6 netradičných spôsobov ako uspať dieťa „nespavca“

6 netradičných spôsobov ako uspať dieťa „nespavca“ bez námahy a často aj bez plaču. Všeobecné uspávacie princípy, ktoré platia pre všetkých „nespavcov“. Ako na deti, ktoré sa v noci často budia.

6 netradičných spôsobov ako uspať dieťa „nespavca“

Máte doma „sedmospáča“ alebo „nespavca“? Ak čítate tento článok, tak to bude asi „nespavec.“ Sú proste deti, ktoré spia rady a dobre už od mala. A potom sú tzv. „nespavé“ deti. 

Ako ide uspávanie Vám? Máte pocit, že to trvá večnosť? Nepomáha spievanie, hladenie, kojenie, nosenie na rukách, ani predstieranie, že už spíte? Alebo Vás to už nebaví a unavuje?

Určite nie ste jediná mamička, ktorá sa takto cíti. Odhaduje sa, že viac ako 40% detí do 3 rokov zaspáva veľmi ťažko, spí cez deň málo alebo sa v noci často budí. Na „nespavcov“ neexistuje žiaden univerzálny uspávací trik. Každé dieťa je jedinečné a každá rodina je iná. Preto pre každé dieťa platí aj iný spôsob uspávania. 

Existujú však určité všeobecné uspávacie princípy, ktoré platia pre všetkých „nespavcov“ a ktoré môžu uspávanie veľmi uľahčiť. Tie si popíšeme neskôr v článku spolu s 2 tipmi pre rodičov, ktorým sa deti počas noci často budia.

Ak chcete vyskúšať pri uspávaní Vášho „nespavca“ niečo nové, ponúkame Vám 6 spôsobov uspávania, ktoré Vás možno nenapadli. 

 

1. DETSKÉ HOJDAČKY

Deti milujú hojdanie. 

Kolísavé pohyby im totiž pripomínajú pocit bezpečia, ktorí zažívali v mamičkinom brušku. Mnohí rodičia nevedia, že hojdanie vplýva aj na správny vývin nervového systému a pohybového aparátu dieťaťa.

Preto je závesná hojdačka pre bábätká takou jednoduchou a rýchlou metódou uspávania. Ak aj dieťa hneď neuspí, určite ho upokojí. Jej výhodou je, že je praktickejšia ako kolíska a dá sa využiť aj na zábavu dieťaťa až do 3 rokov. Môžete ju mať v izbe, alebo si ju preniesť von do záhrady, na terasu. 

 

2. NOSENIE V ZAVINOVACEJ ŠATKE ALEBO NOSIČI

Na tento spôsob uspávania nedá dopustiť mnoho mamičiek. Bábätko sa na mamičkinej hrudi cíti veľmi bezpečne a bez problémov zaspí. Mamička má tak voľné ruky na prácu. A ak hneď nezaspí, môže s ním mamička ešte pár minút poskákať na fitlopte. Nie je to tak namáhavé, ako keby mala dieťa na rukách. 

 

3. VOZENIE V KOČÍKU PO BYTE

To je vhodné pre deti, ktoré majú rady kočíky a ktoré v nich bez problémov zaspia vonku na prechádzke. Prečo to potom nevyskúšat aj v obývačke a nasledne odparkovať kočík do spálne? Vozenie v aute neodporúčame. Zaberá veľa času aj peňazí.

 

4. SPOLOČNÉ SPANIE

Matky po celom svete dnes bežne spia so svojimi bábätkami v posteli. Opäť chceme zdôrazniť, že bábätkám sa páči pocit bezpečia, a ten im dáva aj rodičovská posteľ. Ak matka dojčí, je to pre ňu dokonca oveľa pohodlnejšie. Nemusí v noci vstávať a niekam chodiť. Väčšina bábätiek bez problémov zaspí pri kojení. Problém je, až keď ich od toho chceme odnaučiť. Preto je dobré, ak vedia zaspať aj bez kojenia.

Pri spoločnom spaní sa bábätko ukladá vedľa mamy, nie medzi mamu a otca. A manželská posteľ by mala byť dosť veľká, prípadne je dobré ju rozšíriť o postieľku otvorenú z jednej strany.

 

5. DOHODA

Jednoducho sa proste dohodnite. Úprimne sa s dieťaťom porozprávajte. Povedzte mu, že viete, že nechce ísť spinkať, ale že Vás to už nebaví a že začínate byť nervózna. Povedzte mu, že by ste večer potrebovala trocha času pre seba a že by ste spolu mohli vymyslieť, ako to vyriešiť.

Dieťa totiž cíti nervozitu mamičky a keď sa mu mamička takto zdôverí, ukľudní sa a tým sa ukľudní aj dieťa a nájdu spoločné riešenie. 

Nefunguje to však vždy. Napríklad ak dieťa nie je unavené. Alebo u veľmi malých detí.

 

6. NAUČIŤ DIEŤA ZASPÁVAŤ SAMÉ – METÓDA KONTROLOVANÉHO PLAČU

Ide o tzv. Feberovu metódu, ktorej cieľom je, aby sa dieťa naučilo zaspať samé a celú noc prespať.  Niektorí rodičia s ňou začínajú, keď majú ich bábätká okolo 8-10 týždňov, iní až keď ich deti majú 2-3 roky. 

Pán Feber tvrdí, že dieťa treba uložiť do postieľky a vysvetliť mu, že rodič bude nablízku, ak by niečo potrebovalo, ale že zaspávať bude samé. Ak dieťa plače, čo je takmer isté, že plakať bude, rodič k nemu chodí v určených intervaloch, ktoré postupne predlžuje, až pokiaľ dieťa nezaspí. Vždy ho iba pohladí, prípadne uloží naspäť do postieľky a odíde. Podobne radia uspávať deti aj v knihe Každé dieťa sa vie naučiť spať.

V praxi to znamená to, že minimálne prvú noc dieťa preplače, často aj niekoľko hodín. Každú ďalšiu noc by sa to však malo zlepšovať, avšak niektoré temperamentnejšie deti vydržia plakať aj vyše týždňa. 

Pán Feber uznáva, že jeho prístup nebude fungovať u všetkých detí, ale mnohé mamičky si ho chvália. Aj keď Feberova metóda nie je bez rizika, určite je to lepšie riešenie, ako keď rodič v dôsledku únavy z nevyspatia na dieťa vkuse vrieska. 

Psychologička Laura Markham upozorňuje, že pri tejto metóde hrozí riziko trvalých zmien v mozgu dieťaťa, ak sa nechá vystresované dlho plakať. Kvôli tomuto riziku neodporúčame ani metódu NECHAŤ VYPLAKAŤ ZA ZATVORENÝMI DVERAMI. Starostlivá matka sa při plači dieťaťa snaží prísť na to, čo dieťa potrebuje a chce ho utíšiť. Vďaka takémuto pístupu vidí dieťa svet okolo seba ako pohostinné miesto, kde je vítané a v dospelosti je z neho zdravo sebavedomý človek. Ak však tak malé dieťa zažije ignoráciu zo strany matky, je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti nebude veriť sebe, ani tomu, že druhým stojí za pozornosť. Deti, ktoré dlhodobo plačú, postupne rezignujú a plakať prestanú. Nie však preto, že pominul dôvod, kvôli ktorému plakali, ale preto, že už neveria, že o ne niekto prejaví záujem. A to môže byť veľmi devastujúce. 

 

DVA VŠEOBECNÉ PRINCÍPY, KTORÉ PLATIA PRI USPÁVANÍ VŠETKÝCH „NESPAVCOV“

1. ZISTIŤ PRÍČINU BUDENIA SA A PLAČU DIEŤAŤA

Prvé približne štyri hodiny nočného spánku sú bábätká vo fáze hlbokého spánku. Potom sa už strieda hlboký spánok s ľahkým (tzv. REM spánok) a nad ránom je to už skoro iba ľahký spánok. Preto sa nadránom tak veľa detí často budí a mnohé deti už po piatej hodine ani nezaspia. 

Čo sa týka plaču, ten má vždy svoju príčinu. Choroba, bolesť, zúbky, upchatý nos, zima, príliš teplo, hlad, strach, separačná úzkosť, truc, .... Preto je dobré vždy zistiť príčinu plaču. Mnoho z vymenovaných príčin totiž dieťaťu pokojne zaspať nedovolí. 

2. ZAVIESŤ ROVNAKÝ ČAS SPÁNKU A SPÁNKOVÉ RITUÁLY

Každé dieťa by malo mať režim, ktorý zodpovedá jeho veku. Uspávanie sa dá uľahčiť, ak chodí dieťa spať v približne rovnakom čase. Nemalo by byť málo unavené ani príliš unavené. Veľmi pomáha, ak má pred spaním stále ten istý spánkový rituál, či už je to kúpeľ, masáž alebo čítanie a pod. Dôležitá je aj dĺžka a kvalita denného spánku, ten by mal byť tiež primeraný podľa veku.

 

A ešte BONUS – DVA TIPY AKO NA TO U DETÍ, KTORÉ SA V NOCI ČASTO BUDIA

1. ZOBUDIŤ DIEŤA NA PÁR MINÚT V ČASE, KEĎ IDE RODIČ SPAŤ

Odborníci tvrdia, že malé deti sa v noci budia okrem iných vecí hlavne kvôli tomu, že ich nervová sústava ešte nie je úplne vyvinutá. A preto, ak tento proces okolo polnoci prerušíme, tak už sa do rána nezobudia. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že to nefunguje 100%.

2. RYTMICKÝ BIELY ŠUM

Mnoho rodičov si myslí, že na to, aby mohlo dieťa v kľude spať, musí byť ticho. To však neplatí pre miminká. U nich je to práve naopak, pretože miminká boli už v maternici zvyknuté počúvať veľmi hlasné zvuky. Neustále ich obklopoval hluk, hučanie krvi v cievnom systéme, pravidelný tlkot srdca atď. Preto sa odporúča rodičom k utíšeniu miminiek a veľmi malých detí vyskúšať hlboké vytrvalé zvuky, tzv. biely šum (zvuk vysávača, fénu, naštartovaného auta, …). Ukázky týchto zvukov je možné nájsť aj na internete. Vynikajúco však pôsobia aj zvuky prírody (dážď, šumenie vĺn, vodopád, vietor, …), relaxačná hudba, uspávanky alebo hlasité syčanie (vytrvalé „šššššš“ hlasitosťou na úrovni plaču dieťaťa). Niektoré miminká dokážu pri bielom šume prespať aj celú noc. Dôležité je, aby bol biely šum tichý, ale rytmický. 

 

Každý spôsob uspávania závisí veľa od rodičovskej filozofie a od temperamentu a veku dieťaťa. Často je to skúška trpezlivosti a oberá to o čas. No vedzte, že to nepotrvá večne a onedlho Vám bude ľúto, že Vás Vaše dieťa vlastne už takmer ani nepotrebuje... 

Dobre vyspaté detičky sú šťastné detičky a dobre vyspatí rodičia sú šťastní rodičia. A šťastní rodičia sú určite lepší rodičia. 

Prajeme všetkým rodičom „nespavcov“ krásne bezproblémové uspávanie a pokojné večery bez stresu z uspávania. 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S