Čo je to plesňová a kvasinková infekcia - vysvetlenie pojmov (1.časť)

Odhaduje sa, že približne každý tretí človek je dočasne alebo permanentne postihnutý plesňovým ochorením. Preto je dôležité porozumieť, čo je plesňová a kvasinková infekcia, poznať jej príčiny, ...

Čo je to plesňová a kvasinková infekcia - vysvetlenie pojmov (1.časť)

Infekcie spôsobené plesňami a kvasinkami sú dnes veľmi rozšírené a mnoho odborníkov ich radí medzi civilizačné choroby.

Odhaduje sa, že približne každý tretí človek je dočasne alebo permanentne postihnutý plesňovým ochorením.

Preto je dôležité porozumieť tomu, čo sú to plesňové a kvasinkové infekcie, ako sa prejavujú, kedy prechádzajú do chronického štádia, aké sú ich príčiny a možná liečba.

V tejto 1. časti sa zameráme na vysvetlenie toho, čo sú kvasinky a plesne. V 2. časti si povieme o príčinách, príznakoch a diagnózach plesňových infekciíí a v 3. časti o ich alternatívnej / prírodnej liečbe.

Kvasinky a plesne patria do ríše húb, najdokonalejších a najplodnejších organizmov na našej planéte. Za normálnych okolností, pokiaľ je črevná mikroflóra v rovnováhe a imunitný systém nie je oslabený, žijú plesne a kvasinky v súlade s naším organizmom.

Problémy nastanú, keď sa plesne a kvasinky premnožia a začnú spôsobovať tzv. plesňové a kvasinkové infekcie. Pokiaľ sa tieto infekcie neliečia a prejdú do chronického štádia, sú klasickou medicínou takmer neliečiteľné.

Plesne produkujú nebezpečné hubové jedy, tzv. mykotoxíny, ktoré v tele spôsobujú rôzne zápaly a alergické reakcie. Zápaly dnes patria medzi najčastejšie zdravotné problémy a dlhodobé zápaly môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mykotoxíny sa často nachádzajú aj v našom okolí, najmä v strave. Ak je napríklad niektorá potravina viditeľne napadnutá plesňou, znamená to, že sa pleseň a najmä jej jedovaté produkty nachádzajú v celej potravine. Takúto pleseň nestačí odkrojiť a nezničí sa ani tepelnou úpravou, preto by sa potraviny napadnuté plesňami nikdy nemali konzumovať. Výnimku tvoria iba potraviny, ktoré sa pomocou  nejedovatých kmeňov plesní vyrábajú, napríklad plesňové syry.

Mikrobiológovia rozdeľujú PLESNE DO TROCH SKUPÍN: kvasinky, plesne a dermatofyty. Zástupcovia každej skupiny môžu človeku škodiť a vyvolávať rôzne choroby.

KVASINKY sú jednobunkové huby, ktoré majú obrovské využitie v potravinárskom priemysle. Využívajú sa pri výrobe pečiva, jogurtov, syrov a podobne. Zdravotné problémy spôsobuje hlavne parazitická kvasinka Candida albicans (biela kvasinka). U mnohých ľudí sa Candida albicans v menšom množstve vyskytuje na koži a v sliznici bez toho, aby vyvolávala chorobné príznaky. Poruchou obranyschopnosti organizmu sa však môže jej silným premnožením vyvinúť infekcia. Táto infekcia sa označuje ako endogénna infekcia, pretože kvasinky boli v tele ešte pred jej vznikom. Môže dôjsť aj ku exogénnej infekcii, vtedy sú kvasinky do tela prenesené zvonka kontaktnou infekciou dotykom infikovaného človeka alebo kontaminovaného predmetu. Ak sa Candida albicans premnoží, môže spôsobovať rôzne infekcie tráviaceho traktu, najmä hrubého čreva, močových ciest a pošvy. Ochorenia vyvolané kandidou albicans môžu postihovať na jednej strane kožu a sliznice, vtedy sa označujú ako mukokutánna kandidóza alebo skrátene soor, na druhej strane však môžu postihovať aj rôzne tkanivá a orgány, vtedy hovoríme o systémovej kandidóze. Pri soore, čiže infekcii slizníc kandidou albicans, je na sliznici belavý až žltý povlak. Tento povlak sa dá odstrániť, pričom môže dané miesto následne ľahko krvácať. Soor ústnej sliznice ako aj pažeráku spôsobuje bolesti pri prijímaní potravy a pri prehĺtaní a často aj pálenie za hrudnou kosťou. Črevný soor spôsobuje hnačky, nadýmanie alebo pocit plnosti. Kožné infekcie Candidou albicans vedú k sčervenaniu kože ako aj k svrbeniu a vyskytujú sa hlavne v kožných záhyboch (napr. podpazušie, análna oblasť). Plesňové ochorenia kože sa vo všeobecnosti označujú pojmom mykóza. Napadnutie vagíny soorom (vaginálna kandidóza alebo vaginálna mykóza) sa prejavuje silným svrbením ako aj pálením, sčervenaním a opuchnutím sliznice vagíny, belavým drobivým výtokom z vagíny a belavým povlakom, ktorý po odstránení odhalí zapálený podklad.

Popri neškodných druhoch plesní, ako sú napríklad syrové, poznáme aj PATOGÉNNE PLESNE, ktoré produkujú množstvo spór, zodpovedných za infekcie dýchacích ciest. Spóry plesní sa prenášajú vzduchom a najmä u alergikov často vyvolávajú alergické reakcie. Najzákernejšia z nich je tzv. čierna pleseň (Aspergillus niger), ktorá dokáže vyvolať ťažkú pľúcnu infekciu. Jedným z najznámejších príkladov je „kliatba Tutanchamóna“, keď po objavení jeho hrobky v roku 1922 zomrelo na záhadnú pľúcnu chorobu 22 ľudí, ktorí do hrobky vstúpili. Čierna pleseň sa často usadzuje v rohoch kúpeľní, za skriňami, na vonkajších múroch alebo v pivniciach. Plesniam sa darí všade tam, kde je teplo a vlhko, pretože takéto prostredie je pre ne ideálne.

Poslednou skupinou plesní sú DERMATOFYTY, ktoré sa usídľujú najmä na ľudskej pokožke a na nechtoch rúk i nôh. Liečba plesňových ochorení kože (mykóz) je veľmi zdĺhavá, pretože si okrem iného vyžaduje aj sústavné ošetrovanie postihnutých miest. Rozlišujeme systémové mykózy vnútorných orgánov, keratomykózy a dermatomykózy. Systémové mykózy vznikajú napríklad po transplantácii orgánov alebo pri AIDS. Postihujú vnútorné orgány aj podkožie a bývajú spojené so systémovými problémami. Keratomykózy a dermatomykózy sa ako príležitostné ochorenia vyskytujú pomerne bežne. Pri keratomykózach chorobný proces zasahuje iba hornú vrstvu pokožky, pri dermatomykózach postihujú celú kožu, ale aj sliznice, nechty či vlasy. Často sa vyskytuje aj trichomykóza a tonzilomykóza.

Image courtesy of moomsabuy at FreeDigitalPhotos.net

Pokračovanie – Plesňové a kvasinkové infekcie - príčiny, príznaky a diagnóza (2.časť)

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S