Paleo výživa = návrat k pravekému stravovaniu

Paleo výživa (praveké alebo paleolitické stravovanie) je pomerne nový výživovový systém, ktorý sľubuje štíhlu postavu, veľa energie a vyliečenie z civilizačných ochorení. Má pozitíva aj negatíva.

Paleo výživa = návrat k pravekému stravovaniu

Paleo výživa (praveké alebo paleolitické stravovanie) je pomerne nový výživovový systém, ktorý sľubuje štíhlu postavu, veľa energie a vyliečenie z civilizačných ochorení.

Už samotný názov evokuje myšlienku, že pôjde o systém  stravovania sa podľa vzoru prapredkov z doby kamennej.

Všetci, ktorí sa nechali touto filozofiou nadchnúť, veria, že ľudské telo je naprogramované na podmienky z doby kamennej. V tej dobe bol človek údajne energický, svalnatý a výkonný, pretože konzumoval prevažne surovú stravu a takmer žiadne karbohydráty (sacharidy, cukry).

Najsilnejším argumentom paleo výživy je argument genetickej informácie človeka.

Zatiaľ, čo v modernej dobe s výdobytkami poľnohospodárstva (neolitická doba) žijeme približne 10 000 rokov, trvala doba paleotická dlhšie ako 2 milióny rokov. Z tohto dôvodu sa jedná o najdlhšie obdobie ľudskej existencie a práve preto sa vraj paleolit mal najviac času zaryť do genetickej informácie človeka. Podľa paleo filozofie môže za všetky civilizačné choroby moderného človeka zavedenie poľnohospodárskej výroby a industrializácia.

V paleo jedálničku dominujú tuky na úkor sacharidov. Tuky predstavujú približne 50-60%, cukry 20-30% a proteíny 20-25% z celkového energetického príjmu. Paleo diéta sa preto skladá hlavne z konzumácie surového ovocia, zeleniny a mäsa. Zemiaky, ryža a strukoviny sú buď zakázané alebo veľmi obmedzené, v závislosti na tom, ako ich kto trávi. Obilniny a všetky priemyselne spracované potraviny sú úplne zakázané.

Väčšina našich predkov sa spoliehala na živočíšnu stravu. Paleoantropologické nálezy však odhalili aj to, že na rôznych územiach boli konzumované rôzne potraviny a že v niektorých oblastiach ľudia konzumovali skôr vegetariánsku stravu. Mnohí propagovatelia paleo výživy preto tvrdia, že paleo výživa nie je systém stravovania vhodný pre všetkých. Taktiež súčasné vyšľachtené verzie ovocia a zeleniny nepochádzajú z paleo obdobia. Tie, ktoré boli dostupné v paleo dobe, však už dostupné nie sú, preto obhajcovia paleo výživy odporúčajú ich najbližšie druhy, ktoré majú nízky glykemický index. Ani za studena lisované oleje neexistovali v paleo dobe, sú však podľa paleo odborníkov vhodným doplnkom výživy a pochádzajú z rastlín, ktoré vtedy existovali, takže patria do odporúčaných potravín.

POZITÍVA PALEO DIÉTY

  • Žiadna konzumácia priemyselne spracovaných potravín, polotovarov, emulgátorov, konzervačných látok, rafinovaných cukrov, mliečnych výrobkov, obilnín, rastlinných olejov a trans tukov (výnimkou sú olivový olej, kokosový olej, bravčová masť a prepustné máslo ghí) – tieto potraviny sú považované za jednu z hlavných príčin väčšiny civilizačných ochorení.
  • Často zníženie váhy - z dôvodu úplného vyradenia obilnín (obsahujú lepok) a obmedzenej konzumácii zemiakov, ryže, strukovín a ostatných potravín bohatých na uhľohydráty (cukry).

NEGATÍVA PALEO DIÉTY

  • Čo sa skutočne jedlo v paleolite, je stále predmetom dohadov. Obdobie, ktoré trvalo vyše dvoch miliónov rokov, nemožno zúžiť na zopár stravovacích pravidiel. Človek doby kamennej žil v rozličných geografických polohách rôznym spôsobom, niekde jedol viac mäsa, niekde menej, niekde jedol prevažne morské plody a inokedy prechádzal obdobiami hladu. Nedá sa preto zovšeobecniť, ako vyzerala typická paleolitická strava.
  • Prívrženci palea veria, že poľnohospodárska činnosť bola krokom vedľa. Zavedením  poľnohospodárskej výroby však človek prekonal obdobie hladomoru a mnoho ľudí nemá žiadne problémy s trávením obilnín, strukovín, ryže, ... Obilniny a strukoviny objavili ľudia najskôr v divokej prírode, až postupne ich začali pestovať pri svojich obydliach, takže tieto plodiny sa s v veľkou pravdepodobnosťou konzumovali aj v paleolite. Prečo by inak začali vo veľkom pestovať niečo, čo nepoznali a na čo neboli geneticky prispôsobení?
  • Genetická adaptácia človeka môže prebiehať veľmi rýchlo, niekedy stači aj pár tisíc rokov.
  • Strava bohatá na cukry si v očiach mnohých expertov taktiež zaslúži svoje miesto. Chuť na uhľohydráty je človeku vrodená práve pre silný energetický náboj takejto potravy. Historici tvrdia, že pračlovek konzumoval údajne aj obyčajné hrudy zeme bohaté na škrob.
  • Väčšinu paleolitického obdobia sa mäso skutočne na mnohých miestach konzumovalo, avšak v bio-kvalite a s najväčšou pravdepodobnosťou v surovej forme. Najstaršie nájdené pahrebisko má totiž zhruba 800 tisíc rokov a je teda oveľa mladšie ako pozostatky neandertálcov, ktoré sú staré najmenej dva milióny rokov. „Opekanie na ražni“ teda prví ľudia s veľkou pravdepodobnosťou nepoznali. Dnes však vieme, že nájsť zdravé mäso v bežnom reťazci je prakticky nemožné. Nie je mäso ako mäso. Paleo odporúča kozumovať výlučne mäso z tradične chovaných alebo divoko žijúcich zvierat (pasených na tráve) a tepelne upravené.
  • Neberie sa v úvahu pohybová aktivita. Dnešný človek nežije ani zďaleka tak ako neandertálec a nemá ani zďaleka toľko pohybu. Iná strava je vhodná pre fyzicky aktívnych ľudí, iná pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a pod.
  • Ide o akúsi "oprášenú" verziu proteínových diét so všetkými rizikami, ktoré sú s nimi spojené.

Pre množstvo chronických, civilizačných a zápalových ochorení platí, že pri ich liečbe zohráva kľúčovú úlohu strava. Vhodná strava je predpokladom aj k tomu, aby bola moderná medikamentózna liečba účinnejšia. Naopak, nevhodná strava dokáže liečbe brániť alebo ju komplikovať. Podľa globálneho prieskumu paleo komunity z roku 2011-2012, vyše 86 percent opýtaných uviedlo, že ich zdravotný stav sa po prechode na paleo zlepšil. Medzi najčastejšie prínosy patrila úprava hmotnosti, zníženie vysokého krvného tlaku, zmiernenie alebo vymiznutie tráviacich problémov a alergií. Súvisí to aj s tým, že vo svete je obrovský výskyt zdravotných problémov súvisiacich práve s konzumáciou potravín obsahujúcich lepok a s konzumáciou mliečnych výrobkov (v dospelosti nedokáže mliečne výrobky tráviť až 2/3 obyvateľstva kvôli nedostatku enzýmu laktáza), ktoré sú v paleo výžive zakázané.

Každý z nás má však rozdielnu genetickú informáciu a rozdielny metabolizmus. Preto je potrebné, aby si každý našiel svoj pomer živín, ktorý by mal konzumovať, pretože nikto nemôže presne vedieť, či boli jeho predkovia typickí mäsožravci, alebo mali bližšie k vegetariánskej strave. Preto mnohí kombinujú paleo stravovanie so stravovaním podľa krvnej skupiny a podľa metabolického typu.

Každopádne je však isté, že nikoho predkovia nekonzumovali modernú stravu plnú cukru, vysoko glykemických obilnín, bielej múky, chémie či rastlinných olejov a margarínov s vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín.

Katalóg výživových poradcov / dietológov na Slovensku - vyhľadanie podľa miest a obcí.

Zdroje:
[1] paleo.sk
[2] varimepaleo.sk
[3] vitarian.sk

Mohlo by vás zaujímať: 
Individuálne stravovanie, detoxikácia a chudnutie
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa somatotypov (typov postavy)
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Delená strava
Ajurvédska výživa
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba
Cukry (sacharidy) a ich metabolizmus

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S