Feng Šuej (Feng Shui) – ako dosiahnuť a využiť harmóniu s okolitým prostredím

Feng Shui alebo geomantia je umenie zladiť svoj život s energiou okolitého prostredia a využiť to na skvalitnenie života. Je to aj veda o tom, ako dosiahnuť väčšiu harmóniu vo vzťahoch a v zdraví.

Feng Šuej (Feng Shui) – ako dosiahnuť a využiť harmóniu s okolitým prostredím

Pre starých Číňanov boli vietor (feng) a voda (shui, šuej) veľmi dôležitými prvkami. Správný vietor a voda v podobe riek a dažďa znamenali dobrú úrodu a zdravé hospodárske zvieratá.

Preto aj umenie zladiť svoj život s energiou okolitého prostredia získalo názov FENG SHUI (ŠUEJ). U nás je toto umenie známe aj pod pojmom geomantia, pretože sa využíva hlavne pri stavbách a úpravách domov, bytov, záhrad, kancelárií, predajní a pod.

Sila, ktorá spája človeka s jeho okolím sa v Číne nazýva energia Čchi (Qi). Existujú rôzne druhy tejto energie, jedna cirkuluje v atmosfére, ďalšia v našom tele a ďalšia v zemi. Spoločnost je tiež iba akousi formou energie, kde sa prelínajú vzťahy medzi ľuďmi. Najznámejšie sú protikladné energie JIN a JANG, ktoré sa však zároveň aj dopĺňajú a ktoré by mali byť v rovnováhe/harmónii.  

Účelom feng šuej je žiť v súlade s týmito energiami okolia a vedome ich využívať na skvalitnenie života. Preto je feng šuej aj veda o tom, ako dosiahnuť väčšiu harmóniu vo vzťahoch a v zdraví, väčšiu prosperitu, spokojnosť atď.

Starí majstri feng shui zdôrazňovali, že táto metóda nevyrieši vaše problémy za vás. Feng shui vraj dokáže ovplyvniť a zmeniť maximálne 1/3 ľudského života. Toto tvrdenie vychádza z čínskeho rozdelenia sveta na oblasť Nebies, Človeka a Zeme, kde feng shui predstavuje oblasť Zeme. Aj vylepšenie situácie o 33% však môže výrazne zmeniť kvalitu života.

Feng šuej je čínskou vedou, ktorou sa po tisícročia riadili čínski cisári aj poľnohospodári, podobné princípy však boli používané aj v mnohých starovekých kultúrach po celom svete.  

Vo feng šuej sa veda spája s umením, pričom sa vychádza z ekológie, estetiky, filozofie, astrológie, bytovej architektúry, vedeckých pozorovaní atď.

Existuje mnoho škôl feng šuej a mnoho spôsobov, ako toto učenie používať. Niektoré školy pri hodnotení kvality miest využívajú prírodné útvary, iné astrologické a astronomické výpočty atď.

Zo všetkých tradičných škôl, ktorých bolo v minulosti viac než 100, získalo najväčšie uznanie pár škôl, ktoré buď v jednoduchšej podobe alebo v kombinácií používajú dnes všetci feng šuej odborníci.

 

Tradičné školy Feng Shui:

  • školy tvaru (formy),
  • školy kompasu,
  • školy intuitivního feng-šuej,
  • školy Pa-Kua (Bagua),
  • školy piatich prvkov atď.

Každá z týchto škôl sa uplatňuje pre určitú oblasť, či už ide o pochopenie zložitých vzťahov s ľuďmi okolo nás, výber pozemku pre stavbu rodinného domu, návrh dispozície miestností v dome alebo na pracovisku, výber vhodných farieb a materiálov pri vybavení bytu, návrh záhrady a pod.

Všetky tradičné školy sú komplexné a sú založené na presnom meraní a individuálnych výpočtoch pre každú osobu alebo skupinu osôb, i pre každý využívaný priestor, a to naviac v závislosti od času. Tieto tradičné školy sú považované za najpresnejšie a najspoľahlivejšie.  

Moderné školy feng šeuj v porovaní s tradičnými školami neberú v úvahu čas ani individualitu osôb a ponúkajú univerzálne riešenia pre všetkých, často zahŕňajúce aj kúpu drahých interierových doplnkov.

To, že sa na určitých miestach cítime dobre a na iných nie, súvisy s feng-šuej týchto miest. Podľa filozofie feng šuej sú totiž všetky budovy a miestnosti energetickými poľami, ktoré žijú svojím vlastným energetickým životom. Tieto energie sú stále v pohybe. Ak im v ceste stoja prekážky, ich dráha sa odkloní iným smerom, alebo stagnuje. Umiestnenie budovy a objektov v okolí budovy, rozloženie nábytku a použitie farieb, to všetko má vplyv na to, či je prostredie harmonické a energetizujúce alebo vyčerpávajúce.

 

Teória piatich elementov / energií vo Feng Shui

Na našom oblečení, v našich domoch aj okolo nich, všade sú farby, ktoré ovplyvňujú naše myslenie a chovanie. Vo feng šuej sú farby spojené s teóriou piatich elementov / energií, pomocou ktorých sa vysvetľuje aj všetko dianie v organizme.

Každý Číňan odmalička vie, že prvá, tekúca energia, sa nazýva voda. Voda súvisí so zimou, severom, tmavo modrou farbou, slanou chuťou, obličkami a strachom. Vyživuje a vytvára energie, ktoré smerujú hore a von. Modrá farba je výbornou farbou pre relaxáciu a nevhodnou pre pracovné prostredie.

Ďalšou energiou je energia dreva, stromu, ktorá je zelená a súvisí s obdobím jari, vetrom, pečeňou, žlčníkom, kyslou chuťou a hnevom.

Treťou energiou je energia ohňa, ktorá je červená a súvisí s juhom, letom, horkou chuťou a radosťou. Červená farba stimuluje k aktivite. Napríklad taký červený MacDonald, kde chcú aby ste sa rýchlo najedli a ešte rýchlejšie vypadli.

Štvrtou energiou je energia zeme, ktorá súvisí s neskorým letom, vlhkom, slezinou, slinivkou, žalúdkom, sladkou chuťou a žltou farbou. Žltá barva symbolizuje zjednotenie.

Poslednou energiou je energia kovu, ktorá súvisí s bielou a striebornou farbou, so západom, s pľúcami, hrubým črevom, jeseňou, suchom a pálivou chuťou. Tento systém energií je v neustálom pohybe a energie sa navzájom ovplyvňujú.

 

Čo je to Pa-kua šablóna vo Feng Shui ?

Pa-kua (Bagua) šablóna slúži na harmonické usporiadanie životného prostredia. Berie do úvahy 5 elementov (voda, oheň, zem, kov, drevo), 4 ročné obdobia, svetové strany a ďalšie faktory.  

Sever je spojený so životnou cestou, kariérou a schopnosťou prekonávať prekážky. Je mu priradený element vody a modrá alebo čierna farba. V tomto sektore je vhodné umiestniť napríklad akvárium, vodnú fontánu, sklenenú vázu s čerstvými kvetmi, zrkadlá, sklo, popínavé rastliny, obrazy s motívom vody atď.  

Severozápad je spojený s priateľmi, pomocníkmi a schopnosťou dotiahnuť veci do konca. Definuje vzťah k okoliu. Je mu priradený element kovu, z farieb sivá, biela alebo fialová. V tomto sektore je vhodné umiestniť napríklad kovové predmety, zvonkohry, telefón, fotografie s priateľmi a inšpiratívne predmety.

Severovýchod je spojený s oblasťou vnútorného poznania. Je mu priradený element zeme a žltá farba. Posilňuje ho element ohňa a ohnivé farby. V tomto sektore je vhodné umiestniť napríklad predmety z hliny, keramiky, kameňov; alebo krb, sviečky, silné svetlá atď.

Juh je spojený s uznaním, slávou, porozumením sebe aj potrebám ostatných, osvietením. Je mu priradený element ohňa, z farieb červená, ružová a tmavo žltá. Tento sektor je vhodný pre umiestnenie obývačky, pracovne, kuchyne a jedálne. Rozhodne by tu nemala byť kúpeľná alebo WC. Keďže oheň podporuje drevo, vhodné sú aj kvitnúce rastliny, drevený nábytok alebo predmety s motívom slnka.

Juhovýchod je spojený s bohatstvom a hojnosťou. Nejde len o bohatstvo materiálne, ale aj duševné, preto tento sektor napomáha aj osobnému rastu a vnútornej spokojnosti. Je mu priradený element dreva a posilňuje ho element vody, preto harmonizačne na tento priestor pôsobia farby zelená a modrá. Je tu vhodné umiestniť pracovňu, kuchyňu, jedáleň alebo obývačku, rýchlo rastúce rastliny, všetky vodné prvky, obrazy s motívom vody, zvonkohry, symboly hojnosti a pod.  

Juhozápad je spojený s partnerstvom a so vzťahom k okoliu. Je mu priradený element zeme, harmonizuje ho energia ohňa, preto sú vhodné farby žltá, ružová a červená. V tomto sektore by mali byť umiestnené napríklad previsnuté rastliny, pestré obrazy s motívom krajiny alebo slnka, mozaiky, fotografie (partnerské, rodinné, skupinové), krb, sviečky, silnejšie svetlá atď.

Východ je spojený s minulosťou, predkami a rodinou. Harmonizuje ho element dreva, posilňuje ho element vody, preto sú vhodné farby zelená, modrá a čierna. V tomto sektore by mali byť umiestnené drevené výrobky, živé rastliny, starožitnosti, spomienkové predmety a pod.  

Západ je spojený s deťmi, kreativitou a budúcnosťou. Je mu priradený element kovu a biela farba. V tomto sektore je vhodné umiestniť detskú izbu alebo predmety symbolizujúce kreativitu a bohatstvo (socha leva / tigra, obraz s ovocím).  

Stred obydlia predstavuje zjednotenie všetkých síl, pretože sa do tohto bodu zbiehajú ostatné sektory a všetko, čo tu prebieha, ovplyvňuje ostatné oblasti života. Preto by mal stred byť čistý a voľný. Je mu priradený element zeme a žltá farba. V tomto sektore je vhodné umiestniť napríklad halu. 

Feng šuej je veľmi staré učenie o harmónii ľudského života, ktoré môže v mnohých veciach západnú kultúru obohatiť a zároveň môže pomôcť aj pochopiť mnohé súvislosti života.

Feng Shui konzultácie, vypracovanie Feng Shui projektov a online kurzy/semináre naživo sú k dispozícii na stránke Feng Shui - online kurzy.

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Katalóg / databáza feng-šuej poradcov na Slovensku

Zdroje:
[1] fengsuej.com
[2] feng-suej.com
[3] fengshui-perfectlife.sk
[4] Image courtesy of dan at FreeDigitalPhotos.net (first image)
[5] Image courtesy of Mateo de Vallescar at Simbapaintings - ZEN style paintings (second image)

Mohlo by vás zaujímať: 
Tradičná čínska medicína
Detoxikácia podľa tradičnej čínskej medicíny
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Etikoterapia - ako na negatívne emócie a životné postoje
Psychosomatika – výpoveď duše telom
Neurolingvistické programovanie mysle

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S