Vhodné látky na posteľnú plachtu

Ak si chcete sami ušiť plachtu a zladiť si spálňu do farieb a vzorov, ktoré sa vám páčia najviac, poradíme vám, ako na to. Stačí si kúpiť vhodnú látku podľa vášho vkusu.

Vhodné látky na posteľnú plachtu

Ak si chcete sami ušiť plachtu a zladiť si spálňu do farieb a vzorov, ktoré sa vám páčia najviac, poradíme vám, ako na to. Stačí si kúpiť vhodnú látku podľa vášho vkusu, ktorá bude ladiť s ostatným bytovým textilom a vybavením spálne.

Zdroj: Pixabay

Ušitie plachty je pomerne jednoduchá záležitosť, ku ktorej potrebujete v podstate len látku, ktorá sa vám páči a šijací stroj. Ak to zvládnete, môžete sa pozrieť ako ušiť obliečky a zdokonaliť svoje krajčírske umenie. Na správne meranie rozmerov matraca vrátane jeho výšky potrebujete aj meter, pretože každý matrac má trochu iné parametre a tými sa musíte počas objednávania, strihania a šitia látky riadiť.

Druhy plachiet

Prvým typom plachty je klasická plachta. Plachtu si môžete ušiť tak, že si zaobstaráte látku v nameraných rozmeroch a našijete na ňu lemy. Táto plachta je vhodná na matrac, ktorý sedí pevne v ráme a nepohybuje sa. Plachta sa počas povliekania založí pod matrac. Naťahovacia plachta je na okrajoch vybavená gumou, ktorá sa pretiahne cez matrac a drží ju pevne na mieste. Tam je dôležité počítať s pridaním látky na tunely.

Materiál na plachty

Na klasické i naťahovacie plachty sa hodí najlepšie bavlnená látka s rozmermi podľa nižšie uvedeného výpočtu. Na jednolôžkový matrac budete potrebovať približne 2,5 metra látky so šírkou minimálne 150 cm. K tomu je potrebná širšia nohavicová guma. Najpredávanejšou látkou na plachty je froté. Vhodné je aj mikrovlákno alebo jersey čiže žerzej, ktorý má príjemný hladký povrch. Klasické bavlnené plachty zo 100% bavlny sa dajú ušiť s gumou aj ako klasické plachty bez gumy a dajú sa prať na vyššie teploty, čo ocenia hlavne alergici. Luxusnejším variantom je lesklý damask.

Meranie matraca

Najskôr je potrebné zmerať matrac. Plachta pre bežné jednolôžko má rozmery 90 × 200 cm. Premenlivá ale môže byť výška matraca. Správna výška matraca je pre určenie vhodného rozmeru pre ušitie plachty úplne zásadná. Na príklade si ukážeme rozmer u priemernej výšky matraca 20 cm. Pri naťahovacej plachte je nutné k rozmeru prirátať 6 cm na založenie záhybov a tunela pre vloženie gumy.

Látka na plachtu s gumou

U matraca s výškou 20 cm a rozmermi 90 × 200 cm bude mať látka na strih tieto rozmery:

  • dĺžka plachty 200 + (2 × 20) + 12 = 252 cm
  • šírka plachty 90 + (2 × 20) + 12 = 142 cm

Zvoľte metráž so šírkou 150 cm, nech nemusíte okraje matraca našívať zvlášť a naťahovaciu plachtu môžete ušiť z jedného kusu látky. U vyššieho matracu je nutné si vzorec prepočítať tak, aby všetky presahy sedeli. Látka sa bude lepšie lemovať a do okrajov ľahšie vsadzovať guma. Ušitá plachta bude navyše dobre držať na matraci. Podrobný návod ako ušiť plachtu s gumou si môžete naštudovať.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S