Olej z čiernej rasce - málo známy liek

Za studena lisovaný olej z čiernej rasce (Nigella sativa) sa k liečebným účelom používa už viac ako 2000 rokov, ale málokto ho dnes pozná. Významne posilňuje imunitný systém a lieči mnohé choroby.

Olej z čiernej rasce - málo známy liek

Za studena lisovaný olej z čiernej rasce (Nigella sativa) sa k liečebným účelom používa už viac ako 2000 rokov.

Obsahuje mnoho rozmanitých živín: vitamíny A, B1, B2, B3, B6, D, E a F, minerály a prvky Ca, Mg, Fe, Zn, P, Cu, K atď. Má vysoký podiel polynenasýtených mastných kyselín omega 3 a omega 6.

Pre čiernu rascu je typická aromatická silica, ktorá obmedzuje hnilobné a kvasné procesy v tráviacom trakte.

Pri jeho vnútornom používaní významne posilňuje imunitný systém. Používa sa pri liečbe mnohých zdravotných problémov a chorôb, ako napríklad astma, reumatoidná artritída, lupus, celiakia, Crohnova choroba, rakovina, plešatosť, cukrovka, migréna, problémy s prieduškami (pomáha pri dráždivom kašli), menštruačné problémy, tráviace a črevné problémy (hlavne nadýmanie a plynatosť) atď. Stimuluje peristaltiku čriev, odvodňovanie a detoxikáciu. Podporuje aj zdravé fungovanie kardiovaskulárneho systému. Ničí parazity, vírusy, baktérie a plesne. Používa sa aj ako masážny olej pri dojčenských bolestiach bruška a kolikách, u väčších detí pri bolestiach bruška (do jedného roka by mal byť riedený s iným rastlinným olejom) a na podporu tvorby materského mlieka.

V čiernej rasci obsiahnutá kyselina gama-linolová napomáha regenerácii kožných buniek, a tým pôsobí pri vonkajšom použití blahodárne na pokožku, hlavne pri nečistej pleti a ekzémoch. Urýchľuje hojenie rán.

Dávkovanie oleja z čiernej rasce:

  • Vnútorné použitie - ako prevencia ochorení denne ráno nalačno užiť jednu čajovú lyžičku oleja z čiernej rasce zmiešanú s medom alebo čerstvou citrusovou šťavou (pri silnejších prejavoch ochorení a pri podpore liečby je vhodné užiť ďalšiu lyžičku na obed a večer). Ako podporná liečba pri liečení vážnejších stavov, ako sú napríklad onkologické ochorenia, je vhodné užívať rascový olej trikrát krát denn po jednej čajovej lyžičke.
  • Vonkajšie použitie - odporúča sa natierať či masírovať postihnuté miesto (napríklad vrásky alebo bruško) niekoľkokrát denne.

Zdroje:
[1] naturonline.sk
[2] 2012rok.sk
[3] Image courtesy of paula at Travelphotogallery.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Ľanovo-proteínová liečebná diéta Dr. Budwig
Omega 3,6,9 ...
Kokosový olej – využitie pri stravovaní, v kozmetike aj liečbe
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká
Prídavné látky v potravinách, potravinové aditíva alebo ľudovo "éčka"
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Pohánka - príprava a recepty
Chia semienka – charakteristika, použitie a recepty
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S