CHARAKTERISTIKA AMARANTU
Amarant pochádza z Južnej Ameriky. Bol základnou potravinou Inkov a Aztékov (nazývali ho "svätým zrnom") a dnes je považovaný za plodinu budúcnosti. U nás je amarant známy pod názvom láskavec a pestuje sa jako okrasná rastlina. Patrí medzi pseudoobilniny.
Amarant obsahuje kvalitné rastlinné bielkoviny, hlavne esenciálnu aminokyselinu lyzín, ktorá podporuje tvorbu mozgových buniek a má dôležitý vplyv na duševný rozvoj detí.
Pre svoj obsah vlákniny, vitamínov (B1, B2, C a E), minerálnych látok a stopových prvkov (draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok a železo) patrí medzi najvýživnejšie rastliny na svete. Jeho rastlinný tuk obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré pôsobia v organizme na znižovanie zlého cholesterolu v krvi.
V obchodoch nájdeme amarantovú múku, olej, vločky, semienka, cestoviny či extrudované chlebíky. Amarant býva aj súčasťou niektorých sladkostí, ako sú amarantové chrumky, tyčinky, sušienky či dokonca detská výživa. U nás je známa hlavne amarantová múka a výrobky z nej, ktoré neobsahujú lepok a sú preto vhodné pre výživu ľudí s celiakiou, čiže pri bezlepkovej diéte. Ale i pre celkom zdravých ľudí má kvôli vysokej nutričnej hodnote amarantu význam napríklad čiastočne nahrádzať pšeničnú múku amarantovou múkou. Pri vytvorení zmesi amarantu s pšenicou, alebo ryžou dostaneme vyváženú zmes, ktorá odpovedá zloženiu proteínu vaječného bielku a je vhodná pre športovcov, ťažko pracujúcich, pacientov v rekonvalescencii atď. Amarant je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov kvôli dodaniu kvalitných bielkovín. Unikátne je zastúpenie cukrov v amarantovej múke, pretože amarant neobsahuje jednoduché cukry, iba zložené, má preto nízky glykemický index a je vhodný pri diabetickej diéte u ľudí trpiacich cukrovkou a u obéznych ľudí.
AMARANT - PRÍPRAVA
Amarant vždy prepláchneme vodou. Jeho príprava je podobná príprave ryže, tj. 1 hrnček amarantových semienok na 1,5-2 hrnčeky vody a štipku soli. Varí sa, až pokiaľ sa všetka voda neodparí, cca 20 minút. Používa sa hlavne ako príloha k jedlám.
AMARANT – RECEPTY
Amarant s kuracími prsiami (2 porcie)
Ingrediencie: 1 ks kuracích pŕs, 1 PL olivového oleja, 6 ks olív, 200 g uvarených amarantových semien, korenie, soľ.
Amarant uvaríme podľa postupu uvedeného v príprave amarantu. Kuracie prsia umyjeme, osušíme a nakrájame na tenké rezance. V miske ich zmiešajte s korením a soľou. Na rozpálenej panvici s olivovým olejom ich opražíme dozlatista z každej strany. Následne zmiešame uvarený amarant s nakrájanými olivami a servírujeme s opraženými kuracími prsiami.
Image courtesy of Rosemary Ratcliff at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Pohánka - príprava a recepty
Proso - príprava a recepty
Quinoa- príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Chia semienka – charakteristika, použitie a recepty
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...