Chiropraktika - jedna z najstarších manuálnych techník

Chiropraxia (chiroterapia) patrí medzi najstaršie manipulačné techniky. Umožňuje napravenie chrbtice, kĺbov, nekĺbových kostných spojení a svalov zároveň. Hlavným cieľom je odstránenie bolesti.

Chiropraktika - jedna z najstarších manuálnych techník

Najstaršie zachované záznamy o manuálnom ošetrení pohybového ústrojenstva ľudí pochádzajú z obdobia 3000 rokov pred Kristom. Medzi najstaršie manipulačné techniky patrí chiropraktika (chiropraxia, chiroterapia), ktorá umožňuje napravenie chrbtice, kĺbov, nekĺbových kostných spojení a svalov zároveň.

Hlavným cieľom je odstránenie bolesti pohybovo-oporného systému tela a kvalitatívne zlepšenie jeho ohybnosti.

Pôsobením tejto manipulačno-mobilizačnej terapie sa navracia pohybovo-oporný systém tela do správneho postavenia. Táto technika podporuje aj samoliečiacu schopnosť organizmu vďaka prepojení chrbtice s jednotlivými telesnými funkciami. Chiropraktika lieči hlavne bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hlavy, zlepšuje ohybnosť kostrového svalstva a má sekundárny vplyv na zlepšenie neurologických funkcií tela ako celku.

Bolesti chrbtice, kĺbov, svalov a hlavy sú jedným z najčastejších zdravotných problémov vo vyspelých krajinách. Podľa posledných štatistických výskumov nimi trpí každý piaty Európan. Bolesť je signálom, že niečo nie je v poriadku. Príčiny sú rôzne: od pádov, úrazov a nehôd až po chybné držanie tela, zlú obuv, nadváhu, nedostatok pohybovej aktivity alebo neprimeranú pohybovú aktivitu, stres, úzkosť, depresiu a rôzne negatívne emócie (pozri psychosomatiku), sedavé zamestnanie a pod.

Ak si človek nevie s bolesťou poradiť sám, môže navštíviť praktického lekára, fyzioterapeuta, maséra, akupunkturistu, osteopata, chiropraktika, ... Každý z týchto odborníkov má svoju vlastnú diagnostiku aj liečbu.

Praktický lekár vás vyšetrí, vylúči iné potenciálne nebezpečné choroby, ktoré môžu spôsobovať tieto bolesti a odporučí pokoj na lôžku, lieky tlmiace bolesť, ... Väčšinou vás pošle aj k ortopédovi, ktorý vám urobí RTG, obstrek bolestivého miesta, ... Ďalšou zastávkou býva väčšinou neurológia alebo fyzioterapia (masáže, manipulačné techniky a rehabilitácia), kde sa prípadne prevedú ďalšie diagnostické vyšetrenia ako EEG, CT, NMR a nasadí sa farmaceutická liečba na tlmenie bolesti a uvoľnenie svalového napätia.

Mnohým však táto liečba nepomáha, a preto hľadajú pomoc inde, hlavne u osteopatov a chiropraktikov. Osteopatia a chiropraktika majú podobné liečebné postupy, hlavne manipulačno-mobilizačné techniky a vyhýbajú sa používaniu liekov a chirurgickým zákrokom. Osteopatia v porovnaní s chiropraktikou nevyužíva v takej miere manipulačné techniky. Ďalší rozdiel je aj v diagnostike, pretože chiropraktici ďaleko viac ako osteopati využívajú RTG a klasické diagnostické postupy. Chiropraktika nevyžaduje znalosti súvislostí medzi vnútornými orgánmi a pohybovým aparátom v tele, čo môže byť značnou nevýhodou mnohých chiropraktikov v porovnaní s osteopatmi.

„Človek je zdravý, keď ho zakaždým bolí niekde inde.“ (M.Twain)

Zdroje:
[1] centrumzdravehozivota.sk
[2] Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net

Katalóg chiropraktikov na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať: 
Osteopatia - terapia rukami
Kraniosakrálna terapia
Reflexná terapia (reflexológia)
Akupunktúra
Akupresúra (manupresúra)
Joga 
Kryoterapia - liečba chladom
Thajská masáž
Shiatsu
Dornova metóda a Breussova masáž
Ajurvédske masáže

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S