E952, Cyklamáty

Umelé sladidlo.

Škodlivosť: nebezpečné
Živočíšneho pôvodu: Nie
Alergén: Nie

Popis a účinky E952, Cyklamáty

Cyklamáty (E952) sa používajú ako umelé sladidlo, ktoré je cca 40x sladšie ako běžný cukor, ale nemá žiadnu energetickú hodnotu. Je stabilné pri pôsobení tepla, kyselín a zásad a rozpustné v horúcej vode. Vyrába sa synteticky pridaním lúhu sodného alebo hydroxidu vápenatého do cyklohexylamínu, ktorý sa používa ako prípravok proti hmyzu a korózii, alebo pri výrobe plastov. Používa sa ako umelé sladidlo do nealkoholických nápojov a džúsov, sirupov, šumivých tabliet, potravín pre diabetikov, nízkoenergetických potravín atď.

Zistilo sa, že pri pokusných krysách spôsobovalo rakovinu močového mechúra, vrodené vady, mutácie a poškodenie varlat. V tele sa cyklamáty (E952) premieňajú na cyklohexylamín, ktorý môže spôsobiť zápaly močového mechúra. Všeobecne je názor na cyklamáty taký, že sami osebe rakovinu nespôsobujú, ale že zvyšujú účinky ostatných karcinogénov. Zistilo sa, že použitie zmesi cyklamátov so sacharínom vyvoláva vyšší výskyt rakoviny močového mechúra.

V niektorých krajinách je použitie tejto prídavnej látky zakázané (napr. v USA a Norsku).

 

E952, Cyklamáty je zaradené v kategorií náhradné sladidlá. Ďalšie éčka v tejto kategórií sú: E951, E954, E952, E960

Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Oficiálna definícia potravinového aditíva (prísady) hovorí, že ide o takú zložku potraviny, ktorá sa zámerne pridáva do potraviny z technologických dôvodov, napr. pri výrobe, spracovaní, ošetrovaní, balení alebo skladovaní potravín, čím sa sama alebo svojimi vedľajšími produktami stáva súčasťou potraviny a môže ovplyvňovať jej vlastnosti. Tieto prídavné ... Celý článok - Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?
PR článok

Jarné bylinky, ktoré s vami budú s radosťou zbierať aj deti

Kam zamierite, keď potrebujete doplniť zásobu vitamínov a minerálov? Do lekárne? A nechceli by ste to skúsiť inak? Zadarmo a s lepším účinkom? Vypravte celú rodinu na najbližšiu lúku a nazbierajte si do zásoby bylinky, ktoré vyliečia každý neduh. Bude to baviť aj deti, nebojte. Nemusia trhať ... Celý článok - Jarné bylinky, ktoré s vami budú s radosťou zbierať aj deti

Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie

Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie. Nechutenstvo, zvýšená teplota, hnačky či zvracanie. Aj s týmito prejavmi sú spojené nepríjemné a častokrát bolestivé kŕče v bruchu. Hoci zvyčajne sa bolesti v bruchu skončia skôr, ako by sme čakali, v niektorých prípadoch to ... Celý článok - Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie

Ako ušetriť na zdraví a liekoch?

Známy nemecký filozof Arthur Schopenhauer tvrdil, že "Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím." Súhlasíme s ním a ešte dodávame, že za svoje zdravie je zodpovedný každý sám, preto by si ho mal každý vážiť a starať sa oň. Ak sa totiž úprimne zamyslíme ... Celý článok - Ako ušetriť na zdraví a liekoch?
PR článok

Detoxikácia organizmu a chudnutie so zelenou kávou

Zdravý životný štýl niekedy nemusí byť postačujúci na to, aby ste boli celý čas vo forme. Vplyv na náladu, ale aj na zdravie, majú totižto aj iné faktory, ktoré nás zamorujú toxínmi, hoci si to nie vždy uvedomujeme. Na mysli máme rôzne výpary z áut, z tovární ... Celý článok - Detoxikácia organizmu a chudnutie so zelenou kávou

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist