomu, že prevenica je vždy lepšia ako liečba. Druhý okruh tvoria jedinci stredného veku, ktorí chcú omladenie a celkovú regeneráciu organizmu. Tretím okruhom je detoxikácia pre tých, ktorí chcú zvýšenie potencie a plodnosti. Posledným štvrtým okruhom je detoxikácia ako liečba alebo súčasť liečby pri rôznych chronických ochoreniach, zápaloch kĺbov, reumatizme, dne, bolestí chrbtice, hemeroidoch, kardiovaskulárnych ochoreniach, anorexii, gynekologických poruchách, cukrovke, ekzémoch, lupienke, tráviacich a vylučovacích problémoch, chronickom únavovom syndróme, nadváhe, astme, častom nachladení, nervových chorobách, sexuálnych poruchách, bolesti hlavy a migrénach, depresii, nespavosti atď.

Celoročná detoxikácia
Podľa tradičnej čínskej medicíny je všetko vo vesmíre tvorené 5 prvkami, ktoré sa navzájom dopĺňajú a ovplyvňujú: drevo, oheň, zem, kov a voda. Tieto prvky sú spojené s rôznymi ročnými obdobiami podobne ako orgány ľudského tela. Prvok DREVO patrí jari, OHEŇ letu, ZEM neskorému letu, KOV jeseni a VODA zime. Pričom voda vyživuje drevo, drevo vyživuje oheň, oheň vyživuje zem a zem vyživuje kov. Jar a jeseň sú najvhodnejšie časy na detoxikáciu. Jednorázová detoxikácia by mala trvať minimálne 3 týždne. Tradičná čínska medicína však odporúča celoročnú detoxikáciu podľa ročného rytmu. Ročný rytmus organizmu znamená, že v priebehu dvojmesačného obdobia je aktívnejší vždy jeden okruh orgánov. Každý okruh je riadený jedným základným materským orgánom, ku ktorému sú priradené dcérske orgány.

Celoročná detoxikácia orgánov podľa ročného rytmu:

  • január a február – element vody - obličky a močový mechúr
  • marec a apríl – element dreva - pečeň a žlčník
  • máj a jún – element ohňa - srdce a tenké črevo
  • júl a august – element ohňa - dráha obehu a trojitý ohrievač 
  • september a október – element zeme – slezina, slinivka a žalúdok
  • november a december – element kovu - pľúca a hrubé črevo

Ak niektorý materský orgán nie je v poriadku, narušuje sa celé energetické pole a to má dopad na funkciu celého organizmu. Obdobne, ak je jeden z elementov v nerovnováhe, začne sa táto nerovnováha prejavovať aj na elemente pred ním alebo za ním. Napríklad, ak je oslabená pečeň, čiže element dreva, naruší sa tak energia srdca, elementu ohňa, a to sa može prejaviť slabosťou, bušením srdca, nervozitou a pod. Naopak, ak preťažujeme srdce, hlavne emočne, tak oslabujeme pečeň, ktorá ho vyživuje už z rezervných síl.

Bioinformačné preparáty na celoročnú detoxikáciu podľa princípov tradičnej čínskej medicíny vyrábajú na Slovensku firmy Energy, Diochi a Joalis.

Regenerácia buniek a ľanový olej
Účelom detoxikácie je odstraniť odumreté bunky, tkanivá a toxíny, ktoré sa v organizme nahromadili. Bunky sa obnovujú v priebehu celého našho života. Nové bunky nahradzujú staré a odumierajúce. Toxické látky nahromadené v tele spomaľujú regeneráciu orgánov (staré rozpadajúce sa bunky sú pomalšie nahradzované novými bunkami). Bunková membrána sa najlepšie a najrýchlejšie čistí rastlinnými olejmi, ale výlučne lisovanými za studena. Preto sa pri detoxikácii odporúča konzumácia panenského olivového oleja lisovaného za studena a kvalitného ľanového oleja lisovaného za studena. Ľanový olej sa konzumuje zmiešaný s jogurtom, pravou žinčicou alebo tvarohom (pre vysvetlenie pozri článok Ľanovo-proteínová liečebná diéta Dr. Budwig). Táto zmes sa používa dvakrát denne, a to ráno a večer, aby sa v tele nastolil správny pomer medzi Omega 3 a Omega 6 nenasýtenými aminokyselinami

Strava pred a v priebehu detoxikácie
Podľa tradičnej činskej medicíny je strava hneď po spôsobe myslenia najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim fyzické zdravie človeka. Preto aj pri detoxikácii podľa tradičnej čínskej medicíny ide hlavne o úpravu stravy a životosprávy. Často sa na podporu detoxikácie berú aj byliny. Z jedálničku je nutné úplne vylúčiť rafinované a priemyselne upravované potraviny, cukor, kvasnicové produkty (chlieb, pečivo, …), kofeín, alkohol a cigarety. Ďalej sa odporúča obmedziť mäso, vajcia a mliečne výrobky a zabezpečiť organizmu dostatok vlákniny (ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, …). Množstvo zeleniny (hlavne tepelne upravenej) by pri detoxikácii malo dvakrát až trikrát prevyšovať ostatné druhy potravín. Vhodné je piť teplú prefiltrovanú a prevarenú vodu, bylinkové čaje a bylinnú kávu. Pri varení používať iba extra panenský olivový olej a korenie ako rímska rasca, fenikel, zázvor, koriander, škorica, kardamom a čierne korenie. Morskú alebo bežnú soľ nahradiť himalájskou kamennou soľou. Tradičná zmes korenia známa pod názvom Trikatu alebo Pačak podporuje spaľovanie toxínov. Ideálne je stravovať sa podľa svojho konštitučného typu (pozri článok Čínska dietetika).

Detoxikácia čreva: ľanové semienka, pohánka, morské riasy, mrkva, šalát, portulaka zeleninová, cesnak, palina, tekvicové semienka, potočnica lekárska, čierne korenie, tofu, zázvor, ...

Podpora funkcie čreva: píniové semienka, figy, banány, broskyne, tomel japonský (kaki), mandle, med, …

Detoxikácia pečene: púpava, cvikla, ružičkový kel, mrkva, portulaka zeleninová, kurkuma, šafrán, mäta, semená skorocela, ryžový ocot, …

Podpora funkcie pečene: zeler, paradajky, špenát, citróny, čerešne, hrozno, huby (hliva a shitake), badián, fenikel, angelika čínska, pivonka bielokvetá, slivky, Omega 3 tuky, ...

Detoxikácia sleziny a lymfatického systému: olivový olej, tofu, sójová omáčka, miso pasta, sójové bôby, semená reďkovky, koreň dangšenu (codonopsis pilosula), ženšen, sladké drievko, šampióny, muškátová tekvica, grepy, citróny, ...

Podpora funkcie sleziny: slnečnicové semeno, arašidy, mäso, ryža, zemiaky, pohánka, adzuki fazule, ...

Detoxikácia a regenerácia pomocou bylinných zmesí a čínskych húb
Detoxikačné bylinné zmesi v podobe čajov sa môžu užívať v priebehu detoxikácie, ale aj mimo nej.  Najčastejšie sa v priebehu detoxikácie užívajú bylinné zmesi na pečeň. Na začiatku a na konci detoxikácie sa robí očista čreva (pozri článok Detoxikácia čreva). Ako posledný krok sa pije čaj na očistu obličiek. Tieto čaje je možné užívať aj niekoľko týždňov. Skvelým detoxikačným prostriedkom sú aj čínske huby: Kráľovská huba Yunzhi (Coriolus versicolor), Lingzhi kořeň života (Ganoderma lucidum), Tibetský klenot Cordyceps (Cordyceps sinensis) atď.

Podľa tradičnej čínskej medicíny je detoxikácia formou utrpenia, pretože telu odopierame niečo, na čo je zvyknuté. Každá zmena začína v rozhodnutí, a to rozhodnutie musí učiniť každý sám.

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Zdroje:
[1] centrumctm.sk
[2] alternas.net
[3] vitalia.cz
[4] nextlife.cz

Katalóg terapeutov tradičnej čínskej medicíny na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať: 
Tradičná čínska medicína
Čínska dietetika
Ľanovo-proteínová liečebná diéta Dr. Budwig
Omega 3,6,9 ...
Čo je to detoxikácia a prečo detoxikovať
Riadená a kontrolovaná detoxikácia podľa MUDr. Josefa Jonáša
Detoxikácia čreva
Prídavné látky v potravinách, potravinové aditíva alebo ľudovo "éčka"
Detoxikácia pečene a žlčníka – 1.časť
Detoxikácia pečene a žlčníka – 2.časť

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S