Amarant – príprava a recepty

Amarant bol základnou potravinou Inkov a Aztékov (nazývali ho "svätým zrnom") a dnes je považovaný za plodinu budúcnosti, pretože obsahuje kvalitné rastlinné bielkoviny a mnoho iných výživných látok.

Amarant – príprava a recepty

CHARAKTERISTIKA AMARANTU

Amarant pochádza z Južnej Ameriky. Bol základnou potravinou Inkov a Aztékov (nazývali ho "svätým zrnom") a dnes je považovaný za plodinu budúcnosti. U nás je amarant známy pod názvom láskavec a pestuje sa jako okrasná rastlina. Patrí medzi pseudoobilniny.

Amarant obsahuje kvalitné rastlinné bielkoviny, hlavne esenciálnu aminokyselinu lyzín, ktorá podporuje tvorbu mozgových buniek a má dôležitý vplyv na duševný rozvoj detí.

Pre svoj obsah vlákniny, vitamínov (B1, B2, C a E), minerálnych látok a stopových prvkov (draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok a železo) patrí medzi najvýživnejšie rastliny na svete. Jeho rastlinný tuk obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré pôsobia v organizme na znižovanie zlého cholesterolu v krvi.

V obchodoch nájdeme amarantovú múku, olej, vločky, semienka, cestoviny či extrudované chlebíky. Amarant býva aj súčasťou niektorých sladkostí, ako sú amarantové chrumky, tyčinky, sušienky či dokonca detská výživa. U nás je známa hlavne amarantová múka a výrobky z nej, ktoré neobsahujú lepok a sú preto vhodné pre výživu ľudí s celiakiou, čiže pri bezlepkovej diéte. Ale i pre celkom zdravých ľudí má kvôli vysokej nutričnej hodnote amarantu význam napríklad čiastočne nahrádzať pšeničnú múku amarantovou múkou. Pri vytvorení zmesi amarantu s pšenicou, alebo ryžou dostaneme vyváženú zmes, ktorá odpovedá zloženiu proteínu vaječného bielku a je vhodná pre športovcov, ťažko pracujúcich, pacientov v rekonvalescencii atď. Amarant je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov kvôli dodaniu kvalitných bielkovín. Unikátne je zastúpenie cukrov v amarantovej múke, pretože amarant neobsahuje jednoduché cukry, iba zložené, má preto nízky glykemický index a je vhodný pri diabetickej diéte u ľudí trpiacich cukrovkou a u obéznych ľudí.

AMARANT - PRÍPRAVA

Amarant vždy prepláchneme vodou. Jeho príprava je podobná príprave ryže, tj. 1 hrnček amarantových semienok na 1,5-2 hrnčeky vody a štipku soli. Varí sa, až pokiaľ sa všetka voda neodparí, cca 20 minút. Používa sa hlavne ako príloha k jedlám.

AMARANT – RECEPTY

Amarant s kuracími prsiami (2 porcie)

Ingrediencie: 1 ks kuracích pŕs, 1 PL olivového oleja, 6 ks olív, 200 g uvarených amarantových semien, korenie, soľ.

Amarant uvaríme podľa postupu uvedeného v príprave amarantu. Kuracie prsia umyjeme, osušíme a nakrájame na tenké rezance. V miske ich zmiešajte s korením a soľou. Na rozpálenej panvici s olivovým olejom ich opražíme dozlatista z každej strany. Následne zmiešame uvarený amarant s nakrájanými olivami a servírujeme s opraženými kuracími prsiami.

Image courtesy of Rosemary Ratcliff at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Pohánka - príprava a recepty
Proso - príprava a recepty
Quinoa- príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Chia semienka – charakteristika, použitie a recepty
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy



Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S