Tipy na cviky pre začiatočníky, ktoré nechcú chodiť do fitness centra

Cvičenie vo fitness centre nie je úplne pre každého. Mnohí začiatočníci najradšej cvičia v pohodlí svojho domova, kde môžu zlepšovať svoju techniku.

Tipy na cviky pre začiatočníky, ktoré nechcú chodiť do fitness centra

PR článok

Cvičenie vo fitness centre nie je úplne pre každého. Mnohí začiatočníci najradšej cvičia v pohodlí svojho domova, kde môžu zlepšovať svoju techniku. Ak do tejto kategórie patríte aj vy, mali by ste poznať vhodné cviky, na ktorých nemáte čo pokaziť. Plus si vďaka nim môžete vypracovať jednotlivé partie. Poďme sa na ne pozrieť.

Na cvičenie sa správne pripravte

Ešte predtým, ako vôbec začnete cvičiť, sa musíte na všetko dobre pripraviť. Základom sú fitness legíny z kvalitného materiálu. Ten vám zaistí, že nič nebude presvitať a ani pri skákaní či drepoch sa neroztrhne. Športové legíny ale nie sú všetko. Myslite tiež na technické tričko s funkciou odvádzania prebytočného potu z tela. Vďaka nemu sa ani po dvoch hodinách nebudete cítiť, akoby ste mali oblečené niečo mokré. Ku kvalitným dámskym športovým legínam a tričku si obujte pohodlné tenisky. Okrem pohodlia musia poskytovať tiež dostatočnú oporu, aby nespôsobili viac škody ako úžitku. 

Drepy

Drepy majú výhodu v tom, že existujú desiatky možností, ako ich robiť. Pri každej precvičujete niečo iné. Základom je správny postoj. Nohy sú mierne rozkročte, špičky by mali smerovať dopredu. Kolená pokrčte a choďte dole. Pri predvádzaní akýchkoľvek drepov nesmú kolená presahovať špičky. Ku klasickým drepom pridajte tzv. sumo drepy. Pri tých sa rozkročte naširoko. Špičky smerujú von. Technika je inak rovnaká ako pri základných. Ďalej sú skvelé lyžiarske drepy. Tie sú presným opakom sumo. Nohy sú pri sebe a špičky smerujú dopredu. Na stehná a zadok sú výborné ešte statické drepy. Rozkročte sa, akoby ste išli robiť klasické. Nohy pokrčte a choďte dole. V polovici zastavte a držte po dobu aspoň 30 sekúnd. 

Výpady

Ďalším cvikom na doma určeným na nohy sú výpady. Stojte rovno. Jednu nohu dajte dopredu a pokrčte v 90 stupňovom uhle. To isté urobte s druhou. Nohy jednotlivo meňte. Výpady sa dajú robiť aj naopak, čiže dozadu. Prípadne, rovnako ako drepy, môžu byť statické. V pozícii výpadu vydržte aspoň 20 – 30 sekúnd. Výsledky cvikov zdvojnásobíte, keď si do rúk zoberiete závažia.

Sed-ľahy

Z nôh sa presunieme na brucho. Klasické sed-ľahy sú ako stvorené na precvičovanie jadra. Namiesto toho, aby ste sa ponáhľali a urobili ich sto za minútu, sa zamerajte na techniku a správne dýchanie. 

Kliky

Na ruky je výborný cvik s názvom kliky. Pri klasických sa dajte do polohy, akoby ste išli robiť plank. To znamená, ľahnite si na brucho a zdvihnite sa na ruky a špičky nôh. Ruky pomaly krčte a akonáhle ste kúsok od zeme, zdvihnite sa.

Zacvičte si dobre aj doma

Ešte predtým, ako sa vydáte do fitness centra, je dobré naučiť sa niektoré základné cviky doma. Budete si istí, že ich robíte dobre a neriskujete seknutie v krížoch či problémy s chrbticou.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S