E330, Kyselina citrónová

Kyselina prirodzene sa vyskytujúca v citrusových plodoch.

Škodlivosť: bezpečné
Živočíšneho pôvodu: Nie
Alergén: Nie

Popis a účinky E330, Kyselina citrónová

Kyselina citrónová (E330) sa prirodzene vyskytuje v citrusových plodoch, hlavne v citrónoch, limetkách, grepoch, pomerančoch a v menšej miere aj v ďalšom ovocí a zelenine.
Má viac spôsobov výroby. Prírodnou cestou sa dá získať zo šťavy citrusov fermentáciou surového cukru. Bežná priemyselná výroba však využíva pliesňovú kultúru Aspergillus niger a sacharózu (predovšetkým melasu, hydrolyzovaný kukuričný škrob, ...). Pridaním hydroxidu vápenatého (známy ako hasené vápno) vznikne soľ, z ktorej sa vďaka kyseline sírovej získa konečná kyselina citronová. Ročná celosvetová výroba je odhadovaná na 1,7 miliónov ton, z čoho viac ako polovicu produkuje Čína. 

Kyselina citronová (E330) má mnoho využití. V potravinách je to predovšetkým vďaka schopnosti regulovať ich kyslosť a zásaditosť. Taktiež zabraňuje rastu baktérií, kvasiniek a pliesní, preto sa používa aj ako konzervant. V tukoch a olejoch pôsobí ako andioxidant.

Nájdeme ju hlavne v nealkoholických nápojoch, džusoch, víne, tukoch, instantných nápojoch, marmeláde, kandovanom a mrazenom ovoci, mrazených mliečnych výrobkoch, v syrových pomazánkach, majonéze, v šalátovom dresingu a v mnohých ďalších potravinách. Kyselinu citronovú môžeme nájsť aj v  kozmetike, farmaceutických výrobkoch a v chemickej výrobe.
Vo všeobecnosti je kyselina citrónová považovaná za bezpečnú látku. Nadmerným používaním kyseliny citrónovej môže dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny. Napríklad konzumovaním samotných citrónov. Podobne ako všetky kyseliny, pri kontakte s okom vyvolá dráždivú reakciu, vo väčšej koncentrácii a množstve môže spôsobiť aj oslepnutie. Množstvo v potravinách je však ďaleko pod touto hranicou.

 

E330, Kyselina citrónová je zaradené v kategorií regulátory kyslosti. Ďalšie éčka v tejto kategórií sú: E330

Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Oficiálna definícia potravinového aditíva (prísady) hovorí, že ide o takú zložku potraviny, ktorá sa zámerne pridáva do potraviny z technologických dôvodov, napr. pri výrobe, spracovaní, ošetrovaní, balení alebo skladovaní potravín, čím sa sama alebo svojimi vedľajšími produktami stáva súčasťou potraviny a môže ovplyvňovať jej vlastnosti. Tieto prídavné ... Celý článok - Môžu byť "éčka" (potravinové aditíva) naozaj nebezpečné ?

Voda je matkou a nádoba otcom čaju - legenda o čaji a jeho liečivej sile

Čínska legenda o čaji Kde bolo, tam bolo, … pred asi 5000 rokmi, žil v Číne legendárny cisár Shen Nong, v preklade Božský Oráč. Tento posvätný muž naučil ľudí obrábať pôdu a používať rastliny ako liečivá. Účinky všetkých rastlín skúšal sám na sebe. Legenda tvrdí, že raz, ... Celý článok - Voda je matkou a nádoba otcom čaju - legenda o čaji a jeho liečivej sile

Ako sa správne a zdravo stravovať?

Všetci vieme, že strava výrazne ovplyvňuje celkový zdravotný aj duševný stav človeka. Často však nevieme, čo to vlastne znamená zdravo sa stravovať. V známom, často opakovanom prísloví „Sme to, čo jeme“, sa ukrýva veľa pravdy. Spomína to dokonca aj prastará indická ajurvéda, ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú konkrétne ... Celý článok - Ako sa správne a zdravo stravovať?
PR článok

Jarné bylinky, ktoré s vami budú s radosťou zbierať aj deti

Kam zamierite, keď potrebujete doplniť zásobu vitamínov a minerálov? Do lekárne? A nechceli by ste to skúsiť inak? Zadarmo a s lepším účinkom? Vypravte celú rodinu na najbližšiu lúku a nazbierajte si do zásoby bylinky, ktoré vyliečia každý neduh. Bude to baviť aj deti, nebojte. Nemusia trhať ... Celý článok - Jarné bylinky, ktoré s vami budú s radosťou zbierať aj deti

Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie

Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie. Nechutenstvo, zvýšená teplota, hnačky či zvracanie. Aj s týmito prejavmi sú spojené nepríjemné a častokrát bolestivé kŕče v bruchu. Hoci zvyčajne sa bolesti v bruchu skončia skôr, ako by sme čakali, v niektorých prípadoch to končí až  návštevou doktora či ... Celý článok - Čas od času tým trpíme všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie

Najčítanejšie články

 Plesňové a kvasinkové infekcie
 Ľanovo-proteínová liečebná diéta
 Delená strava
 Stravovanie podľa krvných skupín
 Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
 Detoxikácia čreva
 Psychosomatika - výpoveď duše telom
 Chia semienka
 Aké oleje používať

Zoznamy

 Zoznam potravinových prísad "éčok"
 Zoznam nebezpečných "éčok"
 Zoznam alternatívnych terapií

Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.


TOPlist