8 superpotravín pre rýchlejšiu detoxikáciu tela

Avokádo, brusnice, chlorella, cesnak, červená repa, kapusta, špenát a zázvor sú potraviny, ktoré pomáhajú najviac zaťaženým orgánom, čistia pečeň, obličky a črevo.

8 superpotravín pre rýchlejšiu detoxikáciu tela

PR článok

Je to už tak, že v dnešnej dobe naše telo čelí oveľa väčšiemu množstvu toxínov, než tomu bolo kedysi. Nachádzajú sa všade okolo nás. Veľa z nich sa do tela dostáva spôsobom, ktorý nevieme ovplyvniť (napríklad z ovzdušia), no veľká časť z nich sa do tela dostáva jedlom, ktoré konzumujeme.

Nahromadené toxíny, ktoré prirodzené detoxikačné procesy v tele nestíhajú vylučovať, spôsobujú závažné problémy a ovplyvňujú správne fungovanie vnútorných orgánov. Predchádzať ťažkostiam je možné pravidelným čistením organizmu rozumne nastaveným detoxikačným programom.

Účinná detoxikácia si vyžaduje citlivý výber toho, čo si nakoniec naservírujeme na tanier.  Preto v súvislosti s detoxikáciou môžeme hovoriť o bežných potravinách a superpotravinách, ktoré pomáhajú naštartovať v tele prirodzené detoxikačné procesy.  Obsahujú látky, ktoré podporujú činnosť orgánov zodpovedných za správne odvádzanie škodlivín z tela, čím sa telo opäť dostane do harmónie.

My sme zapatráli a vybrali 8 potravín, ktoré by vo vašom detoxikačnom jedálničku určite mali byť hojne zastúpené.

1. Avokádo
V malom zelenom zázraku sa skrýva hodnotný zdroj zdravých tukov, bielkovín, vlákniny, vitamínu B6, C, E a minerálnych látok (železo, horčík, fosfor a má dvojnásobok obsahu draslíka než banán). Za jeho konzumáciu sa vám poďakuje najmä tráviaca sústava, kde samotná detoxikácia začína, pomáha tvorbe červených krviniek, znižuje cholesterol a vďaka vysokému obsahu draslíka pôsobí proti celkovej únave.



2. Brusnice
Červené bobuľovité plody v sebe ukrývajú veľké nutričné bohatstvo. Majú hojné zastúpenie vitamínov A, C, E, K, obsahujú veľa vlákniny, horčík, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Mnohí z vás určite siahnu po brusniciach pri problémoch s močovými cestami či obličkami, čo je práve dôvod, prečo sa ocitli v našom zozname.

Správna funkcia obličiek je pre detoxikáciu organizmu kľúčová. Vďaka vysokému obsahu vlákniny sú tiež využívané pri liečbe hnačky a pomáhajú tak črevnej mikroflóre. Forma, v akej vám budú  brusnice chutiť najviac, je na vás – siahnite po čerstvých, po brusnicovom džeme alebo si urobte džús.



3. Chlorella
Sladkovodná riasa chlorella je výnimočne bohatá na chlorofyl, ktorý telo čístí od ťažkých kovov. Okrem chlorofylu má vysoký obsah bielkovín (všetky esenciálne aminokyseliny), vápnika, horčíka, železa, vitamínu E a vitamínu B12. Chlorofyl obsiahnutý v chlorelle čistí krv, a tak pomáha detoxikovať pečeň – najdôležitejší a najvyťaženejší orgán, cez ktorý sa filtruje najviac škodlivín.

Chlorellu sme vyskúšali na vlastnej koži, má pozitívne účinky na tráviaci systém, kožné problémy a dodáva telu dôležité živiny, vďaka ktorým pocítite viac energie a lepšiu schopnosť koncentrácie.



4. Cesnak
Volajú ho aj “liek chudobných” a nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Pečeň počas celého dňa bojuje s toxínmi a čistí naše telo. Jej správnu činnosť dokážete konzumáciou cesnaku výrazne zlepšiť, pretože obsahuje dve dôležité látky, ktoré pečeni prospievajú – alicín a selén.

Najvýraznejší účinok cesnaku je v jeho schopnosti čistiť krv, ktorú pečeň filtruje a zbavuje škodlivín. Ak by bola pečeň zahltená škodlivinami a nestíhala vykonávať svoju činnosť, okamžite pocítite zhoršenie zdravotného stavu a funkcie ďalších orgánov. Okrem toho obsahuje vitamíny B1, B6, B12, C a minerálne látky draslík, jód, sodík, zinok a železo. Namiesto liekov pri nachladnutí skúste cesnak. Zlúčeniny síry v ňom pôsobia ako prírodné antibiotikum.



5. Červená repa
Na Slovensku veľmi jednoducho dostupná potravina, ktorá má prospešné účinky proti hnačke pre vysoký obsah vlákniny, priaznivo pôsobí aj na pečeň, stabilizuje hladinu cukru v krvi. Je zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej, železa, horčíka, medi, zinku, mangánu, má nízky glykemický index, čo ju robí vhodnou nielen pri chudnutí, ale aj pre diabetikov.

Červerná repa je tiež veľmi silným antioxidantom, ktorý v rámci detoxikácie nesmiete vynechať. Viac o červenej repe sa dočítate v tomto článku, kde nájdete aj recept na jednoduchý šalát.



6. Kapusta
Kedysi bola považovaná za všeliek a je pritom jedno, či červená alebo biela, jej zloženie je v podstate rovnaké. Kapusta obsahuje dvakrát viac vitamínu C ako citróny. Okrem toho v nej nájdete vitamín E, K, niekoľko vitamínov skupiny B, beta karotén a stopové prvky draslík, železo, vápnik a zinok.

Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha črevnej mikroflóre, no pozor, pri nedostatočnom pitnom režime spôsobuje plynatosť. Jej detoxikačné účinky najlepšie využijete, keď vypijete pohár kapustovej šťavy. Efekt sa dostaví takmer okamžite, preto odporúčame zdržiavať sa doma.

Vláknina dokáže v našom tráviacom trakte zázraky a pôsobí ako špongia na škodliviny, ktoré by sa mohli usadiť v črevách a spôsobiť problémy. Rozhodne jej príjem nepodceňujte. Výborný zdroj prírodnej vlákniny je aj detoxikačný nápoj prodetox, v ktorom nájdete až 1,4 g vlákniny na jednu dávku.



7. Špenát
Ako sme už spomínali, úspešná detoxikácia sa nezaobíde bez antioxidantov. Zbavte sa predsudkov z detstva a naservírujte si špenát. Ten obsahuje betakarotén - dôležitý antioxidant, ktorý zbavuje telo ťažkých kovov. Ďalej je zdrojom kyseliny listovej, vitamínov A, K, horčíka, vápnika a železa. Konzumuje sa pri hnačke pre jeho obsah vlákniny, pomáha aj pri vysokom krvnom tlaku či chudokrvnosti.



8. Zázvor
Dostal sa k nám z ďalekej Ázie a je špecifický svojou chuťou, ktorú nie každý obľubuje. Zázvor má protizápalové účinky, veľa ľudí po ňom siaha práve v zimnom období vo forme čaju s medom a citrónom.

Lacná a účinná medicína pomáha proti príznakom chrípkových ochorení. Okrem toho, pozitívne vplýva na tráviaci trakt, najmä pri nafukovaní a pálení záhy. So zázvorom však opatrne, nadmerná konzumácia môže spôsobiť predávkovanie, ktoré sa prejavuje nevoľnosťou či hnačkou.



Nezabúdajte na dostatočný pitný režim!
Spôsoby detoxikácie sú rôzne, môžu sa zameriavať aj na konkrétny orgán, preto náš zoznam obsahuje potraviny, ktoré pomáhajú najviac zaťaženým orgánom – pečeň, obličky, tráviaci trakt a črevá. Detoxikácia si okrem úpravy jedálnička a výmeny potravín za zdravšie, vyžaduje aj dostatočný pitný režim, bez ktorého sa lepšieho pocitu nedočkáte.

Vypite denne minimálne 2 litre obyčajnej vody alebo bylinkových čajov (odporúčame hlavne zelený čaj, ktorý obsahuje veľké množstvo antioxidantov potrebných pre očistu tela).

Zdroje obrázkov: dollarphotoclub.com a pixabay.com

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S