Proso – príprava a recepty

CHARAKTERISTIKA PROSA

Lúpané proso (pšeno, česky jáhly, lat. Panicum miliaceum L.) patrí medzi tzv. pseudoobiloviny. Slovania ho často konzumovali v podobe kaší, placiek, koláčov, nátierok, polievok a ako prílohu k jedlu.

Získava sa odstránením plevy zo zrna prosa. Má priaznivý pomer bielkovín (12 %), tukov (4 %) a sacharidov (68 %). Tento pomer sa približuje k odporúčanému pomeru živín.

Obsahuje veľa minerálnych látok, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín. Konkrétne fluór, kyseliny kremičitú, horčík, draslík, fosfor, železo, vitamíny B1 a B2 atď.

Proso je výživné, veľmi ľahko stráviteľné a neobsahuje lepok, preto je vhodné aj pre celiatikov pri bezlepkovej diéte. Svojou nutričnou hodnotou sa vyrovná ovseným vločkám.

Odporúča sa pri málokrvnosti, rekonvalescencii a na detoxikáciu organizmu. Taktiež zlepšuje stav pokožky, vlasov, zubov a nechtov.

PROSO - PRÍPRAVA

Pšeno by sa malo sa 1-3 krát spariť vriacou vodou, aby sa odstránila jeho horká príchuť. Na varenie používame 1 diel pšena na 1,5 - 2 diely vody. Varí sa cca 5-10 minút a ďalších 10-20 minút sa nechá napučať v teple pod pokrievkou.

PROSO - RECEPTY

Ako príloha pre dve osoby (porcie) sa varí 125 g prosa (cca 1 šálka).

Nákyp z pšena (4 porcie)
2 šálky prosa sa povaria v 4 šálkach mlieka a pri nízkej teplote asi 5 minút  a potom sa to nechá  napučať. Z dvoch bielok sa vyšľahá sneh, ktorý sa zmieša spolu s uvareným prosom, 2 polievkovými lyžicami medu, 2 žĺtkami a 1/2 šálky nasekaných mandlí. Do vymastenej formy na pečenie alebo do zapakacej misy sa navrství masa z prosa a 3 jablká nakrájané na plátky. Rúru rozohrejeme na 200 °C a dáme piecť na cca 30-40 minút.

Sladká pšenová kaša
Pšeno po prepláchnutí zalejeme mliekom alebo vodou (na 1 hrnček pšena dáme 2 hrnčeky mlieka/vody), pridáme štipku soli, sušené brusnice a za stáleho miešania ho privedieme do varu. Keď sa pšeno začne variť, znížime teplotu, chvíľku povaríme, vypneme a necháme ho dôjsť pod pokrievkou. Osladíme ho medom a ozdobíme ovocím. Vhodné sú aj dusené jablká alebo hrušky, prípadne kompót.

Mohlo by vás zaujímať: 
Pohánka - príprava a recepty
Quinoa- príprava a recepty
Amarant – príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Omega 3,6,9 ...
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy


Zdieľajte článok na sociálnych sieťach


 

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Kurzy, semináre, akcie
Ďalšie kurzy, semináre, akcie
ONLINE SEMINÁRE - čínska medicína, feng-shui, osobnostný rozvoj, ...
Výchova detí metódou NEVÝCHOVY
Pôrod bez obáv - online video kurz
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist