Päť zásad na detskú koliku a plač miminka podľa pediatra Karpa

Ide o päť jednoduchých zásad na zmiernenie detskej koliky a utíšenie miminiek, ktoré pomohli a stále pomáhajú mnohým mamičkách pri starostlivosti o miminká od narodenia do 3-4 mesiacov.

Päť zásad na detskú koliku a plač miminka podľa pediatra Karpa

Vaše miminko často plače?

Má nepokojný spánok?

Často sa budí?

Myslíte si, že by to mohli byť detské koliky?

Poradíme Vám ako na to. Žiadne nové metódy, ale staré postupy, ktoré vynikajúco zhrnul a popísal známy americký pediater Harvey Karp.

Ide o päť zásad na detskú koliku a plač miminiek, ktoré pomohli a stále pomáhajú mnohým mamičkách pri starostlivosti o miminká od narodenia do 3-4 mesiacov

Kde sa inšpiroval Harvey Karp?

V kultúrach, kde miminká netrpia detskými kolikami ani záchvatmi plaču. V týchto kultúrach mamičky nosia svoje miminká celé dni a týždne v embrionálnej polohe v šatkách, často ich kŕmia a neustále húpajú. Takýto režim im doprajú prvé 3-4 mesiace a ich miminká bývajú kľudné a spokojné.

Viete, koľko spí novorodenec a ako často sa budí ?

Novorodenec prespí v prvých týždňoch po narodení cca 20 hodín denne a vôbec nerozlišuje medzi dňom a nocou. Schopnosť rozlíšiť medzi denným a nočným spánkom je daná spánkovým hormónom melatonínom a novorodenec ju získava až neskôr. Spánok je preňho tou najprirodzenejšou činnosťou, ktorej sa venuje veľa a často. Budí sa iba vtedy, keď pociťuje nejaké nepohodlie. To môže byť okrem hladu aj napríklad veľké teplo alebo zima, mokro, nepohodlné oblečenie atď. Miminko sa zo začiatku budí po cca 2 až 4 hodinách spánku a vyžaduje kŕmenie bez ohľadu na dennú dobu. S postupom času sa jeho potreba spánku znižuje a môžu sa objaviť aj spánkové problémy.

Čo sú to detské koliky a kedy začínajú ?

Počas druhého týždňa po narodení začínajú často v popoludňajších a večerných hodinách tzv. novorodenecké (detské) koliky, ktoré sú definované ako nevysvetliteľná nespokojnosť bábätka, ktorá vedie k intenzívnemu plaču, pokiaľ rodičia nevyvíjajú neustálu snahu utíšiť dieťa. Tento intenzívny plač trvá aspoň 3 hodiny denne, aspoň 3 krát týždenne a aspoň 3 týždne v kuse. Odhaduje sa, že týmito kolikami trpí min. 20% novorodencov. Oficiálna príčina nie je známa. Karp tvrdí, že príčinou týchto kolík a záchvatov plaču je nedostatočne vyvinutý nervový systém a hlavne nevyvinuté spánkové rytmy. Zjednodušene povedané, miminkám chýba tzv. „štvrtý trimester“, aby sa vyrovnali s obrovskou zmenou prostredia. Miminká boli v maternici zvyknuté na určité prostredie a podmienky, ktoré sa im po narodení úplne zmenili. Preto je podľa Karpa vhodné snažiť sa čo možno najviac napodobniť prostredie, na ktoré bolo miminko zvyknuté a spustiť tak tzv. utišujúci reflex.

Spustenie tohto  utišujúceho reflexu je hlavným cieľom 5 zásad podľa Harveho Karpa. Na niektoré miminká stačia 1-2 zásady, iné potrebujú na utíšenie všetkých 5 zásad. Poradie zásad je veľmi dôležité, vykonávajú sa postupne od prvej zásady.  Ak sa neprevádzajú správne, nie sú účinné.

PRVÁ ZÁSADA – ZAVINOVANIE / BALENIE

Tesné zavinutie / zabalenie s rukami pozdĺž tela pripomína miminkám malý priestor v maternici. Dospelým sa môže zdať táto poloha nepríjemná, miminká ju však majú radi, pretože sa cítia viac v bezpečí.

Samotné zavinutie nespustí utišujúci reflex, je len akousi prípravou na ďalšie kroky. Niektoré miminká sa dokonca po zavinutí môžu ešte viac rozplakať, je to však iba dočasné. So zavinovaním sa môže začať hneď po narodení a pokračovať v ňom minimálne do 4.mesiaca veku dieťaťa.

Ako správne zavinúť miminko je opísané v knihe na str. 145, alebo je možné pozrieť si toto video na youtube.com.

DRUHÁ ZÁSADA – POLOHA NA BOKU ALEBO NA BRUŠKU

Poloha na boku alebo na brušku pomáha spustiť utišujúci reflex, pretože napodobňuje polohu miminka v maternici. Poloha na chrbte často u miminiek spúšťa tzv. Morov reflex, kedy miminko v úľaku rozhodí ruky, roztvorí dlane, naširoko roztiahne pršteky a urobí pohyb, akoby chcelo niekoho objať alebo chytiť sa pri páde. Opičie mláďatá reagujú podobne, keď padajú z tela matky, naťahujú sa, aby sa zachytili jej srsti.

Poloha na brušku alebo na boku slúži iba na utíšenie alebo uspatie dieťaťa, spať by však malo na chrbte. Ak by totiž spávalo na brušku, hrozilo by mu zvýšené riziko SIDS (syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa). Nie je nutné sa však kvôli tomu stresovať, pretože čo sa týka SIDS, musí sa zísť viac faktorov dokopy, nie iba spanie na brušku.

TRETIA ZÁSADA – HLASITÝ BIELY ŠUM

Mnoho rodičov si myslí, že na to, aby mohlo miminko v kľude spať, musí byť ticho. Dr. Karp tvrdí, že je to práve naopak, pretože miminko bolo už v maternici zvyknuté počúvať veľmi hlasné zvuky. Neustále ho obklopoval hluk, ktorý vydáva hučanie krvi v cievnom systéme, pravidelný tlkot srdca atď. Preto odporúča rodičom k utíšeniu miminka vyskúšať hlboké vytrvalé zvuky, tzv. biely šum (zvuk vysávača, fénu, naštartovaného auta, …). Ukázky týchto zvukov je možné nájsť aj na internete. Napríklad zvuky domácnosti sú prístupné na uspavac.cz. Vynikajúco však pôsobia aj zvuky prírody (dážď, šumenie vĺn, vodopád, vietor, …), relaxačná hudba, uspávanky alebo hlasité syčanie (vytrvalé „šššššš“ hlasitosťou na úrovni plaču dieťaťa).

Vďaka púšťaniu bieleho šumu cez noc sa môže výrazne predĺžiť doba spánku miminka. Niektoré miminká dokážu pri bielom šume spať celú noc.

ŠTVRTÁ ZÁSADA – HÚPANIE / KOLÍSANIE / HOJDANIE

Už naše babičky vedeli, že húpanie (kolísanie, hojdanie) je najlepším liekom na nespavosť, takže väčšina miminiek spala kedysi spokojne v kolískach. Dnes sa už kolísky až tak nevyužívajú, miminká však húpanie a iné rytmické pohyby stále milujú, pretože na to boli zvyknuté počas celého svojho vývoja v maternici.

Húpanie (kolísanie, hojdanie) by malo byť prudké a rýchle, hlavne pri začiatkoch tíšenia. Okrem húpania v náručí a poskakovania na fitlopte sa mnohým miminkám páči aj keď ich položené na rukách prevaľujú zboka nabok alebo prudko zdvíhajú smerom hore (pozor - u niektorých miminiek to naopak môže spôsobiť tzv. Morov reflex).

Ďalšou technikou je rytmické poklepávanie po chrbte, akoby bubnovanie na bubon. Na iné miminká dobre pôsobí rýchle trasenie alebo prevaľovanie zavinutého miminka na kolenách rodiča (tzv. stieračová metóda popísaná na str. 198) atď. Vynikajúce na húpanie / kolísanie / hojdanie sú aj detské hojdačky, kolísky alebo detské kočiare.

PIATA ZÁSADA – CICANIE / CUCANIE / SANIE

Pre matku nie je jednoduchší spôsob ako utíšiť dieťa, ako si ho priložiť k prsu. Sanie materského mlieka má okrem výživovej funkcie aj funkciu utišujúcu (chuť teplého a sladkého mlieka zvyšuje aj množstvo endorfínov v mozgu). Je dokázané, že miminko si cucia svoje pršteky už v maternici.

V momente, keď miminko úspešne zvládne kojenie (po prvých 2-3 týždňoch), je možné začať používať aj dudlík (vhodné je vyskúšať viac druhov) a kojenecké fľaše. Pokiaľ však miminko dudlík odmieta, nie je dobré mu ho vnucovať. Pokiaľ mu dudlík často vypadáva, je môžné ho cvičiť spôsobom, že sa za dudlík pár krát jemne zaťahá, aby ho začalo viac sať a precvičilo si tak mimické svaly.

Čomu sa vyhnúť pri používaní dudlíkov

  1. Zámena s bradavkou – nedávať dudlík miminku, pokiaľ ešte nie je úspešne zvládnuté kojenie. Technika sania prsu a dudlíka je rozdielna. Pri dudlíkoch nie je potrebné také úsilie a koordinácia a miminko sa potom naučí používať svaly v ústach chybným spôsobom.
  2. Chemická kontaminácia – namiesto žltých gumových dudlíkov je lepšie uprednostňovať priehľadné silikónové dudlíky, pretože žltá guma je lepkavá a po určitej dobe sa rozpadá.
  3. Neupoužívať sladké – nemáčať dudlík do ničoho sladkého, miminká by si na to zvykli.
  4. Udržiavať čistotu dudlíkov – nový dudlík dôkladne umyť v horúcej vode a po páde na podlahu ho vždy opláchnuť.
  5. Nepoužívať na uchytenie dudlíka dlhé šnúrky okolo krku.
  6. Vo veku 4-5 mesiacov s dudlíkmi prestať. Miminko si už v tom veku dokáže sať pršteky a ukludniť sa inými metódami. Po 6. mesiaci si už bude s veľkou pravdepodobnosťou na dudlík ťažko odvykať, pretože už si k nemu vytvorí silný citový vzťah.

Pokiaľ miminko dudlík uchopí, začne sať, vypľuvne a začne plakať, má s najväčšou pravdepodobnosťou hlad.

INÉ MOŽNÉ PRÍČINY ZÁCHVATOV PLAČU U NOVORODENCOV

Nedostatok mlieka (najlepšie je kontaktovať laktačnú poradkyňu alebo nejakú skúsenú mamičku):

  • ak má novorodeniatko menej ako 5-6 mokrých plienok denne,
  • ak nemá aspoň jednu stolicu denne,
  • ak nie je počuť ako pri dojčení pregĺga,
  • ak nepriberá dobre,
  • ak sa dojčí menej ako 8 krát denne.

Opuchnutie a preplnenie prsníkov

  • Vypumpovať trocha mlieka a používať studené obklady.

Ploché alebo vpadnuté bradavky

  • Medzi periódami kojenia nosiť plastikové mušličky na vyformovanie bradaviek a pred kojením si bradavku vytiahnuť prstami, alebo pumpičkou odstriekať trocha mlieka (pumpička jednak vytiahne bradavky a jednak spustí mlieko).

Zlé prisatie na prsníku (najlepšie je kontaktovať laktačnú poradkyňu alebo nejakú skúsenú mamičku):

  • ak nemá novorodeniatko v ústach väčšinu dvorca,
  • ak jeho spodná pera nie je vyvrátená von,
  • ak jeho bruško nie je otočené k bruchu matky,
  • ak je to bolestivé,
  • ak sa mlieko nespustí niekoľko krát počas kojenia.

Veľa plynov

  • Všetky malé bábätká majú plyny, niektoré to trápi viac a iné menej. Preto sa pred kojením odporúča piť čaj z feniklu, rasce a bôbkového listu, ktorý pôsobí priaznivo proti nadúvaniu.

Príliš silný spúšťaci reflex

  • Ak sa mlieko spúšťa priliš rýchlo, bábätko nemusí zvládať dobre prehĺtať a začne sa odťahovať od prsníka – vtedy môže pomôcť zmena pozície pri kojení.

Príliš veľa predného mlieka

  • Ak dieťatko nedostáva dostatok zadného mlieka, tak v snahe získať dostatok kalórii pije veľké množstvo predného mlieka, ktoré obsahuje veľa laktózy a spôsobuje väčšiu plynatosť, bolesti bruška, častejšie zelené stolice, neustálu potrebu dojčenia, ... – vtedy je dobré dieťa dojčiť čo najdlhšie na jednom prsníku, aspoň 12-15 minút, najlepšie až kým samo nepustí prsník (staršie bábätká sú schopné získať dostatok zadného mlieka aj v kratšom čase).

Alergická reakcia na niečo v matkinej strave

  • V takom prípade sa bábätká chcú stále dojčiť, plačú a sú nespokojné, často vracajú, majú zapchatý nos, časté vodnaté stolice, ktoré môžu byť zelené, plné hlienu alebo krvavé, červený kruh okolo konečníka a priveľa plynov - tieto ťažkosti sa zvyčajne vyriešia samé po 3 mesiacoch. Najčastejšími vinníkmi sú čokoláda, korenia, citrusy, zelenina, ktorá nadúva a kravské mlieko.

Reflux

  • Všetky bábätká majú čiastočný reflux. Sval uzatvárajúci žalúdok sa nie vždy dobre uzavrie, a preto po dojčení často vracujú malé množstvá mlieka, čo je úplne normálne. Niektoré bábätká však majú vačšie ťažkosti s refluxom a natrávené mieko spolu s kyselinami sa vracia späť do hltana a spôsobuje im bolesti. Takéto bábätká môžu často a veľa vracať, alebo aj nemusia vôbec vracať, ak sa mlieko nevráti ďalej ako do hltana (tzv. tichý reflux). Ak má bábätko väčšie problémy s refluxom, môže byť nespokojné v ležatej polohe, odťahovať sa od prsníka pri dojčení a niekedy môže vracať aj 1-2 hodiny po dojčení a mať časté štikútky. Pri problémoch s refluxom je vhodné dieťatko čo najviac držať vo zvislej polohe, môže sa používať aj autosedačka, alebo bábätkovská stolička. Pri dojčení je dobré ho držať čo najviac zvislo a keď sa odtrhne od prsníka, podržať ho chvíľu vo zvislej polohe a potom skúsiť znova. Je možné, že nebude chcieť spávať inak ako na brušku alebo na boku. Počas dňa sa môže nechať spať v autosedačke. Ak je reflux tak silný, že dieťa prestane priberať, lekár môže predpísať potrebné lieky. Reflux sa zvykne zmierniť alebo úplne vyriešiť po 4-6 mesiacoch.

Kvasinková infekcia

  • Bábätko, ktoré má kvasinkovú (plesňovú) infekciu, môže mať biele miesta v ústach a na jazyku a často zapálený zadoček s červenými vyrážkami alebo šúpajúce sa vyrážky, ktoré pripomínajú miernu popáleninu. Bradavky mamičky môžu byť tiež zapálené, červené a páliť alebo svrbieť. Bábätko má často veľa plynov, lebo kvasinky sa nachádzajú aj v črevách. Pri podozrení na kvasinkovú infekciu je dobré osloviť lekára.

Ďalšími metódami liečby novorodeneckej kolikymasáže (mazlenie rozvíja mozog dieťaťa), čerstvý vzduch a teplo (teplá kúpeľ, teplá prikrývka, ...). Dr. Karp dáva rodičom aj rady ako predchádzať potravinovým alergiám miminiek (str. 239), ako nechať miminká správne odgrgnúť (str. 54) a pod.

Okrem piatich zásad sa pre zlepšenie kvality novorodeneckého spánku odporúča aj vhodné nastavenie denných rituálov, pretože určitý denný stereotyp vytvára novorodencom väčší pocit istoty.

Hlavný zdroj: Harvey Karp: Nejšťastnější miminko v okolí. Skoro nikdy nepláče a spinká jak andílek.

Ostatné zdroje: koliska.sk
Image courtesy of Craftyjoe (1.image), Boians Cho Joo Young (2.,4.,5.image), digitalart (3.image) at FreeDigitalPhotos.net

Najčítanejšie články v tejto kategórii:
Homeopatická liečba dojčenskej koliky
Koncept kontinua a indiánska výchova detí
Výchova batoliat podľa Harveyho Karpa (1.časť: batoľština, úcta, odmena a pochvala)
Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva
Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení
Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení
Výživa v tehotenstve
Výbava pre mamičku a novorodenca do pôrodnice a na doma
Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S