Thajská masáž - „jóga bez práce“

Thajská masáž je veľmi staré liečiteľské umenie. Vykonáva na špeciálnej podložke na zemi a klient má pohodlné oblečenie. Pre veľké množstvo preťahovacích techník sa jej hovorí „jóga bez práce“.

Thajská masáž - „jóga bez práce“

Thajská masáž (Nuat phaen boran - thajsky - นวดแผนโบราณ) je veľmi staré liečiteľské umenie. Korene tejto masáže siahajú do r. 2500 p.n.l. a jej účinky boli rokmi overované a zdokonaľované.

Thajská masáž sa väčšinou vykonáva na špeciálnej podložke na zemi a klient má pohodlné oblečenie.

Podstatou thajskej masáže je znalosť energetických dráh v tele (meridiánov) a reflexných bodov na nich umiestnených. Masér tieto body stláča palcami, pätou, kolenami, predlaktím či dlaňou a jemne pritom manipuluje telom klienta. Tým uvoľňuje energiu zablokovanú v meridiánoch a uľavuje klientovi od napätia a bolesti. Ide o interaktívne manipulovanie tela pomocou preťahovania a jemného tlaku, ktoré využíva aj prvky akupresúry a jógy.

Pre veľké množstvo preťahovacích techník sa thajskej masáži hovorí „jóga pre lenivých“ alebo „jóga bez práce“. Termín, ktorý popisuje umenie thajskej masáže najvýstižnejšie, je skôr jógová masáž“.

Thajská masaž by mala trvať minimálne jednu hodinu, ideálne aspoň 1,5 hodiny.

V súčasnosti je klasická thajská masáž považovaná za medicínsku disciplínu používanú pri liečení rôznych problémov. Prináša nabudenie energie, osvieženie a celkovú telesnú stimuláciu. Je využívaná pri úľavách od bolesti a pri zmiernení chronických príznakov a bolestí svalov a kostí, ktoré majú častú príčinu v nesprávnom držaní tela (celodenné státie alebo sedenie). Veľa ľudí býva prekvapených, ako je možné tak jemným spôsobom znížiť stres a napätie.

Ďalšími pozitívnymi účinkami je aj zlepšenie krvného obehu, očistenie tela od toxínov a iných škodlivých látok, posilnenie nervovej sústavy, revitalizácia energie a celková harmonizácia tela. Povedané jazykom našej doby, tradičná thajská masáž zbavuje pocitu únavy, odstraňuje svalové kŕče a nervové napätie, zvyšuje ohybnosť a stimuluje krvný a lymfatický obeh.

Typická thajská masáž je suchá masáž, bez použitia olejov, len za pomoci malého množstva originálnych, špeciálne namiešaných bylinkových balzamov. Doposiaľ existujú generácie rodín, ktoré pripravujú balzamy na základe prísne strážených receptov, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie. Každý výrobca si zakladá na originálnom zložení bylín, z ktorých tieto balzamy, prípadne olejčeky vyrába. V súčasnosti sú všeobecne známe aj thajské aromaterapeutické masáže za použitia prírodných masážnych olejov. Pri týchto masážach je dôležitá čistota olejov, teda ich bezchybné a výhradne prírodné zloženie, ktoré v súlade s princípmi ajurvédy nezanáša telo škodlivinami a rozprúdi energie v tele.

Nemenej známou je aj masáž pomocou bylinkových masážnych gulí, tzv. thai herbal ball massage. Jedná sa o originálnu tradičnú thajskú procedúru, ktorá je zameraná na vyváženie životnej energie, tzv. prány, za pomoci stimulácie kanálov, v ktorých prúdi. Za použitia špeciálnych bylín, z ktorých sú masážne gule vyrobené, sa tlakom na kanáloch a akupresúrnych bodoch stimuluje krvný a lymfatický obeh. Výsledkom je detoxikácia organizmu a aromaterapeutický efekt.

Thajská masáž býva vždy príjemným zážitkom, po ktorom prichádza ľahkosť, úľava a vnútorný kľud.



 Katalóg thajských masérov na Slovensku - vyhľadanie podľa konkrétneho mesta

Mohlo by vás zaujímať: 
Jogová terapia 
Joga 
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Thajská masáž
Shiatsu
Reflexná terapia (reflexológia)

Zdroje:
[1] thajskamasaz.sk/clanky/co-je-thajska-masaz
[2] lannak.cz/cz/thajske-masaze
[3] Image courtesy of num_skyman at FreeDigitalPhotos.net

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S