E414, Arabská guma

Emulgátor a stabilizátor.

Škodlivosť: pravdepodobne škodlivé
Živočíšneho pôvodu: Nie
Alergén: Ano

Popis a účinky E414, Arabská guma

Arabská guma (E414) je prírodná guma získavaná z tvrdenej živice (napr. Acacia senegal, Acacia arabica). Je komplexom polysacharidov a glykoproteínov, ktoré sa primárne používajú ako stabilizátor. Je rozpustná vo vode a je to jeden z najstarších prírodných emulgátorov. Používa sa ako zahušťovadlo, stabilizátor, zvlhčujúca látka a emulgátor.

Využíva sa predovšetkým pri výrobe cukrovinek (hladký a lesklý film na povrchu). To sa využíva aj pri výrobe cukrových poliev na pekárske výrobky alebo pri čokoládových výrobkoch a syroch. Ako zahusťovadlo sa používa do želatiny, žuvačiek atď. Stabilizuje emulzie obsahujúce vodu a olej (neoddelia sa od seba) a rovnaký účinok má aj pri pene v nápojoch typu Coca Cola a pri pive. V zmrzlinách a mrazených krémoch tvorí malé kryštáliky a tým dosiahne správnu  konzistenciu. V diétnych nápojoch slúži ako zdroj rozpustnej vlákniny a v práškových nápojoch pôsobí ako nosič a stabilizátor arómy. Môžeme ju nájsť taktiež v cereálnych sušienkach, nízkokalorických dresingoch, majonézach, v pomazánkach, nízkotučných jogurtoch, vanilkových práškoch, mrazených výrobkoch a v spracovanom mäse. Uplatnenie má aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle (napr. pleťové masky, pleťové mlieka, laky na vlasy, pudrenky).

Dokázalo sa, že môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru. Je súčásťou niektorých lepidiel napr. na poštových známkach. Na druhej strane však pri vyšších dávkach môže vyvolať u niektorých citlivých ľudí alergickú reakciu (hnačky, nadýmanie, ...), astmatickú reakciu alebo podráždenie pokožky. Viaže niekteré minerálne látky (horčik a vápnik) a tým môže dojsť k horšiemu vstrebávaniu týchto látok.

E414, Arabská guma je zaradené v kategorií emulgátory. Ďalšie éčka v tejto kategórií sú: E414, E487

Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Oficiálna definícia potravinového aditíva (prísady) hovorí, že ide o takú zložku potraviny, ktorá sa zámerne pridáva do potraviny z technologických dôvodov, napr. pri výrobe, spracovaní, ošetrovaní, balení alebo skladovaní potravín, čím sa sama alebo svojimi vedľajšími produktami stáva súčasťou potraviny a môže ovplyvňovať jej vlastnosti. Tieto prídavné ... Celý článok - Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Voda je matkou a nádoba otcom čaju - legenda o čaji a jeho liečivej sile

Čínska legenda o čaji Kde bolo, tam bolo, … pred asi 5000 rokmi, žil v Číne legendárny cisár Shen Nong, v preklade Božský Oráč. Tento posvätný muž naučil ľudí obrábať pôdu a používať rastliny ako liečivá. Účinky všetkých rastlín skúšal sám na sebe. Legenda tvrdí, že raz, ... Celý článok - Voda je matkou a nádoba otcom čaju - legenda o čaji a jeho liečivej sile

Ako sa správne a zdravo stravovať?

Všetci vieme, že strava výrazne ovplyvňuje celkový zdravotný aj duševný stav človeka. Často však nevieme, čo to vlastne znamená zdravo sa stravovať. V známom, často opakovanom prísloví „Sme to, čo jeme“, sa ukrýva veľa pravdy. Spomína to dokonca aj prastará indická ajurvéda, ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú konkrétne ... Celý článok - Ako sa správne a zdravo stravovať?
PR článok

Jarné bylinky, ktoré s vami budú s radosťou zbierať aj deti

Kam zamierite, keď potrebujete doplniť zásobu vitamínov a minerálov? Do lekárne? A nechceli by ste to skúsiť inak? Zadarmo a s lepším účinkom? Vypravte celú rodinu na najbližšiu lúku a nazbierajte si do zásoby bylinky, ktoré vyliečia každý neduh. Bude to baviť aj deti, nebojte. Nemusia trhať ... Celý článok - Jarné bylinky, ktoré s vami budú s radosťou zbierať aj deti

Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie

Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie. Nechutenstvo, zvýšená teplota, hnačky či zvracanie. Aj s týmito prejavmi sú spojené nepríjemné a častokrát bolestivé kŕče v bruchu. Hoci zvyčajne sa bolesti v bruchu skončia skôr, ako by sme čakali, v niektorých prípadoch to končí až  návštevou doktora či ... Celý článok - Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist