Urinoterapia – ako využiť vlastný moč k samoliečbe

Urinoterapia je jednou z najstarších alternatívnych terapií. Moč, nazývaný aj božský nektár alebo Shivova voda, bol liekom na choroby a starobu.

Urinoterapia – ako využiť vlastný moč k samoliečbe

Čo je urinoterapia?

Urinoterapia, čiže liečba vlastným močom (urinou), patrí medzi jedny z najstarších alternatívnych terapií. Kvality moču poznali už pred tisíckami rokov. Urinoterapia sa spomínala už v starých indických textoch.  

Moč, nazývaný aj božský nektár alebo Shivova voda, bol liekom na choroby a starobu. Urinoterapia je dnes populárna hlavne v Číne, kde milióny ľudí pijú dennú dávku svojho vlastného moču. V Mexiku a v Japonsku je dokonca štúdium tejto liečebnej metódy súčasťou vzdelania na lekárskej fakulte.

Urinoterapia lieči organizmus holisticky (ako celok). Mnohí zástancovia tejto liečby tvrdia, že má antibakteriálne, antimykotické, antivírusové a protinádorové účinky.

Ako funguje urinoterapia?

Moč sa vo všeobecnosti považuje za nepotrebný či dokonca škodlivý odpad z ľudského organizmu. Táto predstava má však ďaleko od pravdy. S močom sa vylučuje množstvo liečivých látok, ktoré produkuje naše telo prostredníctvom žliaz s vnútorným vylučovaním a ktoré slúžia na udržanie vnútornej rovnováhy. Časť týchto látok (ide o rôzne hormóny a protilátky) sa zužitkuje v tele, veľká časť sa však vyplavuje z tela von práve močom. Tieto látky dávajú moču horkú príchuť, charakteristický zápach a farbu.  

Keď človek vypije svoj vlastný moč, hormóny a protilátky sa cez sliznicu žalúdka a čriev dostávajú do krvi a následne do celého tela. Protilátky obsiahnuté v moči tak opäť posilňujú prirodzenú biologickú ochranu tela. Vďaka hormónom a enzýmom sa telo očisťuje, zlepšuje sa vylučovanie a trávenie. Moč je dôležitý aj pri diagnostikovaní chorôb, keďže je presným odrazom toho, v akom stave je organizmus.

Z čoho sa skladá moč ?

Denné množstvo moču vychádza asi na 1,5 litra a obsahuje 95% vody. Moč sa tvorí z krvnej plazmy ako produkt látkovej výmeny, a preto má aj podobné zloženie ako krvná plazma. Skladá sa pribižne z 200 zložiek, z ktorých najväčší liečebný význam majú aminokyseliny, hormóny a enzýmy. S močom sa vylučuje aj kyselina močová a kreatinín. Moč obsahuje soli, okrem kalciovej najmä kuchynskú soľ, fosfáty a rôzne množstvá organických kyselín. Žltkastú farbu moču spôsobuje hlavne urobilinogén, produkt rozpadu hemoglobínu, a urochróm, produkt premeny bielkovín a hemoglobínu. Keďže moč vzniká z krvi, nemôže byť jedovatý ani škodlivý pre organizmus. Výnimkou sú určité stavy organizmu, kedy sa v moči hromadia škodlivé látky, ktoré pri spätnom zavedení do tela môžu spôsobiť nepriaznivé reakcie, ako napríklad vyrážky. Tieto reakcie však nesignalizujú otravu, ale očistný proces tela zaneseného škodlivinami.

Ako vyzerá urinoterapia v praxi ?

Urinoterapia znamená vždy použitie vlastného moču.

Existuje viac spôsobov aplikácie moču:
1) vnútorné použitie od 1 pohára (2 dcl) denne až po všetok moč vylúčený behom ozdravného procesu hladovania,
2) vonkajšie použitie moču,
3) klystír s použitím moču (priaznivo pôsobí na hrubé črevo)

Pri vnútornom použití moču sa používa "stredná časť" prvého ranného moču (v počiatočnom pramienku je prebytok žlči, v poslednom už nie sú liečivé látky). Počas pôstu sa používa moč v priebehu celého dňa. Dôležité je prijímať dostatok tekutín (najlepšie čistej vody), vyhýbať sa presolenej a korenenej strave, nadbytku bielkovín a živočíšnym potravinám. Moč možno prijímať pri liečbe určitej choroby, alebo ako súčasť celkového ozdravenia organizmu.

Orálne sa moč používa:
- k dezinfekcii ústnej dutiny, mandlí a k spevneniu zubnej skloviny,
- k ozdraveniu tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva,
- pri infekčných ochoreniach,
- pri hormonálnych problémoch,
- pri liečbe alergií,
- na pliesňové ochorenia kože,
- na liečbu cukrovky,
- na očné choroby,
- na liečbu chrípky, prechladnutia a nádchy,
- na ženské choroby,
- pri pľúcnych chorobách, ...

Pri vonkajšom použití sa moč používa na liečenie rán, uštipnutí hmyzom, opuchliny, infekcie, pliesne, zápaly očí a uší, lupiny atď. Používa sa odstáty moč (Indovia odporúčajú moč odstáty min. 36 hodín, pretože čím je moč starší, tým viac amoniaku sa z neho uvoľní a ľahšie sa vstrebáva do kože), ktorý sa natiera na kožu, alebo prikladá vo forme obkladov.  

Vlastný moč je najlepší dezinfekčný prostriedok, ktorý telo ponúka.

Doteraz sa nepotvrdilo, že by liečba močom spôsobila nejaké zdravotné komplikácie, práve naopak.  Liečba močom sa môže použiť aj ako doplnková liečebná metóda. Často pomáha v situáciách, keď klasická medicína zlyháva. Stačí sa vraj len zbaviť predsudkov, že moč je niečo nechutné či odporné.

Uznávanou odborníčkou na urinoterapiu je česká všeobecná lekárka MUDr. Vilma Partyková, ktorá prednášala na svetových urinoterapeutických kongresoch a ktorá stále publikuje články a knihy na tému Urinoterapia. Odporúčame pozrieť si zaujímavý rozhovor Jaroslava Duška a Vilmy Partykovej (v češtine) na tému Urinoterapia a liečivé pôsty.

Zdroje:
[1] MUDr.Vilma Partyková: Urinoterapia očami lekára
[2] kruhzivota.sk
[3] slovenskypacient.sk
[4] Image courtesy of rakratchada torsap at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Psychosomatika - výpoveď duše telom
Kraniosakrálna terapia
Autopatia – terapia informáciou zo sliny alebo dychu
Homeopatia
Ľanovo-proteínová liečebná diéta Dr. Budwig
Detoxikácia čreva

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S